https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Начало
  • Блог
  • Магазин
    • Книги
    • Продукти
  • Консултации
  • За мен
  • Начало
  • Блог
  • Магазин
    • Книги
    • Продукти
  • Консултации
  • За мен
  • Начало
  • Видео
  • 5 сериозни грешки при захранването

5 сериозни грешки при захранването

Публикувано на февр. 24th, 2016
от Маги Пашова
Категории:
  • Видео
  • Детско здраве
  • Здраве

Темата за захранването вълнува много родители и с пълно право! На пръв поглед съществува голямо количество налична и достъпна информация по въпроса за захранването, но най-често тя се свежда до повторяне на едни и същи неща и често пъти води до едни и същи грешки като твърде рабо или твърде късно захранване, стартиране с неодходящи храни или прекаляване с количеството на трудно смилаеми от бебето храни.

apple-puree

Затова и реших да посветя днешната публикация на захранването и на 5 грешки, които лесно могат да бъдат избегнати. Преди да си говорим за всяка от тези области обаче, няколко думи затова

Защо захранването е важно

Захранването е много специален период от живота на бебето между 6-я и 24-я месец, в който храненето му преминава от изцяло течна храна (мляко) към твърди храни (всичко различно от мляко). За да бъде успешен, този преход трябва да бъде:

  • навременен – нито много ранен, нито много късен
  • плавен – нито много бърз, нито много бавен
  • с подходящи храни – такива, които помагат на бебето да наддава, осигуряват му ценни хранителни вещества за физическо и умствено развитие, и не го излагат на риск от алергии

Както стана дума и в предишната публикация, това периодът от живота на човек, когато се формира човешкия микробиом. Чревната екология и равновесие имат голямо значение за здравето както през детската, така и в зряла възраст. В началото на живота определящи за микробиома са начинът на раждане, ексклузивното кърмене и захранването. След тази възраст фактори, влияещи върху чревния баланс, са примеът на медикаменти, начинът на хранене, фактори от околната среда като замърсяване и не на последно място – стресът.

Когато е зададено добро начало обаче, организмът е много по-устойчив на последващите фактори, поради което видът на раждане, продължителното кърмене и правилното захранване се считат за основополагащи при формиране на здрава и устойчива чревна флора.

Въпреки желанието за естествено раждане и кърмене, при някои майки това не се получава. При захранването обаче всичко е въпрос на избор и информираност. Ето с какво бих внимавала аз:

Твърде ранното захранване

Според СЗО най-добро за бебето е ексклузивно кърмене до 6-я месец и постепенно захранване след това. Други авторитетни организации препоръчват захранването да започне между 4-тия и 6-ия месец, но не по-рано от 17-а седмица след раждането. Все още обаче в България се намират авторитети, които насърчават и дори притискат майките да прилагат ранно захранване. Чували сте “опитните” баби с въздесъщото твърдение: “Вас като ви захраних на 3 месеца с кисело мляко/сок, пък нищо ви няма”.

С риск да повторя за 100-тен път, не е вярно, че ни няма нищо! Нашето поколение, поколението на хората, които в момента са във фертилна възраст и следва да създават деца, страда от автоимунни, хормонални и репродуктивни проблеми повече от всяко предишно поколение! Въпреки различната изява, тези състояния имат една обща характеристика и тя е небалнасирана чревна флора, а причината за нея може да се търси още в най-ранна детска възраст, липсата на кърмене и неправилно проведено ранно захранване.

Извод №1: Не бързайте да захранвате! Детето трябва да има минимум 4 навършени месеца преди да започнете и не започвайте с храни като сокчета и/или кисело мляко, за които деликатната храносмилателна система на бебето не е готова!

Твърде късно захранване

Съществува обаче и обратната крайност. Някои родители са толкова убедени в ползата от кърменето, че решават да продължат с ексклузивното кърмене до 7-и, 8-и и дори 9-и месец преди да започнат да въвеждат твърди храни. Този подход също крие рискове, най-сериозен от които е рискът от желязодефицитна анемия.

