https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Начало
  • Детско здраве
  • Аптечка за Първа помощ при пътуване с деца

Аптечка за Първа помощ при пътуване с деца

Публикувано на юли 20th, 2016
от Маги Пашова
Категории:
  • Детско здраве
  • Еко живот
  • Здраве

Днешната публикация ще бъде кратка, защото ми предстои събиране на багаж, а утре, когато ще четете този текст, аз ще съм на път с детето. Не много отдавана за мен събирането на багаж беше сред най-бързите дейности. За 15 минути бях в състояние да приготвя куфар или раница и да съм готова за път. С появата на детето нещата се промениха, багажът се увеличи, а с това и времето за приготвянето му. Продължавам да се справям сравнително бързо, но залагам на повече предварително планиране и подготовка, за да приготвя подходящи дрехи, играчки, храна за из път и аптечка за първа помощ.

Точно тази аптечка е повод за днешната публикация и средството, на което разчитам за безпроблемно пътуване. Ще споделя какво и защо нося със себе си, каква част от нещата приготвям сама и откъде се снабдявам с други.

FAK

Предварително искам да направя уговорката, че тук ви представям моята лична аптечка, от която може да почерпите идеи, но е добре, ако носите със себе си лекарствени средства и/или хомеопатия, да се консултирате предварително с вашия лекар. Не забравяйте също, че идеята на аптечката за първа помощ при пътуване с деца е с цел бързо реагиране при състояния като ожулване, одраскване и нараняване, ухапване и ужилване и насекомо, леко слънчево изгаряне, начални симптоми на настинка, безпокойство, лек стомашен дискомфорт и др. За всяко по-остро или спешно състояние е добре да потърсите медицинска помощ! Това важи особено за състояния като летните вируси, които често са придружени с повръщане и диария, могат да предизвикат бърза дехидратация и са особено опасни за малки деца.

И след това дълго, но важно уточнение, ви представям съдържанието на моята лятна аптечка за пътуване с дете, която съдържа:

  • санитарни принадлежности като памук, лепенки, ножичка и пинсета.
  • слънцезащитно средство, което тази година си приготвих сама по рецептата от тази публикация.
  • дезинфекциращо средство за ръце, което тази година също си приготвих сама, но ще споделя рецептата в следващата публикация.
  • шишенце със сребърна вода за промиване и дезинфекция на рани и нослета – сребърната вода или колоидно сребро е средство, което се използва още от древността за дезинфекция, а днес научно е доказано, че сребърната вода потиска развитието на над 650 вида патогенни микроорганизми. Може да се използва като капки за нос, за гаргара, инхалации, за промивка на очите при конюктивит и това, заради което я нося при пътуване – промиване и дезинфекция на леки ранички и охлузвания.
  • хомеопатичен крем с Арника, закупен от специализирана хомеопатична аптека, който използвам за ударени/насинени лакти и колена.
  • репелент за отблъскване на комари и други насекоми, който в случая също е домашно приготвен на основата на етерични масла. За приготвянето му използвам 100 мл дистилирана вода, 30 мл хамамалис (вещерска леска), 10 капки етерично масло от лавандула и по 5 капки етерично масло от мента, лимонова трева и лавандула. Смесвам всички съставки и съхранявам в спрей-бутилка от тъмно стъкло. Идеята да си приготвя домашен репелент дойде след като разбрах, че голяма част от готовите репеленти съдържат невротоксинът перметрин, за който се знае, че има канцерогенен ефект и веществото DEET (N-диетил-мета-толуамид), патентовано от американската армия през 1946 година. Установено е, че това вещество влияе върху клетъчните функции на части от мозъка, контролиращи паметта, мускулните движения, концентрацията и запомнянето. Прекаленото му използване може да доведе до агуба на памет, гадене, слабост, главоболие, умора, недостиг на въздух. Препарати, съдържащи повече от 30% DEET, са особено опасни за деца, чиято нервна система е в процес на изграждане. Всички тези опасности не са валидни за домашно приготвения репелент, макар че заради съдържанието на етерични масла не е препоръчително да се използва директно върху кожата! Ето защо пръскам от него върху дрехите и избягвам всякакви нежелани реакции.
  • FAK_1

