Храната и здравето на зъбите

Едва ли има човек, който с удоволствие да посещава зъболекар. Все пак не е като да отидеш на масаж! Дори и най-внимателният и леко работещ специалист не може да си свърши работата, без да причини известен дискомфорт. Повечето хора (и аз допреди няколко години) приемат стандартното зъболечение за неизбежно, а развалянето на зъбите за неизбежен процес, който яденето на сладко и лошата зъбна хигиена само ускоряват.
Днес знам, че не е така! Зъбните проблеми не са неизбежни, разпадът на зъбите се определя от редица фактори, а не само от хигиената; лечението като всяко едно лечение следва да бъде комплексно и от вътре навън, а не само външно и маскиращо симптомите.
С което ни най-малко не искам да отричам или подценявам ролята на зъболекарите, защото ако един зъб стигне до абцес или гангрена, само те могат да ви помогнат. Въпросът е какво може да направите, за да не стигате дотам! Или какво включва цялостната грижа за денталното здраве, така че да гарантира превенция на зъбни проблеми и има ли състояния, които могат да се повлияят без намесата на инвазивно лечение. Тези въпроси ще разгледаме подробно в днешната публикация.
Преди това обаче да започнем с един кратък урок по
Анатомия на зъбите
Най-общо зъбите се състоят от 4 слоя, които считано отвън на вътре са както следва:
Емайл – това е най-твърдата тъкан в човешкото тяло. Състои се на 96% от минерали и представлява външния слой, покриващ короната на зъба.
Дентин – представлява слоят, разположен под зъбния емайл. Навлиза във венците и обвива външната част на корена на зъба. Подобно на емайла съдържа основно минерали, но и известно количество колаген, което го прави по-мек слой от емайла. При износване на емайла, дентинът остава непокрит и по-лесно податлив на кариеси и разпад.
Цимент – този слой покрива корените на зъба и му осигурява стабилност. В структурата му има голям процент колаген.
Пулпа – това е най-вътрешната част на зъба. В центъра си е куха и там се свързва с кръвоносните съдове и нервите. Пулпата е ключово значение за здравето на зъба, защото чрез нея зъбът получава хранителни вещества, включително минерали, които подсигуряват реминерализация на емайла.
Препоръките на съвременната дентална медицина относно опазване здравето на зъбите се фокусират основно върху редовното изчеткване с паста и почистване на зъбите с конец. Макар и важни, двете хигиенни процедури се отнасят само до външния слой на зъбите т.е. емайла и дори при прекаляване с тях могат да го увредят и изтънят. За да гарантираме истински здравето на зъбите си, трябва да се погрижим за всичките 4 слоя!
Защо редовното миене на зъбите не спира появата на кариеси
Съвременната дентална медицина обяснява появата на кариеси с действието на бактерии, които се хранят с остатъци по зъбите от храни, съдържащи захар. Според тази теория бактериите синтезират киселини, които разрушават емайла и водят до образуване на кариеси и зъбен разпад. А решението на зъболекарите е – избягвайте сладките храни и мийте редовно зъбите си, за да отстраните остатъците от храна, бактериите и киселинната среда.
Ако тези препоръки наистина работеха, днес нямаше да има епидемия от зъбен разпад! Понятието “епидемия” в този контекст ни най-малко не е преувеличено, защото над 90% от хората в развитите страни имат кариеси или други зъбни проблеми. Засегнати са почти всички с много малки изключения. Проблемите със зъбите се появяват още в ранно детство и само се влошават с годините.
Не твърдя, че зъболекарите не са прави да обвиняват патогенните бактерии в устната кухина, известни като стрептококи мутанти, и завишената киселинност на слюнката за зъбните ни проблеми, но те са само едната страна на медала! А той винаги има и втора.
В случая обратната страна на медала е начинът ни на хранене, от който зависи дали зъбите ни получават достатъчно хранителни вещества, за да поддържат здравето и целостта на всички останали слоеве освен на емайла. А това откритие съвсем не е ново, но е системно пренебрегвано вече близо 100 години.