Човешката кърма е бедна на желязо и затова си има основателна причина. Патогенни бактерии като някои щамове на Е.coli, която може да причини сериозни здравословни проблеми при едно новородено, се подхранват от минерала желязо. Ниските нива на желязо в кърмата са всъщност един защитен механизъм, пазещ бебето от подобни патогени.

Към 6-ия месец след раждането обаче естествените запаси от желязо, с които бебето се ражда, спадат, а нуждите му от този минерал се покачват. Кърмата не променя състава си и няма как да покрие тази потребност. В литър кърма има средно 0,35 мг желязо, а между 6-и и 12-и месец бебето се нуждае от 11 мг на ден.

Желязодефицитната анемия в ранна бебешка възраст значително повишава риска от когнитивни, двигателни и поведенчески дефицити, някои от които могат да продължат чак до късна тинейджърска възраст. Трудности с проговарянето, движението, фината и груба моторика могат да бъдат причинени от анемия в бебешка възраст. Ето защо навременното включване в менюто на бебето на източници на желязо е важно, както и профилактичните кръвни тестове за анемия, които обикновено се правят след 6-ия месец.

Извод №2: Прекаленото отлагане на захранването е не по-малко опасно от ранното захранване. Затова не отлагайте по-дълго от 6-ия месец и с включването на твърди храни се погрижете да задоволите нарасналите нужди от минерала желязо на вашето бебе.

apple-and-blueberries

Свръх-стерилност

Друга препоръка, която често чуват майките, е да ползват за захранване готови пюрета, защото са “стерилни” за разлика от домашно приготвените. Тук идва обаче въпросът възможно ли е въобще да отглеждаме детето си в пълна стерилност?

Нека да поразсъждаваме. Вярно е, че подобрената хигиена през последното столетие е помогнала за изчезването на редица опасни епидемиологични заболявания като тиф, холера, туберкулоза и други. Но свръх-санитизацията си има и обратната страна! Стерилността пречи в организма да попаднат микроорганизми, които биха били полезни за имунната система. Популярна теория обяснява връзката между повишеното използване на анти-бактериални сапуни, препарати, кърпички и стерилизатори и повишения брой на деца с алергии, екземи, дерматит и астма.

Според едно проучване, проведено едновременно в САЩ и Европа през 2012 г., децата, които живеят във ферми или иначе казано на село, имат 50% по-нисък риск от отключване на алергия или астма отколкото градските деца. Същото се отнася и за деца, в чийто дом има куче или друг домашен любимец. Според д-р Джоел Вайнщок, директор на отделение по гастроентерология на болница в Бостън, имунната система на детето е като непрограмиран компютър и се нуждае от инструкции. “Децата, които растат в ултра стерилна среда”, казва докторът, “не са изложени на микроорганизми, които да им помогнат да изградят правилен имунен отговор”.

Но това не е всичко! Kакто споменах по-горе, към 6-ия месец нуждата на бебето от желязо значително се покачва, но съставът на кърмата не се променя. Това не е случайно! В миналото към 6-ия месец бебето започвало да пълзи и естествено го правело на земята, в пръстта и в пясъка, а после слагало ръчички в устата си. Натуралната почва, богата на цинк, магнезий и желязо, била още един начин бебето да си осигури прием на такива минерали!

Колкото и странно да ви звучи горното твърдение, тези от вас, които имат бебе, знаят, че бебета имат естествен интерес към пръст и пясък, и ако бъдат оставени, с удоволствие ще изровят всичко от домашните ви саксии. В крайна сметка в това няма нищо лошо, стига пръстта в саксиите да е наистина чиста и натурална. Това проучване, показва, че бебета могат да усвояват желязо от почвата и играта в естествена природна среда е препоръчителна за тях.