  • псило балсам гел, 1% – кремче, което се продава във всяка аптека и се използва за локално облекчение на сърбежи, ухапвания от насекоми, ужилване от коприва и изгаряния, включително слънчеви. Използвала съм го няколко пъти след ухапване от насекомо, съпроводено със зачервяване и оток, които доста бързо се стопяват.
  • хомеопатичен комплект за първа помощ – имам няколко готови комплекта, закупени от хомеопатичната аптека на Чаталджа 13 – за море, планина и пътуване с дете. Комплектите включват различни комбинации от гранули в потенция 30CH и указания за начина на приложения. Преди по-дълго пътуване предпочитам да се консултирам и със семейния ни педиатър за допълнителни хомеопатични средства, които да взема за конкретното пътуване.Идеята в носенето на подобни хомеопатични средства не е самолечение. Въпросът е, че на повечето места, където ходим, хомеопатична аптека няма. Затова предпочитам да нося със себе си, а при нужда да се консултирам по телефона с лекар какво да дам. Същото би важало и за алопатични лечебни средства, ако ползвате такива и пътувате до места, където няма дежурна аптека.
  • FAK-2

  • успокояващ и отпускащ домашно приготвен спрей с лавандула – пътуването с малко дете често пъти е свързано с много емоции и вълнения, излизане от обичайния ритъм и рутина, и съответно по-трудно заспиване. Спреят с лавандула е мой ценен помощник за такива случаи. Напръсквам с него хавлията за баня, възглавницата и чаршафа на леглото и ефектът му както върху детето, така и върху мен е изключително отпускащ и релаксиращ! За приготвянето му смесвам 6 с.л. вода, 2 с.л. хамамалис (вещерска леска) и 10 капки етерично масло от лавандула. Макет за етикета си намерих в интернет :)
  • DSC_5206

  • храносмилателни езними – ензимите са вид хранителна добавка, която служи на хора с проблемно храносмилане. Макар че в семейството ми нямаме подобен проблем, у дома се храним по определен начин с подбрани продукти и домашно приготвена храна. Напоследък, когато пътуваме, избираме да наемем къща или студио с кухня, за да продължим да приготвяме сами по-голямата част от храната си и все пак се случва да хапваме в заведения или да купуваме продукти с по-компромисно качество. Ето за такива случаи нося със себе си храносмилателни ензими, които улесняват храносмилането и гарантират, че организмът ще се справи с по-необичайната за него храна без излишен стрес. Предпочитаната от мен марка детски храносмилателни ензими е Animal Parade TummyZyme, които съдържат ефективен ензимен бленд без алергени, соя, пшеница и изкуствени оцветители.
  • пробиотик – и преди е ставало дума, че пробиотиците могат да имат терапевтична и профилактична употреба. В ежедневието си е по-добре да залагаме на пребиотични храни като зеленчуци, зеленолистни, ядки и семена, които подхранват естествената ни пробиотична чревна флора. В определени случаи обаче като например вирусния сезон през зимата, периоди на извънреден стрес, както и по време на и след прием на антибиотик, е добре да подкрепим чревния си баланс с допълнително количество пробиотици под формата на добавка. Такъв случаи е и лятната ваканция, която често пъти е свързана с радикална промяна на микро-средата и засилен риск от стомашно-чревни инфекции. Ето защо приемът на качествен пробиотик преди, по време на и след пътуването засилва локалния имунитет и намалява риска от подобна инфекция. Пробиотикът, който това лято давам на дъщеря ми е Udo’s Choice, Children’s Probiotic
  • Intestinal Mucosa Repair – това е нов продукт, който добавих в пътната си аптечка това лято. “Мукозата”, както я наричам за по-кратко, е от класа на хранителните добавки, а предназначението ѝ е да възстановява нарушената цялост на чревната лигавица. Както е ставало въпрос и преди, лигавицата на червата може да бъде засегната при неправилно хранене, прием на медикаменти и стрес, а това на свой ред да отслаби имунитета, да предразположи към алергии и хранителни непоносимости, да обостри екзема, астма, дерматит, автоимунно и друго здравословно състояние. Повечето пътувания са свързани нарушения на общия ни хранителен режим, хапване на компромисна храна, прием на повече сладко, кафе или алкохол, а всичко това е стрес за храносмилането ни и особено за червата. Ето защо тази година реших да компенсираме този стрес с профилактичен прием на Intestinal Mucosa Repair по време на и след пътуването. Продуктът съдържа основно аминокиселини като инулин и Л-глутамин, рибен колаген и пробиотичен бленд и е подходящ за деца над 3 години. Ако решите да го пробвате, може да го закупите с 5% отстъпка от Lifestore като използвате код за отстъпка LIFESTORE5.
  • FAK-4

Това е съдържанието на личната ми аптечка за първа помощ, с която пътувам това лято! И тъй като за мен носенето на подобен артикул на път е сравнително ново преживяване, вероятно в бъдеще ще продължа да я допълвам. Отново подчертавам, че тази аптечка не замества лекарска грижа и при всяко сериозно състояние е важно да се потърси лекар.

