https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Начало
  • Блог
  • Магазин
    • Книги
    • Продукти
  • Консултации
  • За мен
  • Начало
  • Блог
  • Магазин
    • Книги
    • Продукти
  • Консултации
  • За мен
  • Начало
  • Здраве
  • Вредни ли са мазнините

Вредни ли са мазнините

Публикувано на ян. 27th, 2016
от Маги Пашова
Категории:
  • Здраве

Много хора се плашат от думата “мазнини” и директно ги асоциират с “тлъстини”, излишни килограми и нездравословно хранене. Маркетингът от края на 20-и и началото на 21-и век е изцяло в услуга на ниско-маслените и обезмаслени храни. Преди няколко дни една популярна българска лекарка препоръча плодово-зеленчуков режим за децата ни и изреди като основни храни за тях плодове, зеленчуци, бобови и зърнени храни т.е. нито един източник на полезни мазнини.

Няма да коментирам абсурдността на препоръките на въпросната лекарка и колко рисковано е подобно ограничено хранене за малки деца. Въпросът, на който искам да се спра днес, са мазнините и митовете за тяхната вредност.

fats-1

Преди подробно да разгледаме причините, поради които организмът ни (и този на децата!) се нуждае от мазнини, искам да поясня, че когато говоря за полезни мазнини визирам основно източници като:

  • дива риба и рибено масло
  • месо, яйца и масло от пасищни животни
  • кокосово масло
  • авокадо
  • ядки и семена
  • студено-пресован зехтин с високо качество

По подразбиране хидрогенирани, частично-хидрогенираните и транс-мазнините, както и нагретите растителни мазнини следва да се избягват. Ето какво обаче е важно да знаете за ролята на полезните мазнини:

Синтезът на жлъчен сок се нуждае от мазнини

За разграждането на мазнините в храната се нуждаем от соли, които се съдържат в жлъчния сок. Този сок се синтезира от чернодробните клетки и се складира в жлъчния мехур. При консумация на мазнини жлъчният сок се изсипва в храносмилателния тракт, резорбира го и ги прави усвоими.

Когато храната ни съдържа твърде ограничено количество мазнини, жлъчката не е стимулирана да освобождава жлъчен сок.Той се задържа в нея, сгъстява се и става лепкав. Колкото по-гъст и лепкав става жлъчният сок, толкова по-трудно е за жлъчката да се освободи от него. Така се създава порочен кръг.

В резултат, когато все пак хапнем повече мазнини, необходимият жлъчен сок не може да се излее от жлъчния мехур в червата, мазнините преминават през храносмилателния тракт и се изхвърлят от тялото, без да могат да изпълнят ключови за организма функции. Както често съм казвала – ние не сме това, което ядем, а това, което усвояваме!

Но това не е всичко! Задържаният жлъчен сок става силно токсичен, защото съдържа токсини и хормони, от които тялото трябва да се освободи! Ако не го направи, тези токсини се задържат в жлъчния мехур и могат да попаднат обратно в кръвния поток.

Здравата жлъчка се нуждае от мазнини

Днес много хора са с отстранена жлъчка поради необходимо лечение на жлъчно-каменна болест. Защо обаче се стига до там?

Когато в продължение на месеци и дори години човек консумира недостатъчно количество полезни мазнини и жлъчният му мехур задържа гъст и лепкав жлъчен сок, неминуемо се стига до образуването на жлъчни камъни.

При проблеми с жлъчката или отстранена такава е много важен терапевтичният прием на жлъчни соли под формата на хранителна добавка и постепенно увеличаване на количеството приемани мазнини.

fats-4

Детоксът протича при наличие на мазнини

Един от естествените детокс механизми на тялото включва черният дроб, който превръща мастноразтворимите токсини и хормони като например излишния естроген във водоразтворими и изхвърлянето им от организма посредством жлъчния сок.

Както стана дума по-горе при липса на мазнини в храната жлъчният сок се сгъстява и натрупва в тялото заедно със съдържащите се в него токсини.

