Готвим с въздух

Преди няколко седмици гостувах на приятелка – майка на 2 момчета, управител на магазин за техника и както сама се определя – експериментатор в кухнята. Идеята беше да си приготвим заедно домашен обяд, за да ми демонстрира новата си придобивка – уред за пържене с въздух!
– Нали разбираш – обясни ми Мариана – да готвиш за трима мъже е трудно. Не става със салати! Всеки ден трябва да измислям нещо по-засищащо, но в същото време да е вкусно, да е разнообразно и по възможност да е здравословно! Ами, не ми е лесно. Затова, когато в магазина заредихме този уред за пържене с въздух, аз бях от първите, които си го купиха. С Airfryer се готви бързо и лесно. Можеш да приготвиш всичко, като в обикновен фритюрник, само че не ползваш мазнина! Уредът “пържи” на принципа на горещ въздух. Пържените картофки стават като истински – с хрупкава коричка отвън и меки отвътре, а за да ги приготвя използвам по-малко от една лъжица мазнина! И момчетата го обожават! Напоследък приготвям в него всичко – всякакви зеленчуци, зеленчукови кюфтенца, риба и всичко без мазнина.
И докато двете режехме на колелца картофи и тиквички, Мариана продължаваше да ми изрежда качествата на новия си любим уред, да обяснява нещо за лесното почистване и т.н. с тона на професионален продавач-консултант, а аз си мислех как вече никой от нас не може да избяга от професията си дори в разговора с приятели! И точно тогава, когато за трети път я чух да набляга на готвенето “без мазнини”, аз влязох в моята професионална роля:
– Че какво им е лошото на мазнините?
Последва кратка пауза. Една недонараязана тиквичка си остана кротко на дъската. Мариана ме гледаше с недоумението на човек, който не е разбрал правилно въпроса:
– Как какво? На теб ли точно трябва да обяснявам колко са вредни? Не знаеш ли, че повишават холестерола, причиняват възпаления, затлъстяване. Не трябва да готвим с мазнини!
– Чакай, чакай, чакай! – прекъснах я аз. – Не трябва да готвим с определени мазнини, които имат нестабилна структура и ниска точка на димене, променят състава си и действат възпалително. Но това не се отнася за всички мазнини! Не може да наричаме всички мазнини вредни и да ги избягваме изцяло! Всъщност, като клас хранителни вещества мазнините са жизнено необходими и определящи за здравето ни…
И останалата част от обяда ни премина като една дълга лекция в защита на горките отречени и онеправдани мазнини. Споменах ли нещо затова, че не можем да си избягаме от професията? Ако си нутриционист, част от срещите ти с приятелки неизменно приключват с разговор за полезните и вредните храни, готвенето, лечението и т.н. Но тази точно среща ви я разказвам, защото тя ме накара да направя 2 неща:
- да разбера колко погрешни схващания има за мазнините – дори сред жени като моята приятелка, които определено се интересуват от здравословно хранене и готвене и
- да се сдобия с въпросния Airfryer – не защото искам да готвя без мазнини, а защото всичко което с Мариана приготвихме за нашия обяд, за да ми демонстрира уреда, стана толкова лесно и толкова ми хареса, че в крайна сметка успя да ми го “продаде”! :)
Аз пък мисля, че успях да ѝ “продам” идеята да включи повече мазнини в менюто си и в това на децата си, а с днешната публикация се надявам да убедя и вас за същото! Затова започвам оттам
Каква е ролята на мазнините за здравето?
Мазнините участват в стотици биологични функции в тялото и здравето е невъзможно без тях. Сред ключовите им роли са:
- пренасянето в тялото на различни хранителни вещества
- синтеза на жлъчен сок и нормалното функциониране на жлъчката
- усвояването на мастно-разтворимите витамини А, D и К
- балансът на кръвната захар и избягване на състояния като хипогликемия
- синтезът на хормоните
- протичането на естествените детокс процеси в тялото
- пълноценното усвояване на протеините
- контролът на теглото и усещането за ситост при хранене
- запазването на еластичността и младежкия вид на кожата
Повече за връзката между мазнините и здравето може да прочетете тук
Проблемът е, че през последните 15-20 години мазнините добиват изключително лоша репутацияи на тях се преписват затлъстяването, проблемите с холестерола, сърдечно-съдовите болести и т.н. Производителите се възползват от положението, за да наводнят пазара с нискомаслени и обезмаслени стоки, в който липсващите мазнини са заменени със захар, за да балансират вкуса. Всичко това води до още по-сериозни проблеми. Процентът на хората със затлъстяване продължава да расте, а към тях се прибавят и хората с нестабилна кръвна захар, инсулинова резистентност и хормонални проблеми. И макар, че науката недвусмислено е доказала нуждата от полезни мазнини в ежедневното ни меню, хората с изредените по-горе здравословни проблеми масово следват ниско-маслена диета.
И ако вече си задавате въпроса дали и във вашето меню липсват достатъчно полезни мазнини, има лесен начин да разберете!
Как да разберете, че имате дефицит на мазнини?