Друг е въпросът, че в днешно време е трудно да сме сигурни кога една почва е напълно естествена и чиста и кога третирана с химикали и в това отношение е важно да бъдем бдителни. Въпросът обаче в случая не засяга играта в природна среда, от която за жалост много градски деца са лишени, а идеята, че дори да искаме, не сме в състояние да отглеждаме децата си в напълно стерилна среда. Всеки, който е имал бебе, знае, че в периода на пълзене и прохождане, бебета пипат навсякъде и слагат ръчички в устата си. Дори когато сме непрекъснато с тях е невъзможно да предотвратим това.

Извод №3: Не изпадайте в крайности по отношение на опита да създадете на бебето си свръх-стерилна среда. При избора между домашни и готови пюрета се водете от това дали може да осигурите качествени и чисти продукти за приготвянето им и разбира се прилагайте всички необходими хигиенни норми в процеса на готвене и съхранение.

Произход и качество на храните

На въпроса готови или купени храни да изберете за захранване, отговорът е само един: зависи от техния произход. Естествено, че домашната храна е за предпочитане, защото е прясно приготвена, не съдържа индустриални добавки и е сготвена с любов. Всичко това има огромно значение. Но, ако нямате възможност да се снабдите с чисти продукти и се налага да ги купувате от магазин, без да знаете с какви химикали, пестициди, инсектициди, хормони и антибиотици са третирани, то може да се окаже, че готово пюре с био продукти е по-добър вариант въпреки своите слабости (пастьоризация и дълъг срок на годност).

Осъзнавам, че това е деликатна тема и самата аз бих предпочела да захраня бебето си с домашна храна. Но истината е, че индустриалните продукти, които купуваме от магазините днес, често пъти са толкова третирани, че не са подходящи за деликатния и уязвим огранизъм на бебето!

Ето защо е важно поне през първата година от живота на бебето да му подсигурим чисти био храни, които не са третирани с опасни химикали. Ако не успеете да се снабдите с такива продукти, за да готвите у дома, използвайте био пюрета, като не се доверявате само на етикета “био”, а четете внимателно етикета и се уверите, че пюрето не съдържа добавена захар или други подсладители, растителни мазнини, пшенично нишесте и неизвестни сгъстители.

Извод №4: Не стерилността, а произходът на съставките е определящ за избора между готови и домашно-приготвени пюрета.

Salmon-with-carrots-and-zuhinni

Неподходящи храни

Идеята на захранването не е просто да дадем на бебето някакви храни, от които то да продължи да наддава. Покачването на ръст и на килограми, разбира се, е важно, но не изчерпва смисъла на захранването. Не по-малко важно е въведените в менюто храни да осигурят на детето ценни хранителни вещества, да подкрепят развитието на мозъка и на нервната система, укрепването на чревната лигавица и на имунитета.

Например, даването на празни калории каквито са повечето инстантни каши и тестени изделия (попара, сухари, бебешки бисквити, кус-кус, бебешка паста и т.н.) постигат успешно първото, но само толкова. Това са празни храни, които не хранят мозъка, не осигуряват градивен елемент на костите, не гарантират здраве на зъбите, научават бебето ви да харесва и предпочита сладки и сухи храни с ниска хранителна стойност.

За съжаление точно тези храни преобладават в бебешките менюта в периода на захранване. Често във форумите за детско хранене се появяват въпроси от типа: “Трябва да заместя едно хранене с оризова каша. Колко да дам?” или “Вие какви бебешки бисквити приготвяте?” или “С какви сухари приготвяте сутрешната попара?” и т.н.

Всъщност заместването на хранене с оризова каша или попара не е задължително или най-малкото не е необходимо да се случва всеки ден. Още по-малко бебето се нуждае то бебешки бисквити! То по-скоро има нужда от силна и градивна храна т.е. от полезни мазнини и мастноразтворими витамини, от пълноценни протеини и правилно приготвени зеленчуци, а не от празни и безмислени въглехидрати!