Колкото и странно да ви се струва, зеленият сок ще има по-голям детокс ефект, ако към него добавите супена лъжица кокосово масло!

Мазнините са нужни за усвояването на мастно-разтворимите витамини

Мастно-разтворимите витамини А, D и К могат да бъдат усвоени единствено в присъствието на мазнини. Наличието на тези витамини е определящо за имунната ни система, хормоналния баланс, доброто зрение, опорно-двигателния апарат и здравето на зъбите ни.

Според проучванията на един от пионерите в нутриционистиката д-р Уестън Прайс, в храната на хората от миналото е имало 10 пъти повече мастни-разтворими витамини отколкото в модерното ниско-маслено хранене. Д-р Прайс изучава начинът на хранене на племена и народи, за които са непознати проблемите със зъбите, затлъстяването, диабета, сърдечно-съдовите заболявания и стерилитета. Оказва се, че в менюто на всички тези народи редовно присъстват млечни продукти, рибен хайвер, органово месо – източници едновременно на мазнини и мастно-разтворими витамини.

Например витамин А може да бъде усвоен от храни като масло от черен дроб на треска, масло от пасищни животни, черен дроб и жълтък. Морковите и другите зеленчуци, за които се твърди, че са източници на витамин А всъщност съдържат само неговия прикурсор бета-каротен, който далеч не е достатъчен за организма.

fats-3

Мазнините регулират холестерола

Ролята на холестерола за здравето ни е толкова погрешно разбрана, че изисква отделна публикация по темата. Тук ще спомена само, че науката недвусмислено е доказала факта, че холестеролът от хранителни източници не предизвиква запушване на артерии!

Понятията лош холестерол (LDL) и добър холестерол (HDL) също се употребяват неправилно, но да кажем, че LDL холестеролът има 2 форми – лека, която е безвредна и тежка, която се асоциира със сърдечно-съдови заболявания.

Наситените мазнини (масло, кокосово масло, животински мазнини) превръщат тежкия LDL в лек и повишават HDL холестерола т.е. имат защитна роля за здравето. В същото време преработени зърнени храни като различни мюслита, тестени изделия и нагрети растителни мазнини повишават нивата на тежкия LDL.

Балансът на кръвната захар се нуждае от мазнини

Винаги, когато ядем въглехидрати е добре да ги комбинираме с мазнини, за да забавим абсорпцията на глюкоза в кръвната захар и негативния ефект върху инсулина. Допълнително, по този начин оставаме сити за по-дълго време и не търсим чести междинни похапвания.

С настъпването на ниско-маслената истерия през 90-те години на миналия век, производителите започват да компенсират липсата на вкус в ниско-маслените продукти като има добавят захар. Повече захар и по-малко мазнини значително съкращават пътя към инсулиновата резистентност и диабета.

fats-2

Усвояването на протеините изисква мазнини

Не е случаен фактът, че натуралните храни, които съдържат протеини, съдържат и мазнини (яйца, мляко, риба, месо). Консумирани заедно, те се усвояват по-пълноценно и се балансират взаимно.

Обратно, изкуственото им разделяне (готвене само на чисто мускулно месо без мазнини, на омлет от белтъци и други) е причина животинските протеини да не се усвояват пълноценно, да действат дразнещо и вкиселяващо на организма. Оттам и лошата слава на консумацията на животински храни.

Хормоналният баланс изисква мазнини

Синтезът на половите хормони включително тестостерон, естроген и прогестерон се изисква мазнини. При ниско-мазнинното хранене жените често страдат от дефицит на прогестерон, а мъжете на тестостерон.

Нещата се влошават допълнително от факта, че сгъстеният жлъчен сок пречи на изхвърлянето от тялото на излишния естроген и води до естрогенна доминантност, а това за жените означава ПМС, болезнен цикъл и дори ранна менопауза, а за мъжете – появата на “мъжки гърди”.

