Монсанто и твоята вагина

Много, ама много е дразнещо, когато нещо истински удобно се окаже истински вредно (справка – микровълновата печка, тефлоновият тиган, любимият ти омекотител и т.н.). И колкото и да ми е неприятно да ви разочаровам в категорията на гореизредените попадат също стандартните дамски превръзки и тампони – онези толкова удобни хигиенни средства, които средно статистическата жена ползва поне 5 дни в месеца в продължение на 38 години, а това прави средно 11,400 тампона за 2,200 дни в живота й.
Може би се питате къде всъщност е проблемът? Много просто – в токсичните съставки, които се крият под белоснежната повърхност на един тампон, а те далеч не са “бели и добри”. В действителност в коктейла се забъркват петролни остатъци, хербициди, диоксини, синтетични аромати и ГМО остатъци, които влизат в пряк контакт с най-интимните и пропускливи тъкани в женското тяло.
За ефекта от всичко това ще разберете, ако прочетете до края. А добрата новина е, че все пак съществуват практични и икономични алтернативи, за които също ще ви разкажа!
Опасни ли са дамските превръзки и тампони?
За първи път си зададох този въпрос след раждането на дъщеря ми, когато четях публикации и форуми, разискващи здравословните и екологични вреди от употребата на еднократни памперси. А тампоните? Те с какво са по-различни? Този въпрос звънна в съзнанието ми и даде нова насока на търсенето ми. Така попаднах на доклада “Chem Fatale” на Women Voices of the Earth за потенциалните ефекти върху здравето и токсични съставки в дамските хигиенни принадлежности.
Оказа се, че тези принадлежности не са по-различни от памперсите. Конвенционалните превръзки и тампони се правят от индустриален памук, полиестер и вискоза в комбинация със синтетични парфюми и обезмирисители. Ето какъв е проблемът с всеки от тях:
- Индустриален памук – памукът е една от най-третираните култури в света. В Индия, от където идва една трета от световния добив на памук, памучните плантации заемат 5% от общата обработваема площ, но върху тях се изливат 54% от всички пестициди, използвани в страната. Един от най-употребяваните химикали в памуко-отглеждането е канцерогенният глифозат, но повече за него след малко.
- Полиестер – полиестерът е вид пластмаса, извлечена от необработен петрол. Изтеглен в тънки нишки полиестерът се използва в производството на дрехи и дори не е водоустойчив, което го прави интересен избор на материал за превръзки и тампони, но така или иначе много дамски превръзки и тампони съдържат повече пластмаса отколкото памук! Проблемът е, че лабиалната и вагиналната тъкани са силно пропускливи. Кожата там е изключително фина и богато кръвоснабдена, което улеснява преминаването на химикали, включително BPA, фталати и други ендокринни дразнители директно в организма.
- Вискоза – вискозата е друг вид изкуствена нишка, която обикновено се изтегля от дървесина, но също така може да бъде извлечена от захарна тръстика и соя. Като се има предвид, че 93% от световното производство на соя е ГМО, не е учудващо, че в тампоните се откриват остатъци от глифозат – широко използван химикал в хербицида на Монсанто – Roundup.
- Синтетични парфюми и обезмирисители – синтетичните съставки в комбинация с пластмасата ограничават притока на кислород до тъканите, задържат топлината и влагата като по този начин създават перфектна среда за развитие на гъбични и бактериални инфекции във вагиналната област.
Но да се върнем към памука
Моята романтична представа за памукова плантация включваше широка нива, покрита с белоснежни облачета зрял памук под ослепително синьо небе. Тц! Фантазията ми може да работи с Photoshop, но памуковата индустрия използва хлор. В действителност естественият цвят на памука е мръсно бял към жълтеникав. За да се превърне в снежно белия тампон, който вадите от кутийката, памукът се избелва с хлор – процес при който се синтезират изключително токсични вещества, известни с общото име диоксини.
Всъщност тампонът остава снежно бял само в онези 30 секунди между изваждането му от кутийката и поставянето на мястото, за което е предназначен, но за тези 30 секунди естетика си плащаме висока цена! Диоксините са едни от веществата, от които тялото ни не може да се освобождава, а само натрупва в тъканите при продължителен контакт. Тампоните са перфектният пример за продължителен контакт.