Извод №5:
Когато ранното въвеждане на големи количества зърнени храни е за сметка на предлалгането на протеини и полезни мазнини, бебето се приучава го да харесва и предпочита сладки и сухи храни. Това, разбира се, не значи непременно изобщо да не давате на бебето зърнени храни, просто да не прекалявайте с количеството! Пример за прекаляване е – попара сутрин, супа с фиде/паста на обяд и каша или бебешки бисквити за следобедна закуска.

За тези, които ползват англисйки, бих препоръчала няколко заглавия по темата:

  • Real Food for Mother and Baby: The Fertility Diet, Eating for Two, and Baby’s First Foods на Нина Планк;
  • Beautiful Babies: Nutrition for Fertility, Pregnancy, Breast-feeding, and Baby’s First Foods на Кристин Михаелис;
  • The Nourishing Traditions Book of Baby & Child Care на Сали Фелън и
  • Super Nutrition for Babies: The Right Way to Feed Your Baby for Optimal Health на Катрин Ърлих
  • DSC_4823

    Моля имйте предвид, че индивидуалното проследяване на захранването на вашето дете, следва да се осъществява от вашия педиатър. Информацията в тази и всички статии в сайта е само с информационна насоченост. За повече подробности, вижте Общите условия.

    Маги Пашова

    Нутриционист с фокус върху семейно хранене и захранване. Автор на "По-здрави бебета", "Дневник на захранването", "Рецепти за щастлива бременност" и други. В тях и в сайта ще откриете информация как да храните децата си разнообразно и с увереност, съобразно актуалните научни препоръки за пълноценно и баланисрано хранене.

    30 Comments Hide Comments

    Росица Матева каза:
    6 април 2016 в 12:14 am

    Здравейте моето бебе е вече на 7 месеца.На кърма е започнах захранването от 6ти месец ,но интересът към храните му е нулев.Започнах захранването по книгата Ви .Аз немога и неискам да го карам насила да се храни, предлагам му опитва една две къжички и до там.Спортед вашата статия захранването трябва да започне на време ,но ние Неможем да се включим в правилното според вас.Започнах да се притеснявам за Вит Д дали е достатъчен за бебо?

    Мирослава Желева каза:
    7 май 2016 в 6:46 pm

    Знам много за храненето по отношение на себе си, но за бебето знаех, че нямам нужните знания. Но който търси-намира. Слава Богу навреме получих книгата на Маги “По-здрави бебета”. Изключително много ми допадна.
    Моето бебе се роди 40 дни по-рано. Съжалявам за това, че трябваше да раждам секцио (по медицински показания), съжалявам, че бебето не получи първото мляко-коластрата, заради тежкото ми и усложнено раждане.
    Но правя това което зависи от мен-поддържам вече 7 месеца кърма с помпа. Захранихме се, като стриктно спазвахме всичко от книгата. Бебето ми се чувства прекрасно, няма запек, вкусно му е (приготвям всичко в къщи). Вчера навършихме 7 месеца и завършихме успешно първия месец на захранване.
    Беболина яде с апетит, научи се бързо да гълта. Много е сладка като се зарадва на купичката с пюрето и отвори широко уста на лъжичката. И макар, че е родена по-рано-беше готова за захранване на реални 6 месеца.
    Майките около мен са ме обявили за луда, казват ми, че се вживявам прекалено много. Аз им отговарям с усмивка: “В какво да се вживявам, ако не в собственото си, дълго чакано дете”. Трудно ми е, почти не спя. Но детето ми е по-важно от всичко!
    Обясняват ми колко греша и че трябва да дам оризова каша и картофи и сокчета най-напред! Педиатрите също това съветват. Опитвам се да им обяснявам на майките, но е много трудно да промениш каквото и да било! На тях доктора така име казал и точка.
    А най-плашещото е, че 90% от децата около мен са с алергии. А майките твърдят, че нищо им нямало от захранването. Опитвам се да им направя връзката между храненето и болестите, но те отхвърлят идеята да има закономерност!
    Продължаваме смело напред!
    Благодаря Маги!

