Бебетата и дерматитът

След публикацията ми по повод захранването миналата сряда и участието ми в Академия за родители в неделя, получих много писма и коментари с въпроси. Съжалявам, ако не съм успяла да отговоря на всички, но днес искам да засегна една тема, която се повтаряше в много от въпросите, а именно проблемът с дерматита при бебета.
Да започнем оттам:
Какво представлява дерматитът?
Дерматитът е вид екзема, а екземата е алергично възпаление на кожата, което може да възникне при възрастни, при деца и при новородени бебета. Симптомите на екземата включват:
- сърбежи – понякога сърбежите могат да бъдат толкова силни, че да водят до нараняване на кожата в резултат на разчесване
- люспене на кожата
- червенина
- мехурчета, пълни с течност
При обостряне екземата може да бъде изключително дразнеща, но може също така да затихва и да бъде хронична. Сред видовете екземи са атопичен дерматит, контактен дерматит, невродермит, себореен дерматит и други.
Защо стандартното лечение не дава резултат?
Конвенционалното медицинско лечение на екзема включва стероидни и нестероидни кремове и лосиони, антихистаминови и анти-сърбежни средства. Те водят до частично облекчение на симптомите, но резултатите обикновено са временни и неубедителни.
Проблемът с подобно лечение, е че то се стреми да премахне проявлението (симптома), а не причината (корена) на възпалителния процес. Екземата, (както между впрочем и повечето други кожни проблеми) е отражение на дълбок вътрешен дисбаланс, най-често свързан с лошо храносмилане.
Външното третиране на проблема с кремове и мазила е като пребоядисването на стара и разпадаща се къща. Да, вероятно временно ще изглежда по-добре външно, но това няма да я направи отново здрава и устойчива. Истинското лечение на екземата трябва да се осъществи отвътре навън. Само тогава то е трайно и смислено.
Нелекуваната екзема може да има сериозни последици върху здравето в дългосрочен план. Ако бъде подтисната чрез мазила, които пречат на външното проявление, възпалителният процес потъва навътре в тялото и след време се проявява чрез симптоматика при по-значими органи. Една често наблюдавана зависимост е, че бебета с неправилно третирана екзема, страдат по-често от респираторни заболявания в ученическа възраст и са предразположени към отключване на астма.
Преди да поговорим за правилното лечение обаче, няколко думи затова
Какво предизвиква появата на екзема
Най-често причината е свързана с навлизането в кръвния поток на алергени, причиняващи възпалителна реакция, която се проявява върху кожата.
Различни фактори, допринасящи за отключването на екзема, са фамилна предразположеност, слаба имунна система, дразнещи субстанции от заобикалящата среда като козметика или битова химия и, разбира се, стресът. Независимо от отключващия фактор обаче, коренът на екземата почти винаги е слабо храносмилане и състояние, известно като възпалено течащо черво.
Синдромът на възпаленото черво е състояние, при което е нарушена целостта на лигавицата на тънките черва и това позволява ненапълно смлени протеини, токсини, бактерии и метаболитни остатъци да навлизат в кръвния поток и да предизвикват имунен отговор.
Имунната система се стреми да неутрализира дразнителите, а това става посредством възпалителен процес. Негов израз могат да бъдат главоболия, болки в ставите, психо-емоционален дисбаланс, респираторни или хранителни проблеми, както и кожни състояния като екзема.
Какво причинява екзема при новородени
Логичен е въпросът какво причинява екзема при новородени бебета, които приемат единствено кърма или АМ и не са изложени на стрес.
Официално, науката не дава отговор на въпроса, но една популярна теория, която много лекари специалисти с холистичен поглед върху здравето подкрепят, е че лошата чревна флора при родителите се предава на бебето и го предразполага към чревна дисбиоза и възпаление, засягащо целия организъм.
До неотдавна се считаше, че бебетата се раждат със стерилни черва и първите микроорганизми попадат там в момента на раждането и преминаването през родовия канал. По-съвременни изследвания доказват, че чревни бактерии попадат в организма на бебето през амниотичната течност и плацентата. С други думи вие изграждате храносмилателната и имунната система на бебето ви още докато е в утробата ви!
