https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Начало
  • Блог
  • Магазин
    • Книги
    • Продукти
  • Консултации
  • За мен
  • Начало
  • Блог
  • Магазин
    • Книги
    • Продукти
  • Консултации
  • За мен
  • Начало
  • Женско здраве
  • Вредно ли е кафето?

Вредно ли е кафето?

Публикувано на май 25th, 2016
от Маги Пашова
Категории:
  • Женско здраве
  • Здраве

Обичам кафе. Харесвам аромата му, вкуса му, сутрешния ритуал, свързан с приготвянето му, и онези няколко минути, в които оставам сама с чашата кафе и собствените си мисли.

Но и аз като много хора съм си задавала въпроса: вредно ли е кафето и не е ли редно да се откажа от навика, свързан с него.

coffee

През годините попадах на различни теории, публикации и дори официални научни изследвания, които приписват на кафето редица полезни качества, включително намаляване на риска от рак, Паркинсон, затлъстяване, диабет, метаболитен синдром и сърдечно-съдови проблеми.

През последната година изкарах няколко специализирани курса за хранене при различни хормонални и репродуктивни проблеми и темата за кафето присъстваше във всеки един от тях! А препоръката неизменно беше: клиентите ви с такива проблеми трябва да се откажат от кафето заради вредните му свойсва. Напитката действа киселинно на организма, изтънява чревната лигавица, нарушава баланса на кръвната захар и хормоналния баланс, намалява шансовете за зачеване и увеличава риска от спонтанен аборт, стимулира надбъбречните жлези, вкарва ни в изкуствено състояние на стрес и нарушава съня.

Каква е истината за кафето?

Всъщност, истината е различна за всеки от нас. Организмът на всеки реагира на кофеина по различен начин и това зависи от една страна от нашите гени, а от друга от начина ни на живот и моментното ни здравословно състояние. Нека разгледаме по-подробно значението на тези фактори.

Значението на гените

Кофеинът в тялото ни се разгражда и преработва от един чернодробен ензим, кодиран в гена CYP1A2. За жалост се оказва, че близо 50% от хората имат мутация в гена CYP1A2, която забавя разграждането на кофеина и стимулиращата субстанция остава в тялото им по-дълго време, отколкото при хора, които нямат мутацията. Ето защо за някои хора пиенето на кафе следобед или вечер нарушава съня, а при други – не. Причината е разликата в гените ни!

Напоследък все повече специалисти по хранене изразяват мнение, че в бъдеще здравословното хранене за всеки от нас ще бъде различно и ще следва да се съобрази с особеностите на собствените ни гени, на чревния ни микробиом, на начина ни на живот, на нивото ни на физическа активност и на редица други фактори, които ни определят индивидуално. Времето на търсене на универсална диета, еднакво приложима и подходяща за всички, безвъзвратно отмина!

Здравословното състояние и начинът на живот

Освен от гените ни, реакцията ни спрямо кафето се определя от физическото и емоционалното ни състояние в настоящия период от живота ни и по-точно от състоянието на надбъбречните ни жлези. Тези ендокринни жлези регулират реакциите ни спрямо стреса и са един от най-натоварените органи в тялото на модерния човек. Ако сте пропуснали темата Уморените надбъбречни жлези, непременно изгледайте видеото, в което ви представям 3-те фази на изтощение на жлезите.

През първата фаза (Фаза на предупреждението) кафето може да ви действа ободряващо и стимулиращо. Ако обаче сте във втора или трета фаза (Фаза на съпротивлението и Фаза на изтощението) кафето само допълнително ще изтощава организма ви и ще източва оскъдните му ресурси. В тези фази пиенето на кафе ви вкарва в омагьосан цикъл на непрекъсната умора: събуждате се уморени и пиете кафе, за да се ободрите. Само 2 часа по-късно умората се връща с нова сила и имате нужда от още кафе. И така през целия ден.

food-beans-coffee-drink-large

Така че, по-добре е временно да се откажете от кафето, ако:

  • имате някой от изредените симптоми на втора и трета фаза на изтощение на надбъбречните жлези
  • заспивате трудно или се будите нощем
  • се събуждате с чувство за умора и енергията ви се срива в средата на следобеда
  • ви се вие свят, когато се изправите рязко,
  • се възстановявате трудно след физическа тренировка или изобщо нямате сила да тренирате
  • считате кафето за необходимост, а не за удоволствие

Обратно, ако за вас кафето е свързано с приятен ритуал, вкус и аромат, ако е нещо, което можете да изпиете, но може и да пропуснете, без това да се отрази на енергията и продуктивността ви, ако напитката подобрява концентрацията и настроението ви, без да ви причинява напрежение, умора или раздразнителност 2 часа по-късно, то спокойно бихте могли да си го позволявате, особено, ако не го пиете всеки ден!

Кръстосана реакция

Но това не е всичко! Когато решавате дали кафето е подходяща напитка за вас, има още един аспект, който не е за пренебрегване и той няма нищо общо със съдържанието на кофеин, а с протеините в кафето!

Оказва се, че кафето е сред продуктите, които причиняват кръстосана алергична реакция при хората с глутенова непоносимост. Други такива продукти са млечните храни, соя, царевица и дори безглутенови зърнени култури като киноа, амарант, просо и тапиока. С други думи, хората с глутенова непоносимост, могат и често пъти реагират на изредените продукти по същия начин, по който реагират на глутена в храната си. И според статистиките на някои лаборатории, именно кафето оглавява класацията на храни, причиняващи кръстосана реакция!

Така че, ако кафето ви дразни и предизвиква неприятни реакции в организма ви, това може да няма нищо общо с кофеина, а с протеините в него. Особено внимателни трябва да бъдат хората с глутенова непоносимост и тези с обострена чревна пропускливост, тъй като кафето дразни чревната лигавица.

coffee-cup-desk-pen-large

Специално за жени

Проучване, публикувано в американския журнал Фертилност и Стерилност твърди, че приемът на 3 или повече кофеинови напитки на ден увеличава риска от аборт със 74% в ранните етапи на бременността. При това няма значение дали приемът на кафе е бил преди или след зачеването! Този риск не се отнася само за жени, защото в проучването са включени и мъжете т.е. ако преди зачеването партньорът ви пие по повече от 3 кафета на ден, рискът от аборт при вас се увеличава значително.

Специфичното при жените обаче е, че ние по принцип разграждаме кофеина по-бавно от мъжете. Същото се отнася и до алкохола. Биологично, женското тяло е създадено да извлича и запазва максимално енергията и веществата от всичко, което консумираме, за да може да изгради и износи в утробата си едно човешко същество. Независимо дали възнамеряваме да ставаме майки или не, тялото ни задържа течности и разгражда химичния им състав много по-бавно, отколкото мъжкото тяло.

И все пак подходящо ли е кафето за мен?

Ако след всичко прочетено, все още не сте си отговорили на въпроса дали да продължите да пиете кафе или да се откажете от него, ето някои идеи как да подходите:

  • ако имате изтощени надбъбречни жлези, страдате от хроничнна умора, имате глутенова непоносимост или възпалени черва, най-добре е да се откажете от кафето – поне докато коригирате изредените състояния, което с правилната храна и съответни лайфстайл промени, е напълно възможно
  • ако планирате забременяване или сте бременна, също е добре да се откажете от кафето или най-малкото да сведете до минимум консумацията му
  • ако нямате изредените по-горе състояния, но имате колебания относно горчивата напитка, постепенно намалете и спрете напълно да пиете кафе за поне един месец. След това може да опитате да го въведете отново и да наблюдавате внимателно как реагира тялото ви, как се чувствате и имате ли изобщо нужда от напитката. Ако се нуждаете от допълнителна мотивация за подобен експеримент, вижте вдъхновяващия текст на Инес Субашка.
  • ако сте любител на точните науки и искате да знаете как тялото ви разгражда кофеина, може да проверите дали имате мутация на в гена CYP1A2. В България такива изследвания предлагат Нутриген като част от цялостен генетичен тест
  • а ако все пак решите, че кафето ще си остане вашата предпочитана напитка, бъдете тук следващата сряда, за когато съм ви подготвила видео с 9 правила затова как да пием кафето си, така че да извлечем максимална полза и удоволствие от него, минимизирайки негативните му ефекти.