По-долу изреждам 10 симптома, характерни за хората, които изпитват недостиг на мазнини. Ако отбележите поне 3 от тях, то добре би било да увеличите приема си на този клас хранителни вещества:
- имате хормонални проблеми
- чувствате глад 1-2 часа, след като сте се нахранили
- непрекъснато сте уморени
- страдате от тревожност, депресивност, усещането, че изпускате нещата от контрол
- имате нередовен цикъл
- теглото ви се задържа на определени килограми и каквото и да правите не можете да свалите повече
- страдате от дефицит на витамини А, Д, Е или К
- косата ви е суха и с цъфтящи краища
- кожата ви е суха и се лющи
- трудно се концентрирате и запомняте
Ако обаче решите, че се нуждаете от допълнително мазнини, добре е да имате предвид, че полезните мазнини са много полезни, а вредните – много вредни. Нека да видим кои са едните и другите.
Кои мазнини са вредни и кои полезни
Полезни са естествените, създадени от природата мазнини, които се разделят на 3 категории:
- Сатурирани или наситени мазнини – заради стабилната си химична структура те обикновено са твърди на стайна температура. Такива са всички животински мазнини (масло, мас, гхи, жълтък) и кокосовото масло.
- Мононесатурирани или ненаситени мазнини – имат стабилна структура заради единичната връзка между мастните киселини. Това са мазнините в авокадото, маслините, ядките, семената и зехтина.
- Полинесатурирани или полиненаситени мазнини – имат нестабилна химична връзка и най-малкото излагане на топлина, въздух, светлина и влага може да я разруши, което води до освобождаване на разрушителни свободни радикали.
Окислените и гранясали полиненаситени мазнини имат анти-метаболитен ефект т.е. забавят метаболизма, предрапозлагат към диабет и напълняване. Съдържат се в морските храни, ядките и семената и повечето растителни олиа, за които е важно да се пазят от нагряване и да се съхраняват в тъмни шишета и хладни помещения, далече от слънчева светлина.
Вредните мазнини са денатурилизирани т.е. изкуствено създадените мазнини като частично-ходрогенираните и транс-мазнините. Хидрогенизацията е процес, при който растителни олиа се подлагат на силно налягане посредством метален катализатор, така че те променят химичната си структура и придобиват поведението на наситени мазнини т.е. остават твърди на стайна температура. Частици от металния катализатор остават в мазнината и попадат в човешкия организъм. Подобни катализатори могат да съдържат никел, паладий, кобалт и дори алуминий.
Причина да се хидрогенизират мазнините, е че това многократно увеличава срока на годност и съхранение на стоките, произведени с тях. В същото време тези мазнини са изцяло мъртви, без никаква полезна хранителна стойност и водят единствено до затлъстяване.
Далеч по-вредни обаче са частично-хидрогенизираните мазнини, тъй като при частичната хидрогенизция се образуват транс-мазнините – вещества, от които организмът ни практически не може да се освободи! Те правят кръвта по-пътна и лепкава; повишават лошия холестерол и намаляват добрия; причиняват сърдечно-съдови заболявания; увеличават триглицеридите, при което причиняват уплътняване на стените на артериите и могат да доведат до запушване. Транс-мазнините повишават възпалителните процеси в тялото, покачват риска от диабет 2 и от затлъстяване. Ограничават функцията на ензимите, които подпомагат детоксикиращите процеси в организма и по този начин увеличават общия токсичен товар в организма. Нещо повече, транс-мазнините водят до пристрастяване и засягат нервни центрове в мозъка.
Освен при хидрогенизацията транс-мазнини се образуват и при нагряването на растителни мазнини и точно оттам идва идеята, че е лошо да се готви с мазнини! Затова съвсем логичен е въпросът:
С какви мазнини да готвим?
От гледна точка на здравето, най-полезни за готвене са наситените мазнини, защото имат висока точка на димене т.е. устойчиви са на нагряване и не се превръщат в транс-мазнини. Затова и моята препоръка за здравословно готвене е:
- гответе или с животински мазнини (масло, гхи) или с кокосово масло
- добавяйте ненаситени мазнини (зехтин, ленено масло, масло от орех и т.н.) след термичната преработка на храната!
В този смисъл, ако например искате хрупкави тиквички или картофки, уреди като Airfryer, са много практични, защото ви позволяват да ги “изпържите” без мазнина, а после да добавите зехтин или друго олио. Така храната е вкусна и полезна, а нестабилната мазнина не се подлага на нагряване. Същият ефект можете да постигнете и ако например си изпечете зеленчуци във фурната и ги овкусите след това. Основната разлика е, че при печенето не може да постигнете хрупкава коричка и отнема малко повече време.
Това е от мен за тази седмица. Надявам се материалът да ви е полезен и да ви вдъхнови да се храните още по-здравословно! Ако информацията е била ценна за вас, споделете я с приятели, защото пътят към здравето минава през информираността. Нека взаимно си помагаме да вървим по този път, споделяйки информация!