    Ирина каза:
    15 януари 2017 в 1:13 am

    Здравейте! Може би се отклонявам от главната тема, но смятам че е добре да се погледне на нещата и от друг ъгъл. Бих искала да обърна вниманието ви към връзката с алергиите и болестите свързани със захранването и храненето в по- късен етап, с хигиената при хранене и невинното поглъщане на пръст и др. ” мръсотии” от децата. По повод на това, че големият ми син имаше глисти преди месец изчетох дооста материали за паразитите и тяхното влияние върху човешкия организъм. Доказано е че голям процент от болестите, дори такива, смятани за нелечими, са в резултат от заразяване именно с паразити. Оказва се, че те са причина и за хранителни алергии и често боледувне. Аз също не съм “фен” на постоянно стерилизиране и мазане с антибактериални гелове, но хигиената винаги е била за мен от много голямо значение при отглеждането на децата. Смятам, че прекаленото предпазване от бактерии и т.н. така или иначе не е възможно, те са нявсякъде покрайннас и в нас, а и майките с по- големи деца знаят, че няма как всичко да бъде под контрол, особено навън, в това отношение. Така че това, че детето си е хапнало пясък или малко кал може да не е от особено значение в някои други държави, където няма стотици бездомни животни, които си акат наволя и разпространяват паразити около пясечници и градинки. Споменавам го, понеже се говори за това в статията..но така или иначе вече е нещо на което обръщам доста внимание. Та така, мили майки, не само храненето е важно за здравето на децата ни и на самите нас, разбира се, но и темата за “прекалената” стерилизация също не е за подценяване, всеки сам си решава разбира се. В крайна сметка всичко е въпрос на баланс в човешкия организъм, щом се отнася до здравето, пък и за много други неща.
    Желая ви разумно, забавно и безаварийно захранване на вашите бебчета!

    Maggi каза:
    15 януари 2017 в 11:57 am

    Ирина, благодаря за важното уточнение! Определено играта в почва и пясък може да е полезна за децата, само ако става въпрос за чиста среда, а кварталните градинки и площадки не винаги са такава.

    Светла Иванова каза:
    19 май 2016 в 7:59 pm

    Здравейте, какво е вашето мнение – ако по време на захранване нямаме достъп до някои от зеленчуците директно от призводител кой е по-добрия вариант – да купим био зеленчуци от магазин и да приготвим вкъщи или да се вземат био пюрета ?

    Maggi каза:
    24 май 2016 в 9:54 pm

    Биозеленчуци и домашно приготвено пюре :)

    Жас каза:
    3 юни 2016 в 10:09 am

    Здравей, Маги!
    Имам въпрос, свързан с даването на вода- дъщеря ми е на 8 месеца, започнах да й давам вода след захранването- преди това не. Вече 2 месеца пие преварена, но не съм сигурна до кога трябва да бъде такава и кога мога да спра да преварявам (четох лоши работи за преварената вода?) Избрала съм трапезна (живея в чужбина), която да я замени, но реших да я тествам с pH-лентичка и излезе, че е доста киселинна- чудя се дали това е проблем, в смисъл, че ще давам на бебето нещо доста “кисело”? Благодаря предварително!

    Maggi каза:
    3 юни 2016 в 12:34 pm

    pH лентичките са за тест на слюнчен секрет и урина – с тях не може да се тества вод. Полученият резултат не е верен. Преварената вода, ако не е филтирирана, също нее подходяща, защото може да съдържа седминети. Най-добре е изворна или от специалните бебешки води.

    Жас каза:
    3 юни 2016 в 7:07 pm

    Благодаря!