Зъболекарят визионер д-р Уестън Прайс
Д-р Уестън А. Прайс е американски зъболекар от началото на ХХ век, който забелязал, че всяко ново поколение негови пациенти са по-малко здрави от предишното поколение и с по-развалени зъби. За разлика от повечето си колеги, д-р Прайс не приемал тази ситуация за нормална.
Той бил убеден, че съществува връзка между здравето на зъбите и общото здраве на организма. За да докаже теорията си, д-р Прайс решава да изследва здравето на хора от изолирани места, където все още не са навлязли цивилизацията и модерният начин на живот.
През следващите десет години той заедно със съпругата си пътува по света и изучава т.нар. “примитивни” народи, като установява, че при тях зъбните проблеми са почти непознати. Нещо повече, тези хора не страдат от хроничните заболявания на съвременния свят като сърдечносъдови заболявания, рак, диабет, артрит, хронична умора и др.
Д-р Прайс открива, че хората от тези народи са запазили традиционния си начин на хранене, и че той е различен за повечето общности:
- Някои от тях като северните народи например различтали предимно на животинска храна, докато други консумирали много ограничени количества животински продукти
- Някои готвели храната си, други залагали предимно на сурови храни
- Някои консумирали повече плодове, а други зърнени храни, приготвени чрез накисване и ферментиране
- Някои общности консумирали млечни продукти, а други не
Общото между всички обаче било, че диетите на никой от тези народи не включвали:
- растителни и хидрогенизирани мазнини
- консервирани храни
- бяло брашно
- захар или други алтернативни подсладители
- обезмаслени млечни продукти
- газирани напитки
- изкуствени храни като глутамат, протеинови пудри и подобни “модерни” храни
Д-р Прайс стига до извода, че здравето на тези народи не е въпрос на генетика, а следствие от начина им на хранене, защото щом членове на тези общности възприемели съвременния начин на живот и хранене, се появявали и проблемите със зъбите и с общото здраве.
Така близо столетие преди науката да заговори за нутриционистика и епигенетика, този проницателен зъболекар от Кливланд открива, че определящи за здравето както на зъбите ни, така и на целия организъм, са начинът ни на хранене и факторите от заобикалящата ни среда. Откритията и изводите си д-р Прайс публикува в книгата Nutrition and Physical Degentarion, чието първо издание е от 1939 година, но съдържанието на книгата е все така актуално и днес.
Храните, от които зависи здравето на зъбите
И така, в резултат на проучванията си д-р Уестън Прайс стига до извода, че три аспекта на храненето ни са определящи за здравето на зъбите. Ето кои са те:
Наличието на достатъчно минерали в храната – зъбният емайл има най-високата концентрация на минерали в цялото тяло. Разпадаът на емайла може да бъде причинен не само от дефицит на калций, който обикновено свързваме със здравето на зъбите, но също така от липса на други минерали като желязо, магнезий, мед, манган и фосфор. Най-добрият начин да си набавим тези минерали е чрез храната. А една от най-добрите храни, осигуряващи концентрация от минерали, е костният бульон. Не съществува храна, която да носи повече полезност за зъбите от този бульон. Друг начин да се набавят необходимите минерали е чрез реминерализиращи пасти за зъби, но те далеч не са толкова ефективни.
Наличието на достатъчно мастно-разтворими витамини като А, D и К – за да може тялото да усвои минералите от храната, то се нуждае от мастноразтворими витамини. Витамин D е нужен за усвояването на калций и фосфор. Витамин А предпазва тялото от токсини и помага за възстановяването на костите и тъканите. Витамин Е е мощен антиокдиант, който подобрява циркулацията и укрепва тъканите, а витамин К2 транспортира калция до частите на тялото, които имат нужда от нея. При много хора проблемите със зъбите са резултат имено от дефицит в храната на мастноразтвотими витамини. Сред най-добрите източници на тези витамини са рибеното масло и кравето масло от пасищни животни. Неслучайно наричат ферментиралото масло от черен дроб на треска “течния зъболекар”. Само за сравнение 1 ч.л. от това масло съдържа количество витамин D, колкото 500 гр сьомга или няколко дозини яйца.