Контролът на теглото изисква мазнини

Много хора се опитват да отслабнат като избягват мазнините. Така неминуемо менюто им включва повече протеини и въглехидрати. Проблемът е, че ако си набавите 200 калории от въглехидрати, вероятно след час ще сте отново гладни, докато ако същите 200 калории са за сметка на полезни мазнини ще можете да изкарате без допълнителна храна 2 до 3 часа. Така че, ако се борите с излишни килограми, мазнините не са нещото, от което следва да се пазите!

Вкусната храна съдържа мазнини

В крайна сметка вкусът на храната далеч не е без значение за сетивата ни, а никой не може да отрече, че храната, приготвена с подходящи мазнини е вкусна. Сравнете например купа зеленчуци на пара със същата купа зеленчуци, ако към нея са прибавени зехтин, масло или сметана. Коя ще изберете?

Това, че природата е направила храни като маслото, зехтина, яйцата и сметаната вкусни и че човешкият език има специални рецептори да долови точно този вкус, не е случайно! Това е начинът на майката природа да ни покаже, че тези храни са полезни!

fats-5

Общото правило, е че между 40% и 50% от менюто на децата и между 30% и 40% от менюто на възрастен човек е добре да бъде за сметка на полезни мазнини.

Ако вземем за пример един среден калориен прием от 2,000 калории на ден, 40% от тях се равняват на приблизително 90 гр мазнини, а това в реални храни би изглеждало като например:

  • 2 с.л. краве масло или гхи
  • 1 с.л. кокосово масло
  • 2 яйца
  • 1/2 aвокадо
  • 80 – 100 гр сьомга
  • 1 чаша пълномаслено кисело мляко
  • 1 шепа ядки

Един начин да добавите повече полезни мазнини към дневното си меню, е като превърнете сутрешното си кафе в ободряващ пълномаслен шейк (рецепта по-долу), приемате по чаша кисело мляко или кефир на ден (стига да нямате проблем с млечните продукти!), добавите към обедната си салата или сандвич половин авокадо, поръсвате салатите си с ядки и семена, вечеряте с риба, омлет или печени зеленчуци с 2-3 лъжици масло или зехтин.

coffee

Пълномасленото кафе-шейк е комбинира полезни мазнини и протеини, и може дори да замести закуската. За една чаша шейк се нуждаете от:

  • 1 чаша (80 мл) еспресо
  • 150 мл кокосово или бадемово мляко
  • 1 суров жълтък
  • 1-2 с.л. кокосово масло
  • 1 с.л. хидролизиран колаген на прах (повече за ползтие от колаген, може а прочетете ТУК; аз изпозлвам колаген от пасищен животни Great Lakes – може да го поръчате оттук с код MAGI5 за 5% отстъпка)
  • 1/2 ч.л. мед
  • щипка канела

Ако използвате горещо кафе, смесете всички съставки без кафето в блендер и разбийте на максимална скорост, докато получите пухкава пяна. Без да изключвате блендера налейте кафето на тънка струйка. Правим това, за да избегнем сготвянето на суровия жълтък. Ако кафето, което използвате, е изстинало, можете да смесите всички продукти от началото. Накрая поръсете с канела.

А ако искате приятелите ви да научат повече за ползите от мазнините, споделете с тях – виртуално или на чаша шейк-кафе!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

P.S.1 Относно възражения. Ще помоля онези, които не са съгласни с твърденията в публикацията, да се запознаят със следните научни трудове и книги преди да коментират:
– Мeta-analysis, 2010
– Meta-analysis, 2014
– Nutrition and Physical Degeneration, Weston Price
– Cure Tooth Decay, Ramiel Nagel
– Nourishing Traditions: The Cookbook that Challenges Politically Correct Nutrition and the Diet Dictocrats, Sally Fallon
– The Big Fat Surprise: Why Butter, Meat and Cheese Belong in a Healthy Diet, Nina Teicholz

  • детокс
  • жлъчка
  • мазнини
  • холетерол

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

10 Comments Hide Comments

Виолета Кръстева каза:
27 януари 2016 в 10:24 am

Уважаема, г-жо Пашова,
благодаря Ви за старанието, да ни бъдете полезна с актуална и ценна информация.
Въпросът с правописа и технические грешки има решение, казвам го като човек, публикувал материали в печатно издание. Грешките се откриват при разпечатаване на текста и ако някой друг прочете материала. Казаха ни го на курс по академично писане. Предполагам, че грамотни приятели и дори Ваши верни читатели и последователи биха помогнали на добра воля с един прочит, преди да се публикува нещо.
Пожелавам Ви успех!
Самата аз съм забелязвала тези неща, но те са напълно решими с малко помощ от Вашите приятели, а Вие вече ги имате, защото помагате!