    Деница Иванова каза:
    26 юни 2016 в 4:00 pm

    Уважаема,Маги
    много се радвам, че ми препоръчаха книгата Ви. Имах нужда точно от Вас :)
    Изчетох я и получих отговори на почти всичко въпроси, относно храненето на бебчето ми.
    Моля Ви, само за един съвет.
    Дъщеря ми скоро ще стане на 4 месеца. Първите 2 месеца беше на смесено хранене, впоследствие само с адаптирано органично мляко. Искам да ме посъветвате дали да започна захранването от 4-ят месец, или да изчакам до навършване на 6 месечна възраст?
    Предварително Ви благодаря!!!

    Maggi каза:
    28 юни 2016 в 11:27 pm

    Здравейте Деница,
    Със захранването можете да започнете по всяко време след 17-та седмица. При ексклузивно кърмене е добре да се изчака до 6-ти месец, защото кърмата наистина е всичко, от което се нуждае едно бебе през този период. При смесеното хранене наблюдавайте за сигнали от самото бебе. Когаот е готов за захранване, то зпочва да го показва – буди се по-често, дава знак, че е гладно, гледа и посяга към вашата храна. Дори да започнете по-рано, не збаравяйте, че водещо до през тези първи месеци на захранването си остава млечното хранене!
    Успех и здраве на детенцето!

    Деница Иванова каза:
    29 юни 2016 в 7:25 am

    Сърдечно благодаря за отговора Ви,
    много здраве на Вас и цялото семейство!

    Елеонора Цветкова каза:
    5 юли 2016 в 3:54 pm

    Здравейте, Маги,
    Аз също се ръководя по книгата ви “По-здрави бебета” и не прочетох в нея нищо за олиото от рапица, но ви чух да споменавате да се избягва.
    В края на втората седмица от захранването на сина ми, реших да си купя олио от рапица по съвет на специалист по захранване и сложих 2 мл., но детето ми се обрина. От тогава мина месец и вече е на 6м. и 20 дни. Може ли да дадете съвет и повече информация за въпросната мазнина? Мисля, че не трябва да давам гхи преди да въведа млечните продукти, така ли е?
    Поздрави!

    Maggi каза:
    5 юли 2016 в 10:29 pm

    Елеонора, не мога да коментирам препоръките на т.нар. “спциалист по захранване”, но олиото от рапица е една от най-спорните мазнини – добита по химичен път, частично хидрогенирана, дълго време използвана като репелент за инсектициди преди да се разреши употребата й в хранителната индустрия, известна с токсичните си свойства. Никога не бих препоръчала подобен продукт за бебе!

    Константина каза:
    8 юли 2016 в 3:18 pm

    Здравейте Маги,

    Първо искам да Ви благодаря за книгата “По-здрави бебета” – надявам се благодарение на нея да отгледаме по-здрави деца. Имам два въпроса към Вас. Първият е свързан със захранването – синът ми е на пет месеца и половина, на смесено хранене (не можах да кърмя изключително, но проявих твърдост и не го отбих, пет кърмения, четири с дохранване, нощното е само кърма), изключително жизнено и нормално развиващо се бебе. Тъй като започна да изпитва интерес към нашето хранене, от два дни го захранвам по обедно време със зеленчуково пюре. Още на втория ден изяде 50 гр. пюре от тиква и с надежда ме гледаше за още, днес се повтори същия сценарий. :) Дохраних с мляко, защото въпреки съветите на педиатърката, мисля че на този етап замяна на млечно хранене, за сметка на зеленчуково пюре, ще се отрязи негативно на приема на калории. Въпросът ми е кога според Вас мога да заместя изцяло едно хранене, при положение, че бебето с апетит хапва пюре? Вторият ми въпрос е свързан с хранителните добавки – засега давам Биогайа, тъй като той беше препоръчан за коликите, но бих се радвала да ми препоръчате може би по-подходящ пробиотик, с оглед тяхното отшумяване след третия месец. Смятам да започна да давам и ферментирал дроб от треска, нещо друго необходимо ли е на този етап? Благодаря Ви предварително за отговора!