Според Световната Здравна Организация диоксините са “силно токсични и могат да предизвикат репродуктивни проблеми, да увредят имунната система, да провокират хормонален дисбаланс и рак”. Едно от заболяванията, които директно се свързва с диоксините, освободени от тамони, е ендометреозата, но списъкът включва още трудности при зачеване, родилни дефекти, неспособност за износване на плода, рак на репродуктивните органи и други.
И ако това не ви стига, ето я и черешката на тортата: най-ефективният начин, по който женското тяло се освобождава от диоксините, е като ги прехвърли през пъпната връв към нероденото още бебе!
И това не е всичко!
Дълго време се е считало, че ефектът от диоксините е най-сериозният риск, свързан с употребата на конвенционални дамски хигиенни средства. Оказва се, че има и по-лошо.
Научно изследване, проведено миналата година от университета Ла Плата в Аржентина, открива, че 85% от предлаганите на пазара тампони съдържат глифозат. Глифозат е водещата съставка в прочутия Roundup на Монсанто и един от най-широко употребяваните хербициди в целия свят.
За този химикал се знае, че вреди директно на здравето и може да причини рак, но което е още по-лошо, блокира естествените детокс механизми в организма като уврежда цитохром P450 – ензим, който помага на тялото да се освободи от натрупаните токсини. Според едно проучване от 2013 година има връзка между нарасналата употреба на ГМО продукти (индиректно на глифозат) и растящия брой на хора с глутенова непоносимост и цьолиакия.
И за да сложим рамка на тази иначе грозна картинка, екологичният ефект от употребата на конвенционални хигиенни средства също не е за прнебергване! Според статистика една жена използва средно в живота си около 140 кг тампони и превръзки, които се разграждат значително по-бавно заради наличието на пластмаса в тях и способността им да абсорбират течности – дългосрочните последици за околната среда от широката употреба на тези хигиенни средства изобщо не са изследвани.
Алтернативата
Такава за щастие има. Даже са няколко. Представям ви всички, които познавам и съм опитала, като оставам на вас да изберете най-подходящата за себе си.
Продукти от органичен памук
Още щом се запознах с доклада “Chem Fatale” на Women Voices of the Earth замених стандартните тампони и превръзки с такива от органичен памук. Този тип продукти не съдържат пластмаса, хербициди, петролни продукти, хлор и аромати. Биоразградими са т.е. нямат същия негативен екологичен ефект като конвенционалните средства. Могат да се намерят в големите био магазини в страната.
Единственият им недостатък е обяснимо високата цена 7-8 лв пакет, което означава че жена с обилен месечен цикъл следва да дава между 20 и 30 лв месечно са хигиенни средства.
Менструална чашка
Откровено казано отне ми близо година да се престраша да пробвам менструална чашка. Още на втория ден обаче съжалях, че съм отлагала толкова време!
Чашката, както подсказва името й, е малък съд, изработен от специален медицински мек материал, която се поставя дълбоко във влагалището и събира менструалната кръв. Качествените модели като Me Luna, която пробвах аз, се правят от материал, който не съдържа PVC, силикон, латекс или синтетични аромати.
Казват, че умението за правилно поставяне на чашката изисква няколко опита, но при мен се получи от първия път. Горния ръб на чашката „залепва“ към стените на влагалището и съдържанието не може да протече, а поради ефекта на „засмукване“, кръвта не влиза в контакт с въздуха и няма миризма.
В зависимост от обилността на менструалното течение, чашката може да се вади за изпразване 2 до 4 пъти в денонощие. Почиства се под течаща вода и се поставя отново. Усещането е абсолютно комфортно и по никакъв начин не пречи на движението.
При правилно третиране чашката има много дълъг живот, което я прави изключително ценово изгодна. Въпреки че продължителността на употребата й може да варира, общото правило е да се сменя поне веднъж годишно или иначе казано годишните ви разходи за интимна хигиена се свеждат до 30 лв.
Превръзки за многократна употреба
Да, има и такива. Както междувпрочем все по-модерни стават памперсите за многократна употреба.
Ако още не сте готови да пробвате менструална чашка, но искате да си спестите токсините в стандартните хигиенни принадлежности, може да опитате с превръзки за многократна употреба. Обикновено горният им слой е от памук, а долният от водоустойчив материал, за да няма протичане. Достатъчно надеждни и удобни са като основното им неудобство е, че след всяка употреба следва да се перат, което лично за мен е твърде ангажиращо.