А вие какво носите със себе си, когато пътувате с деца? Споделете още полезни идеи и личен опит в коментарите, защото те могат да бъдат полезни на други хора, а нека не забравяме, че пътят към здравето минава през информираността!

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

28 Comments Hide Comments

Зорница каза:
20 юли 2016 в 9:23 am

Чудесна и полезна статия, благодаря! Аз също приготвям репелента си отдавна и го намирам за доста ефективен. Споделете моля, пробиотици и най-вече храносмилателни ензими и за възрастни :)

Maggi каза:
20 юли 2016 в 9:44 am

Зорница, един от добрите пробиотици за възраснти на нашия пазар е Про10биотикс, а oт храносмилателните ензими добър избор са Super Enzymes на Now Foods.

Аглика каза:
20 юли 2016 в 9:58 am

Благодаря, Маги, за полезната информация! Откъде си набавяте Хамемелис и във вид на масло или пудра е?

Maggi каза:
20 юли 2016 в 10:15 am

Аглика, взимам го във вди на тинктура от Зоя. За репелента е нужна течна форма.

Ани каза:
20 юли 2016 в 11:15 am

Страхотна статия, много интересна и полезна.
Бихте ли споделили и добри пробиотици за бебенца.

Виктория каза:
20 юли 2016 в 1:10 pm

В Зоя приготвят репелент на основата на силика гел и етерични масла.Чудя се дали ще е подходящ за малки деца на 2 ,3 години.Благодаря за идеите,ще чакам рецептата за дезифектанта.

Maggi каза:
25 юли 2016 в 3:19 pm

Виктория, мисля, че е най-добре да попитате в Зоя за каква възрастова група го препоръчват, тъй като аз не съм запозната с качествата на този гел.

Илина каза:
20 юли 2016 в 1:49 pm

Много полеза статия :) Пътувам много често с дъщеря ми (1.7) и то често на дестинации далече от първа помощ. Комбинирам в аптечката си ссредства от традиционната медицина както и природни такива. Нещата, които винаги нося с мен са:
– превързочни материали, триъгълна кърпа, ножици, пинсети;
– сребърна вода, йодасепт маз, йодасепт разтвор;
– домашен репелент (дист вода, масла от лавандула, цитронела, чаено дърво, мушкато)
– масло от ему – за ухапване и регенерация н рани;
– антиоксидант, кора от мравчено дърво, алое (на таблетки);
– пробиотик, хидратиращ препарат;
– набор от хомеопатични сашета за първа помощ и арника.
– инструемт за вадене на кърлежи.
това е от мен :)

Надя каза:
21 юли 2016 в 9:32 am

Температуропонижаващи и болкоуспокояващи. Какво ще препоръчате против повръщане и разстройство?

Maggi каза:
25 юли 2016 в 3:18 pm

Надя, аз нося хидратин за обезводняване, който за щастие не ми се е налагало да използвам досега. В случайте на повръщане и разтройство е най-добре да се потърси медицинска помощ и да се свържите с вашия личен лекар или спешен медицински център, за да се уточни дали причината е натравяне с храна или стомашен вирус, и съответно кое е най-адекватното лечение. При децата може бързо да се стигне до обезводняване и затова подобни състояния е добре да се консултират с лекар.

Ина каза:
25 юли 2016 в 2:41 pm

Здравей,Маги!Много ти благодаря за полезната информация,която споделяш с нас.Дъщеря ми е на 2 и ще те помоля да ми препоръчаш пробиотик за нея и ако е нужно хранителни ензими,тъй като докалкото разбирам изброените от теб са за по-големи деца.

Maggi каза:
25 юли 2016 в 3:09 pm

Здравей Ина,
Радвам се, че информацията ти е полезна! Предполагам, че имаш предвид две години, а не два месеца? Пробиотиците на Udo’s Choice имат Infant Blend, подходящ за деца от 0 мес до 5 години, който е на прах. Други добри марки детски пробиотици на прах са Омнибиотик Панда, синбиотикът на Виридиан, който също е на прах и съдържа пробиотици и пребиотици. От храносмилателните ензими не съм попадала на продукт, който да е тестван за деца под три години, но спокойно при пътуване може да заложите на един хубав пробиотик!

Владислава каза:
9 август 2016 в 9:55 am

Здравейте Маги,

Бихте ли казали откъде поръчвате пробиотикът, тъй като в сайта на амазон всички негативни ревюта се отнасят до това, че продуктът не се доставя в подходящите температурни условия и оттам качествата му не се запазват. От iherb също изрично казват, че не доставят извън щатите поради същата причина. Благодаря :)

Maggi каза:
9 август 2016 в 10:08 am

Ами точно от iHerb. Повечето пробиотици са стабилизирани и могат да издържат и без хладилник до отварянето, а след това е важно да се съхраняват в хладилник.