От една страна, това е добра новина за жените, на които се налага да родят чрез секцио, защото макар бебето им да пропусне т.нар. вагинална глътка и полезните бактерии от родовия канал, има възможност този пропуск да бъде компенсиран, ако в организма на майката преобладават полезните пробиотични бактерии, които тя да прехвърли на бебето през бременността и впоследствие чрез кърмата.
Ако обаче майката е с разстроена чревна флора и/или недиагностицирани хранителни алергии, това може да компрометира чревната флора и на бебето, да го предразположи към храносмилателни и чревни проблеми, а екземата и дерматитът в частност са външен израз на подобни проблеми.
Фактори, предразполагащи към разстроена чревна флора при майката, са приемът на антибиотици, противозачатъчни или стероиди, лошо хранене, стрес, инфекции и отслабен имунитет. Допълнително, при полов акт майката и бащата обменят чревна флора, заради близостта между края на храносмилателната система (ануса) и вагината. С други думи, унаследяването на компрометирана чревна флора може да бъде и по линия на бащата.
Какво причинява екзема при кърмени бебета
Кърмата е втората линия на имунна защита и в много случаи помага за преодоляване на проблеми с унаследена проблемна чревна флора. Въпреки това, някои вагинално родени и ексклузивно кърмени бебета, отключват екзема, която в някои случаи е силно обострена.
Обикновено причината е завишена токсичност, на която е било изложено бебето през бременността, а тя на свой ред може да е резултат от начина на хранене на майката, силен стрес, медикаменти или инфекция по време на бременността.
Как се лекува екземата при бебета
Също както при по-големите деца и при възрастните, успешното лечение на екзема при новородените е цялостно, комплексно и протича отвътре навън.
Това ще рече, че фокус на лечението са червата или иначе казано възстановяване и укрепване на чревния баланс, овладяване на възпалителните процеси и цялостно подобряване на храносмилането.
При кърмено бебе с екзема, терапия е необходима и за бебето, и за майката. От менюто на майката се изключват потенциални храни алергени и се заместват с възстановителни и лечебни храни. Подобни храни се включват и в менюто на бебето на подходящ етап от захранването, а въвеждането на всякакви дразнещи и възпалителни храни се отлага до пълно възстановяване и укрепване на чревната цялост.
Както майката, така и бебето е важно да приемат терапевтични дози качествени хранителни добавки като пробиотици, рибено масло и витамин Д. Всички те действат не само антивъзпалително и укрепващо, но и помагат за по-бързото възстановяване на кожата.
Тъй като лечебните протоколи са индивидуални и времето, за което терапията дава резултат, е различно, е добре в този процес да следвате насоките на специалист, който да работи индивидуално с вас и вашето дете.
Все пак, някои общи насоки, които успешно могат да бъдат прилагани от всички, включват:
- Избягване на дразнещи и възпалителни храни като глутен, индустриални и неферментирали млечни продукти, ядки и цитруси
- Прием на пробиотици и пробиотични храни. Подходящи пробиотични храни са лакто-ферментиралите зеленчуци. Капки от саламурата могат да се дават дори на бебета. Повече за лактоферментацията може да прочетете в книгата ми “В кухнята на модерната жена”
- Редовна консумация на костни бульони и/или желатин за укрепване на чревната лигавица и кожната цялост, както и за повишаване на имунната система
- Прием на рибено масло, което има силно изразен антивъзпалителен характер и изключително силен оздравителен ефект върху кожата. Най-подходящо за целта е ферментиралото масло от черен дроб на треска
- Външно мазане на засегнатите участъци от кожата с тънък слой качествено, студено-пресовано кокосово масло за облекчаване на сърбежите
В заключение, онова, което е важно да запомните от днешната публикация, е, че екземата и в частност атопичният дерматит не са проблеми на кожата, а сигнал за проблеми с храносмилането. Всяко лечение на екзема, което не адресира храносмилането и чревния баланс, е частично и непълно.
А сега е ваш ред! Споделете в коментарите дали сте имали проблеми с дерматит или друга форма на екзема и как сте се справили с тях. Ако публикацията може да бъде полезна на ваши познати, които в момента се борят с подобен проблем, споделете я с тях!