    TsSt каза:
    19 юли 2016 в 3:33 pm

    Здравейте, Маги,

    Четейки книгата Ви откривам доста полезни неща. Предлагате и доста разнообразни рецепти. Интересува ме обаче ако детето не е захранено с всички продукти, които се включват в рецептите Ви като напр. джинджифил, куркума, праз и т.н. как да се подходи при положение, че ще има няколко нови продукта в едно хранене?
    Другият ми въпрос е свързан с включването на глутена. Вие препоръчвате след 18 мес., а в позиция на Европейското дружество по детска гастроентерология е упоменато, че както ранното (преди 4 мес.), така и късното (след 7 м.) въвеждане на глутен крие рискове от развитие на непоносимост?
    Предварително благодаря

    Maggi каза:
    19 юли 2016 в 10:07 pm

    При приготвянето на рецептите може да пропуснете подправките, които още не сте въвели – те не са задулжителни. По темата за глутена вижте тази публикация и по-специално коментарите към нея.

    Ина Василева каза:
    15 септември 2016 в 11:55 am

    Здравейте,Маги. Правя си домашни пюрета от зеленчуци на пара добавям гхи,някой път са гъсти,друг път като крем супа. Четейки съставите на купените пюрета,навсякъде присъства оризово брашно или царевично нишесте. Трябва ли да добавям и към домашните пюрета,за да е сигурно,че храната ще засища? Ако да,как точно?

    Диляна каза:
    19 септември 2016 в 6:59 pm

    Здравей Маги ! Купих книгата още когато бях бременна и се ръководя изцяло по нея. Сега започнах захранване от почти месец и съм въвела пащърнак, тиквичка, тиква, сладък картоф и морков. Понеже не знам какъв зеленчук още мога да въведа започнах с плодовете, но трябва ли да давам само плодови пюрета сега докато изредя плодовете или трябва да правя едно зеленчуково и едно плодово пюре на ден? Трябва ли да мепритеснява, че изяжда десетина лъжички все още? Мога ли вече да въведа жълтък и безглутенови или трябва първо да приключа въвеждането на ябълка, слива, круша и банан ?

    Maggi каза:
    19 септември 2016 в 7:26 pm

    Здравей, Диляна! Коментарната форма не е предвидена за отговори на индивидуални въпроси. Тук можем да коментираме само въпроси с общ характер, които са поелзни на повече хора :)

    Теменужка каза:
    21 октомври 2016 в 12:24 pm

    Чудя се на едно 8 месечно бебе освен тиква, ябълка, круша и сини сливи калъв плод да дам! Без цитруси, без мъхнати, пъпеш няма, диня не съм давала лятото- стори ми се рано. Не че сега има дини! Кое пропускам?! От зеленчуците още не съм въвела бобови или други газообразуващи. Доста свит е списъка и се повтарям до безкрай. Така бях и с първото си дете. Сигурна съм, че пропускам нещо, но какво?!

    Maggi каза:
    21 октомври 2016 в 10:02 pm

    Теменужка, захранването между 6-ти и 12-ти месец е с цел привикване към твърдата храна, а не разнообразие. То е важно в периода между първата и втората година и след това. Към вапия списък бих добавали авокадо, банан и манго, които са подходящи за възрастта, стига да не сте привърженик на идеята за захранване само с локални храни. Но дори да останете с изредените от вас сезонни плодове, има достатъчно зеленчуци, които да давате, да комбинирате с жълтък, месо, риба и безглутенови зърнени, така че да направите добро захранване, което пак подчертавам – на този етап само допълва млечното хранене!

    Стилиана каза:
    21 октомври 2016 в 2:54 pm

    Здравей, Маги
    Моето момченце е на почти 8 месеца и е захранен със зеленчук- плод- домашна зърнена каша( елда, просо), като до 6 месеца бе на изключително кърмене. Тъй като прочетох, че вече му трябва повече желязо, искам да попитам кои храни са богати на желязо и са подходящи да се вкарат в менюто на 8месечно бебе? И още – как те да се редуват в рамките на седмицата?