Владислава каза:
9 август 2016 в 3:18 pm

Благодаря, в такъв случай и аз ще опитам да поръчам оттам :)

И. Димитрова, биолог каза:
25 юли 2016 в 5:21 pm

На пазара няма репеленти с концентрацията, която сте посочили за DEET. Всеки репелент и като цяло инсектицид, биоцид или атрактант отговаря на критерии за съдържание на активните вещества. За всеки такъв продукт се издава разрешително и той се класифицира в дадена група,напр: Група 3: Биоциди за борба с вредителите, Подгрупа 19: Репеленти и атрактанти. Освен това на 99% от репелентите за хора на пазара е отбелязана категория на потребителите – масова.
Тези домашни репеленти сигурно са много хубави, но като биолог мога да кажа, че първо никак не е сигурно, дали няма да привлекат някои насекоми, второ, твърде е вероятно да предизвикат алергична реакция у ползвателя и трето, чистотата на използваните вещества е изключително съмнителна.

Десислава Иванова каза:
26 юли 2016 в 5:08 am

Към И. Димитрова, биолог – Като икономист мога да кажа , че всеки един препарат е възможно да предизвика алергична реакция ( закупен или домашно приготвен ) . Като биолог би трябвало да знаете кои растения отблъскват насекомите и кои ги привличат . Иначе наистина и аз не съм срещала репеленти с концентрациятна DEET или над 30 %.

Биляна каза:
8 август 2016 в 5:20 pm

Здравейте Маги, от къде си набавихте бутилката от тъмно стъкло за репелента? Бих искала да си го приготвя и съхраня по указания начин. Хубав ден!

Maggi каза:
8 август 2016 в 5:24 pm

Здравейте Биляна,
Шишето е от магазина на Зоя на Аксаков.

Фани Анева каза:
8 август 2016 в 10:30 pm

Привет Маги! Благодаря за полезната статия. Intestinal Mucosa Repair подходящ ли е за прием при кърмене? Благодаря, Фани

Maggi каза:
9 август 2016 в 9:21 am

Да, Фани! При кърмене е много важно да се погрижим за пропускливостта на червата, така че продуктът е напълно подходящ!

Фани Анева каза:
9 август 2016 в 9:29 am

Благодаря много, Маги! А дали се приема преди или по време на хранене, тъй като не е посочено и по колко сашета на ден за кърмачка? Прекрасен ден! Фани

Maggi каза:
9 август 2016 в 9:30 am

Приема се половин час преди хранене за оптимален резултат :)

Ема Георгиева каза:
30 август 2016 в 6:10 pm

Здравей, Маги! Моля те да споделиш какви храносмилателни ензими е подходящо да се приемат по време на бременност и кърмене. Благодаря ти! Ема

Maggi каза:
4 септември 2016 в 6:13 pm

Здравей Ема! Това в голяма степен зависи от конкретната симптоматика и дали имаш проблем с разграждане на протеини, мезнини, лакоза, хистамини, фруктоза, салицилати или оксалати. Затова без да знам какви оплаквания имаш и как се храниш, не мога да ти препоръчам конкретен продукт. Бих те насърчила обаче да добавяш към основните си храненеия по малко ферментирали зеленчуци, както и да си направиш някоя от горчивките за добро храносмилане на Надя.

Ема Георгиева каза:
6 септември 2016 в 4:17 pm

Здравей Маги! Благодаря ти за изчерпателния отговор. Мисля, че имам проблем с разграждането на фруктозата. Консумацията на храна след като съм яла плодове води до неприятно раздуване на корема и колики. Ще очаквам препоръката ти. Ензимите на Now Foods подходящи ли са при такива ситуации и разбира се при кърмене? Благодсря ти предварително! Ема

Maggi каза:
6 септември 2016 в 5:32 pm

Здравей, Ема! Ензимите на Now Foods са съвместими с кърмене, но те няма да ти помогнат, ако имаш проблем с разграждане на фруктозата. При такива случаи са необходими специализирани ензими като Фруктозин, но и те сами по себе си няма да свършат работа, ако не се комбинират с ниско-фруктозна диета, която да даде на тялото възможност да се изчисти от натрупаната фруктоза, а след това постепенно да се захрани с храни, съдържащи фруктани. Малко по-сложно е, отколкото може да се обясни в коментар :)

Ема Георгиева каза:
6 септември 2016 в 6:03 pm

Маги, благодаря ти за отговора. Ще помисля как да подходя и ще се свържа с теб евентуално за индивидуална консултация. Хубав ден :) Ема

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.