В кухнята на Анета Савова

Нямам биологична сестра, но и да имах, едва ли щяхме да сме по-близки. Днес ви представям една специална за мен жена, с която ме свързват много неща. Заедно учихме икономика, заедно направихме успешни корпоративни кариери и после се отказахме от тях, за да търсим истинското си призвание; заедно преживяхме сътресения, загуби и много болка – в една и съща година, в един и същ месец аз загубих майка си, а тя претърпя животоспасяваща операция и се спаси, но на висока цена; след това заедно се учихме да дишаме отново, да намираме смисъла отново, да бъдем силни отново.
Представям ви Анета не защото е моя приятелка, а защото може да бъде пример и вдъхновение за много жени в трудни житейски ситуации. Казват, че когато всичко около теб се срине или израстваш или ти израства тумор. Ани премина и през двете. Пребори се с рака, израсна и днес помага на други жени да се справят с предизвикателствата, без непременно да стигат дъното. Ани е създател на сайта и движението Успешни жени. От седмичните ѝ публикации, видеа и интервюта лъха вдъхновение, послания за промяна и позитивизъм. Ани е убедена, че новото поколение успешни жени са тези, които вярват в собствената си стойност и сила, и са готови да живеят по своите правила. Защото успехът е ритъм, а той е уникален за всяка жена.
Днес Ани работи по първата си книга с проекто-заглавие “Животът на една дивачка: как жените намират своя път за промяна и щастие”, среща се индивидуално с жени и организира тренинги. На 10 юни предстои безплатен тренинг-подарък под мотото “Дивачки – женският път към успех и щастие”. Как да се включите в него, вижте тук.
А днес ви представям Анета в нейната кухня, защото всяка модерна жена и има и своето разбиране за модерната кухня!
Ани, коя е модерната жена?
Модерната жена е същество, което никога преди не е живяло на земята. Тя има свободата да създава живота си такъв какъвто мечтае, знанието, необходимо й да се разгърне с пълния си потенциал, и възможността да избира каква да бъде. В този смисъл модерната жена е многолика, цветна и различна.
Няма по-хубаво време да бъдеш жена от днешния ден, защото жените днес могат да се отърсят от десетки стереотипи и очаквания към тях самите, които са пречели на поколенията преди нас да изживеят живота си щастливи, здрави и осъществени. Смятам, че модерната жена е тази, която носи поколения мъдрост в себе си и намира съвременни начини да даде пространство на тази мъдрост да се разгърне и да ѝ позволи да бъде себе си – успешна, осъзната и щастлива.
Какво е за теб готвенето?
Щеше ми се да кажа, че готвенето е моето призвание и си почивам от работния ден като готвя. Звучи много романтично. Но уви не е така! Защото в моето семейство готвенето е експеримент, доставяне на удоволствие и забавление. В моя дом цари пълна демокрация – в смисъл аз и мъжът ми не се храним много сходно. Разбира се някой психолог би забелязал, че съм усвоила този модел от собственото ми семейство, където майка ми готвеше различни храни за баща ми и мен, когато бях дете. Аз бих опростила малко нещата като кажа, че аз съм смелчага и съм склонна да експериментирам, докато мъжът ми е традиционалист. Така готвенето за мен се превръща в авантюра с изпробване на нови вкусове от една страна и от друга – желание да доставя уют, семейна топлина и приятно кулинарно изживяване за близките ми. А понякога, когато с мъжа ми готвим заедно, се превръща и в семейно забавление.
Кой е любимият ти кухненски уред, без който не можеш?
Не мога без блендера. В моята кухня той върти поне по три пъти на ден само за мен – смутита, зелени сокове с добавки, супи, кремове, сосове. Не си представям как съм живяла без него преди години. Колкото и да е странно за мен блендерът не е просто кухненски уред, той ми дава свобода да експериментирам със съставки и вкусове, а както се оказа, аз съм кулинарен авантюрист.
Имаш ли своя тайна за пестене на време?
Да, мултитасквам. Единственото място, където бих препоръчала това упражнение, е в кухнята и само на жените, които не изживяват готвенето като медитация, защото познавам такива, за които то е точно това. Разбира се нуждата е наложила да се науча да пестя време – това че се храним различно в семейството ми ме е накарало да намеря начин да готвя като съчетавам дейностите едновременно. Това означава, че когато готвя котлоните и фурната работят едновременно. Също това, че готвя по този начин ме е научило да подреждам в ума си кое действие след кое да направя така че да се случват едновременно, а не едно след друго. Накратко, докато пържолките се запичат на тиган, режа лук, моркови, зеленчуци, задушавам ги и когато пържолите са готови ги добавям в тавата, която отива във вече включената и загрята фурна. Ето, сготвих!
