Детските хранителни навици – 1-ва част

Отново е сряда и време за редовната ни седмична среща. A днес имам изненада за вас! Занапред, част от темите, които ще представям, ще бъдат под формата на видеа, а причината ще разберете, ако изгледате днешното.
През изминалия уикенд бях поканена за участие в клуб Модерни родители, където със сладкодумната радиоводеща Богдана Трифонова проведохме интересен разговор на тема детски хранителни навици и психология на храненето при децата.
За пореден път се убедих в значението на тази тема и необходимостта да говорим по нея повече. Затова реших да прехвърля дискусията тук и да я продължа с вас!
Днес ще ви представя 7 модела на родителско поведение, които наричам модели-капани. Прилагаме ги или от страх детето ни да не остане гладно или с цел да го наградим/поощрим/утешим. И макар че намеренията ни са изцяло добри, държанието ни може да има сериозен негативен психологически ефект върху детето и да формира поведението и отношението му спрямо храната далече напред във времето.
Научете защо и кои са 7-те модела от днешното видео:
https://vimeo.com/163440480
Познати ли са ви някои от тези модели? Прилагани ли са спрямо вас? А вие прилагате ли ги спрямо децата си? Ще се радвам да продължите дискусията в коментарите по-долу или във Фейсбук и ако вярвате, че публикацията може да бъде полезна на ваши приятели, да я споделите с тях!
А следващата сряда очаквайте продължение на темата, в което ще разкрия 5 ефективни и работещи стратегии за изграждане на положителни хранителни навици!
13 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Смятам, че може да се добави и разсейването с ТВ, играчки и тн, за да се храни детето.
Страхотно видео. Браво Маги – полезна както винаги. На мен ми е интересно как се постъпва в следната ситуация , защото това е много чест казус в нашето семейство. Детето е видяло,че има десерт. Сервира се вечерята и то съответно хапва няколко лъжички и започва да иска десерта.Как се измъкваме от тази ситуация , без да поставяме условието- първо си изяждаш вечерята , после десерта? Защото ти си абсолютно права ,че за един десерт са съгласни да изядат всичко, даже и някоя салата. По принцип ,ако не вижда, че има наличен десерт е най- добре , но не винаги се получава.
Здравей Юлия! Наистина най-добре би било детето да не вижда десерта, но се случва. Ако това са епизодични случки, не е проблем да поставим условие. Рискът е, когато го правим редовно и системно, защото именно повторението изгражда навици!
Здравейте,Маги!Присъствах на лекцията-разговор в събота и Ви благодаря за полезните съвети и истини,които направихте достояние на всички нас.Единствено забравих да попитам (говорейки за сладки храни) за ежедневната употреба на малко биологичен мед,а също и за кленов сироп и агаве като подсладители.
Благодаря много,още веднъж!
Не, накисването на влияе на витамините и минералите. Фитиновата киселина и оксалатите остават във водата и термичната преработка не ги разрушава.
При мен също са прилагани тези модели, които ме влудяват и за това сега гледам да ги избягвам.При синът ми проблема, е че много често отказва да яде това, което съм му предложила, но иска сандвич, пица и др сухи храни.Аз съм твърдо против, но когато навън види приятелите му да тъпчат сухите теста и пържени картофи, не спира да мрънка, и в къщи също иска само това да яде.Опитвам се да му обяснявам непрестанно, че това не е добро за стомахчето и може да го боли после, да не се чувства добре и дори да доведе до по-лоши неща.Той категорично отказва да хапне ако яденето не му се нрави и остава гладен без десерт, защото десерт на гладно не се яде.В един момент тези случаи зачестиха,той расте на височина, но си е направо хърбав.Гледам да е здрав и да яде по-здравословно, но без уговорки не се получава.
Здравей Маги! Много полезно както винаги!
При нас ситуацията е на другата крайност :)) може би за някой няма нещо по-хубаво от това, но дъщеря ми може да изяде количество храна сигурно повече от мен, макар че се опитвам да я храня здрасвословно, вкъщи няма “джънк”, кисна всичко що се кисне, залагам на домашна продукция и био такава, не й давам десерти, горните модели не ги прилагам и т.н и т.н, но това което ме притеснява е че много обича да си хапва, да си дъвче нещо.. крия плодовете по шкафовете, защото види ли ги, ги иска всичките, ама найстина всичките, сутрин ние трябва да закусим много, много бързо, както се казва на “екс” защото ако тя приключи преди нас, почва да иска и още, и още, и още, а яде много бързо :)))) не е пълна, ние с баща й също.. като й отказвам храна (макар и здравословна) почва да пищи и да прави сцени, какво да правя??
Благодаря!!
Здравей, Маги! Благодаря за поредната интересна и полезна информация, поднесена по този модерен начин! С радост мога да споделя, че към едногодишната си дъщеричка не прилагам никой от посочените капани, макар голяма част от тях да са прилагани към мен като дете. Допуснах обаче друга голяма грешка, за която те моля да дадеш съвет. Детето ми яде бавно и с неохота всичко, което му поднасям (по вид и начин на поднасяне изцяло базирано на описаното в първата ти книга и други стойностни материали, които съм чела) – затова допуснах съзнателно да я храня докато тя гледа детски песни на компютъра. Знаех, че разсейването е напълно погрешна практика, но това е единствения начин да хапне нещо. Моля дай ми съвет! Благодаря!!
Маргарита, вярно е, че във възрастта на прохождането е много трудно да задържим вниманието на бебето върху храната, но привикването към хранене с електронни устройства не е добра практика. Опитайте да включите самото дете в храненето. Дайте му лъжичка, с която то да се храни само, докато вие го храните с друга. Сложете на масата любима играчка и покажете на детето как да я “храни”. Насърчавайте го да участва в процеса. Изисква се търпение и креативност, което понякога не ни достига и това е разбираемо! Но опитайте да го правите поне на 1-2 хранения на ден, за да не свиква детето с пасивното хранене.
Напълно вярно е всичко, аз в моменти на тъга,гняв,несигурност винаги прибягвам до шоколад и торта,до степен на абстиненция. И наистина се чувствам добре след това. Дъщеря ми също обича сладко,но се старая да не е вредна храна и да е колкото може по-рядко. Много е трудно във възрастта 2-3 г. да убеждаваме децата в нещо,което те не разбират както нас възрастните…. Благодаря за видеото,много полезно,несъмнено!
Наистина е много трудно! Затова ще е хубаво повече родители да споделят опит и взимно да се подкрепяме :)
Здравей Маги. Благодаря за прекрасното видео. Имам две малки момченца и избягвам на 100% тези хранителни капани. Смея да твърдя, че правилните хранителни техники изграждат любовта на детето към качествената храна, а големият ми 7 годишен син дори участва активно в приготвянето й. Очаквам с нетърпение следващите видеа :)
Страхотно видео! Адмирации! Мисля си, че ако оставя сина си да определи сам количеството храна, то ще бъде 2 лъжички, максимум 5….
Нашата най-голяма грешка е, че му пускаме детско, докато се храни, за да яде :((((