P.S. След публикацията получих няколко имейла с въпроси относно олиото от гроздови семки. Вижте отговора ми по-долу в коментарите :)
11 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Маги,
виждам реклама на този уред в различни кулинарни блогове.Нямам представа каква е цената и не съм виждала уреда на живо.Но у дома също готвя за мъже.Просто се научих да не пържа, нито да панирам.Избрала съм метод на леко задушаване с малко вода и мазнина, готвене на пара или печене първоначално с малко вода.Винаги прибавям мазнината накрая – независимо дали варя, пека или задушавам ястието.И така се получава винаги вкусен резултат.А уреди на пазара има много, рекламират се и се произвеждат все нови и нови уреди.Кой от тях е най – добър не се знае.По принцип има ли мазнина, загрята при висока температура – независимо,че това става с въздух би следвало да има и някаква вредност.Но зависи и каква е мазнината.Преди години старите хора готвеха със свинска мас, готвеха и с лой.Тези мазнини не прегарят при загряване и са използвани от векове.Днес – отречени.Но мазнините се отричат и от растителен произход, отрича се и зехтина.Най – добра е мазнината на натуралната, прясна и сурова растителна ядка или маслина, която не е извлечена механично.
Поздрави !
Елена, точно това е смисълът на статията – има мазнини, които могат да се нагряват и други, за които това не е препоръчително. Фактът, че различни теории се оборват е нормален, защото науката за хранене се развива и излизат нови доказателства затова как храната влияе на здравето ни. Междудругото, привържениците на палео храненето готвят със свинска мас и телешка лой, а палео храненето се оказа едно от най-добрите за хора с автоимунни проблеми например! Мисля, че изводът е ясен – животинските мазнини могат да се нагряват, а растителните – не.
Здравейте Маги,
Следя блога Ви с интерес и чакам с нетърпение всяка нова статия публикувана в него. Благодарности, че отделяте от времето си, за да ни просветите, нас желаещите да се хранят възможно по-здравословно, в тънкостите на здравословното хранене :)
Искам да Ви попитам какво мислите за гроздовото олио? Попадала съм на материали в интернет, в които пише, че е подходящо за готвене, тъй като структурата му не се разпадала на висока температура. Също така съм гледала кулинарно предаване, в което изпробваха различни мазнини (растителни) и казаха, че спокойно можем да си пържим картофки в гроздово олио. Подходящо ли е според вас за готвене?
И още един въпрос имам относно какаовото масло. То е доста твърдо на стайна температура, значи ли това, че можем спокойно до го влагаме в здравословни печива?
Благодаря Ви предварително за Вашия коментар!
Здравейте Маргарита,
Въпросът за гроздовото олио е един от най-спорните. От една страна е вярно, че то има висока точка на димене в сравнение с другите растителни олиа и в този смисъл е подходящо за готвене. Има обаче и друг аспект, който не е за пренебрегване. Олиото от гроздови семки е с най-високо съдържание на омега-6 от всички растителни олиа – 70% (за сравенени слънчогледово – 68%, рапично 19%). Всички знаят, че омега 3, 6 и 9 са незаменими мастни киселини и са важни за здравето ни, но по-важно е те да присъстваат в менюто ни в определена пропорция или иначе казано съотношение 1:1 или 1:2. Проблемът с храненето на много хора днес, че то съдържа много омега 6 (ядки, семена, животински продукти) и много малко омега 3 (дива риба, орехи, чия). Когато съотношението на имега 3 към омега 6 се измени, то омега 6 може да действа възпалително на отганизма, да повишава холестерола, да причинява хормонални проблеми, проблеми с щитовидната жлеза и затлъстяване. Затова е важно да се стремим да поддържаме в менюто си балансирани източници на двете есенциални мазнини.
В заключение: ако от време на време готвите с олио от гроздови семки, не е проблем! Но то не бива да бъде основен източник на мазнина в менюто и е добре да бъде балансирано с други полезни мазнини като зехтин, кокосво масло, авокадо, дива риба и т.н.
П.С. Какаовото масло може да се нагрява, като ароматът му се развива най-добре на тепература между 100 и 120 градуса.
Много Ви благодаря за изчерпателния отговор :) Определено ще ми е полезна тази информация.
Разгледах линка за уреда, но не разбирам какво точно е незалепващото покритие. Известно ли е?
Честно казано не знам какво имат предвид за покритието. Храната се поставя в кошничка, която е от неръждаема стомана.
Като говорите за ‘нагряване’ на мазнина, за какви температури става дума?
Температурата на пържене на картофи в мазнина е много по-висока от температурата на варене на супа, в която в началото съм сложил олиото.
Всяко нагряване над 100 градуса може да бъде разрушиелно за растителните мазнини. Продължителността на нагряване също е от значение. Аз наприемр си позволявам понякога да сотирам зеленчуци на 100-120 градуса за няколко минути. Например по този начин приготвям сотиран спанак с малко чесън. Но ако термичната преработка ще бъде по-продължителна, както е приготвянето на супа, предпочитам да използвам гхи.
Какво мислите за Ленено олио – нали е с голям процент полиненаситени мазнини? Може ли да се готви с него или е добре само за салати?
Растителните олиа е по-добре да се използват за овкусяване на салати и дипове, а не за готвене.