Източници:
1. Gut and Psychology Syndrome, Dr Natasha Campbell-McBride
2. The Body Ecology Diet, Donna Gates
3. How to Treat Eczema from the Inside Out, Dr Amy Mayers
4. A Functional Approach to Eczema, Chris Kresser
5. Microbiome in the Gut-Skin Axis in Atopic Dermatitis
6. Eczema Linked To Gut Bacteria In Kids. Medical News Today
9 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте, искам да попитам как се установява синдромът на пропускливото черво, т.е. чрез какви изследвания.
Имам и още един въпрос-откъде мога да се снабдя в България с качествено ферментирало масло от черен дроб на треска?
Благодаря предварително.
Даниела, може да се установи с лабораторен текст. Такъв се предлага в Детокс център – става въпрос за фецес анализ, при който се тества зонулин. Завишените нива на зонулин са индикация за чревна пропускливост. Отделно, има и много симптоми, по които това може да се установи. Ще имам публиакция по темата.
Ферментирало масло от треска може да си вземете от Lifestore.bg. Използвайте код за 5% MAGI5.
Благодаря ви за отговора.
В lifestore.bg откривам масло от ферментирал дроб на треска -арктическа мента, 237 мл. Това масло ли имате предвид? Подходящо ли е за 5 месечно бебе и ако да- по колко се дава и преди да го дам трябва ли да се консултирам с педиатъра си?
Според производителя може да се дава от 3-месечна възраст, но при висчки случаи е добре да се консултирате с педиатъра си.
Здравейте! Бебето ми вчера навърши 6 месеца и вече проявява интерес към нашата храна, което е сигнал за мен, че скоро трябва да се захранваме. (Роден е със секцио по медицинско предписание и досега е бил само на кърма. Единствено от време на време съм му давала по малко преварена вода (10-15 мл.) под натиск на роднините и хомеопатичния му лекар.)
Проблемът е следният – от 2-3 седмици забелязах, че на гръбчето му има излязло петно, като от екзема. Освен това усилено си търка очичките – сърбят го и се зачервяват от търкането. Връщайки лентата назад, мисля, че е възможно да съм му предизвикала алергия при намазването му 2 пъти с бебешки слънцезащитен крем – уж медицинска козметика, 50-ти фактор, на водеща френска компания. (Към онзи момент за жалост не знаех, че толкова малки бебета не трябва да се мажат с подобни препарати.) Имам опасения, че е възможно да съм предизвикала появата на атопичен дерматит. Самата аз страдах от това заболяване допреди 2-3 години.
В момента приемам пробиотици и рибено масло. Давам и на малкия пробиотик всеки ден. Подобрение обаче не забелязвам. Въпросът ми е: Какво още трябва да предприема, за да отстраня трайно проблема и кога мислите, че е удачно да започнем захранване предвид описаната ситуация?
Благодаря предварително!
Какво мислите за маслото от канабис, би ли помогнало за облекчаване на симптомите и как да се използва?
Здравейте! Предпочитам да го наричам масло от коноп или конопено олио, че другото навежда на по-различни асоциации :)) Като цяло има твърдения, подкрепени медудругото с научно изследване (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16019622) за благотоврния му ефект при екзема, дерматити и кожни раздразнения, като за причина се счита оптималното съотношение между омега 3 и омега 6 мастните киселини. Със същата цел и ефект аз препоръчвам рибено масло и имам опит с него т.е. нямам преки наблюфения и не мога да препоръчам конкретен продукти и дозировка от другото, но ако решите може да го опитате.
Здрaвейте!
Синът ми е на 9м., кърмен е 7м., но още на 3 месеца получи атопичен дерматит. Лекуван е само с мазила и педиатърът каза, че има непоносимост към кравето мляко и щом започнахме да използваме (след 7м.) АМ ни каза да изберем HA формула.
Сега започнах да го захранвaм с глутен (още сме на овесена каша). След глутена смятам да подължа с млечни, но педиатърът каза само с такива от козе мляко.
Въпросът ми е дали на толкова малко дете мога да направя тест за установяване на хран. алергия или да изчакам с млечните?
Предварително се извинявам, ако фактите, които споделих са твърде много, но исках да добиете по-точна представа за конкретния случай.
Анелия, тестове за хранителни непоносимости от типа IgG могат да се правят след навършване на 2 години. Преди тов арезултати не са точни.
При деца с екзема най-доброто, корто можете да направите, е да не давате нито глутен, нито млечни храни.