Кой е любимият ти вкус?
Зависи от сезона. През зимата лют и кисел вкус. Неслучайно ферментиралите зеленчуци (туршиите) се хапват тогава, а лютото дава топлина и зимен уют. От сладките вкусове по това време обожавам комбинацията от шоколад и портокал. Честно казано този вкус се консумира, използва за маски, кремове, домашни скрабове за тяло, въобще навсякъде където е възможно. През пролетта инстинктивно се насочвам към зелено и любим вкус ми става всичко, което е свежо. Лятото ми носи вкус на море, което означава морска храна. Някои хора казват, че морето ни мирише на блато. А на мен ми мирише на детски спомени от Балчик, цаца и попчета и стари български филми. Така че лятото-вкус на море. И есента какво друго освен вкус на печени чушки. Ако може с печени кестени и печена тиква едновременно .
Имаш ли любим кулинарен филм или книга, който всеки път те примамва в кухнята?
Имам цели два. Единият е доста по-известен – Шоколад с Жулиет Бинош. Интересното е, че този филм не ме привлича с невероятните ръчни бонбони, макар че познавам българския вариант на шоколатиерката от този филм и рядко мога да ѝ устоя. (Маги: И аз я познавам и скоро ще ви я представя :)) Най-запомнящата се сцена за мен е финалът, когато светът в малкото селце става цветен и хората започват да се наслаждават на живота като хапват сладострастно всякакви ястия, приготвени с любов. Мисля, че този филм ме научи, че храната не е само диета и правила. Тя е удоволствие.
Другият филм се казва Woman on top с Пенелопе Круз в главната роля. Заради този филм започнах да ям риба, защото като дете не обичах. Има сцена, в която героинята на Пенелопе Круз и партньорът й приготвят заедно рибно ястие, в знак на помирение и любов под звуците на боса нова. Така се научих, че в дома, в който има любов, храната е вкусна, здравословна и често приготвена заедно.
Не си бях давала сметка колко силно са повлияли тези два филма на представата ми за храната, споделянето й и собствената ми кухня, докато не ме попита този въпрос.
Животът на модерната жена е труден и пълен с предизвикателства. Какъв е личният ти девиз, който ти дава опора в трудни моменти?
Да. Ние сме част от консуматорско общество и това пълни домовете ни с всевъзможни вещи, а умовете ни с разностранна и невинаги полезна информация. Затова съм възприела девиза “Keep it simple”. Стремя се към простота във всичко около себе си – храна, навици, отношения с хора, гардероб. Вярвам, че простотата в живота ни създава пространство да оценим истински ценните неща в него.
Ще ни споделиш ли твоя любима рецепта, която често приготвяш.
Любимите ми рецепти се менят според сезона. Но наскоро си създадох сама рецепта за крем супа, което ме направи много горда. Да измисля сама кулинарна идилия във време, в което интернет е пълен с рецепти, си е истинско творчество. Разбира се ястието е много просто – “Keep it simple”.
Аз готвя на око, затова пропорциите са тъкмо на око.
Слънчева супа
-
2 сладки картофа
Пилешки гърди
Две глави стар лук
Един морков
Червен пипер
Сол
Черен пипер
Чубрица
2 с.л. Гхи масло
Телешки или пилешки бульон – 500 мл.
Половин връзка магданоз
Заквасена сметана
Пилешките гърди се нарязват на парчета и се сваряват във вода за около 30 минути. Междувременно лукът и морковите се задушават в маслото и се овкусяват с подправките. Добавят се нарязани на кубчета сладките картофи. Когато месото се свари се отцежда от водата и се добавя към зеленчуците. Накрая се изсипва бульонът. Гъстотата на супата зависи от количеството течност така че ако се налага може да се добави още бульон или вода. Супата се оставя да ври на среден огън до сваряване на картофите. Накрая се добавя магданоза за вкус и се оставя за още около 10 минути. Поднася се със сметана.
Тази супа е доста хранителна и особено подходяща в по-хладни дни и вечери. Върви много добре със свежа салата от домати с пресен лук, овкусена със зехтин и ябълков оцет по български.
Bon apetit!