Това е всичко от мен за тази седмица. Ако темата ви е интересна, следете за продължението й. А ако информацията ви е била полезна, споделете я с приятели, защото пътят към здравето минава през информираността!

  • кафе
  • кофеин

Маги Пашова

Нутриционист с фокус върху семейно хранене и захранване. Автор на "По-здрави бебета", "Дневник на захранването", "Рецепти за щастлива бременност" и други. В тях и в сайта ще откриете информация как да храните децата си разнообразно и с увереност, съобразно актуалните научни препоръки за пълноценно и баланисрано хранене.

4 Comments Hide Comments

Венелин Михайлов каза:
25 май 2016 в 11:31 am

Много подробна и информативна статия, браво, супер, много яко :))
Преди време (>2-3 години) бях голям фен на сутрешните стимуланти за да започна деня си. За съжаление, при стимулантите границата между повишаване на капацитета на тялото и взимане на енергия на кредит от тялото е тънка. Аз я прекрачих, и като се добавиха и тревоги и стрес в личен и професионален аспект си докарах много здравословни проблеми – изтощени надбъбречни жлези, хронична умора, лошо настроение, наднормено тегло, лош сън и т.н.
За щастие както човек може да се разболее, така и може и да оздравее. Аз съм на път да оздравея, и сега вече знам защо здравето е най-ценното нещо на света :)
Мойте два цента, от личен опит, за добра енергия сутрин са: Ако са налице: хронична умора, лош сън, проблеми със щитовидната жлеза, ниска енергия, или някои от другите прекрасни дарове на съвременния начин на живот, описани и по-горе в статията то:
1. Закусвайте обилно, веднага след ставане. – рестартиране на циркадния ритъм
2. Вземете студен душ :) (1-5-10мин, според нивото на адаптация) – шок, и отделяне на адреналин, норадреналин, и приятели
3. Не тренирайте сутрин – повишава кортизола.

Силвия каза:
1 юни 2016 в 4:02 pm

Много интересна статия :) Благодаря :)
Интересува ме какви изследвания може да си направи човек, за да си провери състоянието на всички жлези с вътрешна секреция?

Maggi каза:
3 юни 2016 в 9:13 am

За всяка от жлезите с вътрешна секреция има различни тестове – TSH, T3 и Т$ за щитовидна жлеза, кортизол за надбъбречните жлези, инсулин и обременяване с глюкоза за панкреаса и т.н. Да се направят всички изследвания е скъпо и ненужно, ако човек няма кохкретни оплаквания. Ние в нутриционистиката работим със симптоматика – на база на съществуващи симптоми можем да определим индикации за дисбаланс или дисфункция в някоя от жлезите и да насочим към конкретно изследване, ако такова изобщо е нужно.

Елена Узунова каза:
4 юни 2016 в 10:11 am

Благодаря Маги! Винаги са точно на място и толкова полезни съветите ти!

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги Пашова, нутриционист с 10-годишен опит, автор на "По-здрави бебета" и други книги, създател на вкусни и полезни рецепти и идеи за хранене на цялото семейство.

Бюлетин

Последно в блога

  • Омега-3 за бебета и малки деца
  • Употребата на прибори от 0 до 3 години
  • “Дневник на захранването” – от първата хапка до първата годинка
  • 10 закуски за бебета и малки деца
  • Сензорно захранване и недостатъкът на бебешките паучове

Популярни рецепти

  • Супа със сладък картофСупа със сладък картоф
  • Къри с леща и карфиолКъри с леща и карфиол Споделям ви най-лесната и бърза къри рецепта. Стопляща и леко…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Омега-3 за бебета и малки деца
  • Употребата на прибори от 0 до 3 години
  • “Дневник на захранването” – от първата хапка до първата годинка

Топ рецепти

  • Супа със сладък картофСупа със сладък картоф
  • Къри с леща и карфиолКъри с леща и карфиол

За контакти

Email: info@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.