Десислава Попова каза:
27 януари 2016 в 11:31 am

Маги, благодаря ти за тази статия! Наистина много полезна и синтезирана информация в резултат на много труд, проучвания и разбира се – желание да споделиш с нас. Когато аз станах майка, темата за хранене мина на преден план и употребих много време и упоритост в тъсене и четене на материали, книги, статии. Не минах и без съвета на добър приятел, който ме насочи. Ти си спестила този дълъг и изтощителен процес за много хора :-)

Вера Вукова каза:
27 януари 2016 в 11:41 am

Маги,
много благодаря за поредната задълбочена и аргументирана статия! Публикациите ти са изключително ценни и новаторски за България и убедена съм, променят качеството на живот на търсещите хора!

Маргарита Минчева каза:
27 януари 2016 в 12:27 pm

Маги, благодаря ти изключително много за полезната информация! Всяка седмица очаквам с нетърпение да публикуваш нова статия. Продължавай в същия дух да споделяш, светът има нужда от хора като теб!

Милка каза:
27 януари 2016 в 1:01 pm

Маги, благодаря Ви за полезната и синтезирана информация! Допустимо ли е да се консумира всеки ден кокосово масло -аз готвя с такова. Или е по-добре да се редува с гхи и зехтин? Желая позитивен, успешен ден!
P.S. Относно правописните грешки – никой не е безгрешен. Това е блог за здравословно хранене с много ценна за мен информация,поднесена професионално и приятно! Все пак не е блог за академично писане :)

Вера Вукова каза:
28 януари 2016 в 10:57 am

Маги, шарланът има ли място сред полезните мазнини?

Rady каза:
31 януари 2016 в 5:46 pm

Браво ! Много добре и разбираемо написан материал. Поздравления за старанието и за пътя, който сте избрали!

Стефан каза:
31 януари 2016 в 7:19 pm

Браво Маги! Много добър материал!

Мариета каза:
31 януари 2016 в 8:06 pm

Здравей, Маги,

Благодаря за полезните статии, които пишеш. Имам въпрос за зехтина – може ли да ми кажеш дали е подходящ за готвене? Аз доколкото знам не, тъй като точката му на горене не е висока. Сега разгледах, че и кокосовото, което се препоръчва, също не е с толкова висока точка на горене около 170 градуса. Аз по принцип слагам мазнината в края на готвенето. Но с кокосовото не ми харесват ястията.
Благодаря и продължавай в същия дух :)

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги Пашова, нутриционист с 10-годишен опит, автор на "По-здрави бебета" и други книги, създател на вкусни и полезни рецепти и идеи за хранене на цялото семейство.

Бюлетин

Последно в блога

  • “Дневник на захранването” – от първата хапка до първата годинка
  • 10 закуски за бебета и малки деца
  • Сензорно захранване и недостатъкът на бебешките паучове
  • Как да захраним недоносено бебе
  • Запек при бебета и малки деца

Популярни рецепти

  • Супа със сладък картофСупа със сладък картоф
  • Къри с леща и карфиолКъри с леща и карфиол Споделям ви най-лесната и бърза къри рецепта. Стопляща и леко…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • “Дневник на захранването” – от първата хапка до първата годинка
  • 10 закуски за бебета и малки деца
  • Сензорно захранване и недостатъкът на бебешките паучове

Топ рецепти

  • Супа със сладък картофСупа със сладък картоф
  • Къри с леща и карфиолКъри с леща и карфиол

За контакти

Email: info@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.