Способността на тялото да усвоява тези минерали и мастноразтворими витамини – без значение какви количества полезни храни и/или хранителни добавки приемате, те няма да повлияят на здравето на зъбите ви, ако организмът ви не ги усвоява пълноценно. Усвояването на свой ред се определя основно от 2 фактора – здравето на червата и неутрализирането на дразнещи субстанции от храната. Здравето на червата зависи от целостта на чревната лигавица и баланса на чревния микробиом. При нарушена чревна мембрана или дисбаланс на чревната флора, организмът не усвоява пълноценно храната си натрупва дефицити. На свой ред фитиновата киселина в зърнените храни и ядките, както и оксалатите в суровите зелени растения се свързват с минералите в храната и пречат на организма да ги усвои пълноценно. Затова при проблеми със зъбите е важно да се консумират само правилно приготвени зърнени (накиснати или ферментирали) и да се избягват храните, съдържащи оксалати.
Може ли зъбите да се лекуват с храна?
Това е въпрос, по който може доста да се спекулира. Известната книга на Рамиел Нейджъл Cure Tooth Decay твърди, че зъбният разпад може не само да бъде спрян, но и възстановен само с храна. Лечебният протокол на Р.Нейджъл е базиран почти изцяло на препоръките на д-р У. Прайс. Този протокол изключва напълно зърнени, сладки и тестени храни, набляга изключително на костни бульони, органово месо, продукти от сурово мляко, големи количества полезни мазнини.
В интернет могат да се намерят много публикации и дори снимки на хора (особено на малки деца) преди и след спазването на лечебния протокол, на които се вижда възстановяване на целостта на доста увредени зъби. Автентичността на подобни снимки обаче трудно може да бъде потвърдена.
От личния ми опит с клиенти мога да потвърдя, че лечебният протокол работи успешно в началните фази да деминерализация, при които по емайла се появяват петна с различни оцветяване. На този ранен етап от зъбния разпад, когато е засегнат само емайла, постигането на обратна реминерализация чрез правилно хранене е напълно възможна!
Когато целостта на емайла вече е нарушена и лезията на кариеса е навлязла по-дълбоко в дентина, тя започва да се развива по-бързо, защото този слой е по-мек. На този етап е възможно развитието на кариеса да бъде спряно и той да се превърне от активен в пасивен т.е. в такъв, при който няма бактериално действие и разпадът спира!
Безспорно, най-значима е ролята на храната на фазата на превенцията тази фаза започва още преди раждането. Начинът на хранене на бъдещата майка е определящ за общото и за денталното здраве на нейното бебе. Ако в диетата на бременната жена липсват минерали и мастно-разтворими витамини, детето й ще бъде предразположено към проблеми със зъбите.
Наблюденията ми от работа с клиенти са, че малките деца, при които се отключва зъбен разпад в много ранна възраст (между 2 и 4 години) често пъти са деца на вегетарианци и самите те консумират предимно растителна храна. Причините: липса на мастно-разтворими витамини и изобилие в менюто на фитинова киселина и оксалати, които пречат на усвояването на минералите. С което отново стигаме до извода, че когато вадим цели групи храни от менюто следва адекватното да ги компенсираме с други храни и/или добавки, защото изборът ни може да има дълготрайни последици не само за собственото ни здраве, а и за това на децата ни.
А сега е ваш ред. Ако се интересувате повече от неинвазивните методи за дентално лечение, прочетете книгата на Рамиел Нейджъл Cure Tooth Decay. Бъдете тук и в понеделник, когато в рубриката “В кухнята на” ще ви срещна с една българска зъболекарка, практикуваща неинвазивно зъболечение. А ако темата ви е била полезна, споделете я с приятели.
One Comment Hide Comments
Comments are closed.
Маги,
С накисването на зърнените култури, ядките и семената не се ли губят освен фитиновата киселина и много ценни витамини и минерали, които преминават във водата?
В тази връзка не е ли по-добре да се използва тази вода като в нея да се варят зърнените култури, вместо да се изхвърля? Фитиновата киселина не се ли разрушава при термична обработка? Правени ли са проучвания в тази насока?
Благодаря предварително!
Ива