    Maggi каза:
    21 октомври 2016 в 10:08 pm

    Стилиана, много растителни храни като зеленолистни, тиква, сладки картофи съдържат желязо, но то е в т.нар. нон-хем форма, която не е директно усвоима. Усовимата хем-форма е в животински храни като жълтък, червено месо и най-вече органово месо (дробчета). Всички те могат да бъдат предложени на 8-месечно бебе, но за животински продукти задължително потърсете такива с чист и пасищен произход.

    Стилиана каза:
    23 октомври 2016 в 10:29 pm

    Как бихте комбинирали месото и жълтъкът и какво месо давам в рамките на седмицата като обедно меню. И последно – само кубче месо ли да дам или да го пасирам със зеленчук?
    Благодаря !

    Maggi каза:
    29 октомври 2016 в 11:18 am

    Здравейте, не знам за дете на каква възраст питате, но по принцип, когато едно бебе е вече захранено с жълтък и месо, може двете да се редуват през ден като се добавят към обедното пюре и се комбинират със зеленчуци.

    Виолета Василева каза:
    21 октомври 2016 в 4:34 pm

    Здравейте, Маги. Детето ми е на 2 години. Имаме трудно хранене, тъй като тя има две операции на червата, беше с илеостома няколко месеца. По тази причина има ниско за възрастта си тегло. Препоръчайте ми храни, с които мога да повиша теглото й до здравословни граници, като се има предвид, че тя е много придирчива към храната и яде само броени неща. Нямаме лекарска забрана, освен царевица, зеле, боб и подобни. Имаме съмнения за лактозна непоносимост. Благодаря!

    Maggi каза:
    21 октомври 2016 в 10:09 pm

    Виолета, това е въпрос, на който няма как да отговоря в коментар, без да знам колко тежи детето, какво и колко яде в момента, какви храни обича, къде се храни и т.н.

    Ина Христова каза:
    19 февруари 2017 в 4:05 am

    Здравей Маги, изтеглих книгата преди няколко дни и я намирам за доста интересна. Само в пдф ли я има, защото ми е тудно да зумвам страниците? Всъщност налична ли е на хартия?

    Maggi каза:
    20 февруари 2017 в 2:16 pm

    Ина, коя книга имаш предвид?

    Comments are closed.

    За мен

    За мен

    Аз съм Маги Пашова, нутриционист с 10-годишен опит, автор на "По-здрави бебета" и други книги, създател на вкусни и полезни рецепти и идеи за хранене на цялото семейство.

    Бюлетин

    Последно в блога

    • Как да изберем подходяща чаша за бебето и малкото дете
    • Омега-3 за бебета и малки деца
    • Употребата на прибори от 0 до 3 години
    • “Дневник на захранването” – от първата хапка до първата годинка
    • 10 закуски за бебета и малки деца

    Популярни рецепти

    • Супа със сладък картофСупа със сладък картоф
    • Къри с леща и карфиолКъри с леща и карфиол Споделям ви най-лесната и бърза къри рецепта. Стопляща и леко…

    “Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

    Последвай ме

    Последно в блога

    • Как да изберем подходяща чаша за бебето и малкото дете
    • Омега-3 за бебета и малки деца
    • Употребата на прибори от 0 до 3 години

    Топ рецепти

    • Супа със сладък картофСупа със сладък картоф
    • Къри с леща и карфиолКъри с леща и карфиол

    За контакти

    Email: info@magipashova.com
    Телефон: 0876 111 453

    • Общи условия
    • Политика за лични данни
    • Условия за доставка

    © 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

    Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
    Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
    Privacy & Cookies Policy

    Privacy Overview

    This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
    Необходимо
    Винаги е активирано

    Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

    Non-необходимо

    Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.