Тампон от естествена гъба
Тези гъби са напълно естествен продукт, които могат да се поставят във влагалището като тампон. Адаптират се към формата му и благодарение на абсорбиращата си повърхност попиват менструалната кръв. На няколко часа се вадят и измиват под течаща вода.
Въпреки че се снабдих с такава гъба оттук, все още не съм я пробвала, тъй като менструаланта чашка е предпочитаната от мен алтернатива.
А вие, момичета, какво избирате? Не забравяйте, че с вашия потребителски избор гласувате за един или друг производител. Ще гласувате ли за Монсанто или ще предпочетете друго? И да, вярно е, че не можем напълно да се спасим от токсините и химикалите, които ни заобикалят отвсякъде, но никога не знаем коя е последната капка, която ще прелее чашата. Затова, ако можете да си спестите нещо, спестете си го! И още нещо – нямам намерение да плаша никого или да всявам ненужен страх (затова си има други медии :) – споделям само факти и предлагам разумни алтернативи. Това е само информация – вие решавате как да я използвате!
А ако държите на приятелките си и тяхното право на избор, споделете тази публикация с тях!
45 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте, Маги!
Благодаря Ви за интересната публикация и за отварянето на очите.
Имам един въпрос- какво мислите за алтернативата лигнин (ползваха го бабите ми и аз като малка)?
О, да! И аз си го спомням от моето детство. Мисля, че е по-чист вариант от петролните превръзки, но изисква честа подмяна, за да се избегне спарването. Така че въпрос на личен избор и удобство! :)
И аз си мислих по въпроса с лигнина. Сетих се, че има бял и неизбелван. Може би, неизбелвания е ок. Аз лично, се чувствам супер комфортно с чашка, и подсигурявам с многократна превръзка.
Благодаря за поредната доза полезна имформация за нашето здраве! Тъй като днес реших и аз да се сдобия с менструална чашка, а в сайта на Me lumena видях и няколко варианта за дезинфекция ( спрей, чашка за микровълнова и др. ) исках да попитам според вас кой е най подходящия метод? Питам защото не съм фен на микровълновата и макар, че имам вече е почти забравена, та в този ред на мисли да си поръчвам ли такава чашка за дезинфекция или има и по- здравословен вариант? Благодаря ви и успешен ден :)
Милена, аз изварявам за няколко минути във вода. Вярвам, че е достатъчно ефективна стерилизация.
Не подлагаме ли интимните си части на опасност при миене на алтернативните средства с водата, в която освен варовик има хлор и куп други замърсители? До колкото ми е известно само варовика може да ни докара до куп интимни проблеми, а какво да говорим в комбинация с другите съставки, които бихме внесли във влагалището си, посредством водата. Предложете решение в този случай, моля.
Може би преварена вода?
Мики, въпросът е много уместен. Но той се отнася не само до миенете на хигиенните средства, а и изцяло до личната ни хигиена – взимане на вана или душ. Чашката спокойно може да се измива с преварена вода или филтрирана. Вкъщи ползваме каните Сентевия, които пречистват и алканизират водата. По-комплексно решените е монтирането не локална пречистваща система за вода – те са наистина ефективни, но цените им започват от около 2,000 лв и вървят нагоре.
Oтдавна заглеждам менструалните чашки, но все ме е страх да опитам.
И мен дълго време ме беше страх, но както установих – напълно ненужно :)
Не само ми отне време да се наканя, ами и я ненавиждах първият ден. После и хванах цаката, и гледам на изоставените превръзки из къщи, като на отрова. Чашката е много по-комфортна, и е страхотно да няма такива използвани, санитарни материали в кофата с боклук.
Повдигнах темата за водата, защото е невъзможно по време на месечния цикъл да не излезем от дома. В домашни условия механизмите са ясни – преварена вода, кърпи, салфетки … Въпросът ми беше по-скоро във връзка с подмяната/почистването на тези материали извън дома, когато се наложи. Благодаря! :-)
Разбирам! Всъщност, ако изберете правилен размер чашка, спокойно може да не я сваляте 6 до 8 часа. В един от сайтовете на производителите посочват, че при сваляне в обществена тоалетна може да се почисти само с влажна кърпичка – но аз лично имам проблем с интимните влажни кърпички и съдържанието им :)
Ами всъщност кръвта не се задържа в нас, а в чашката т.е. няма директен контакт с тъканите. На практика няма как да съществува по-чист вариант :)
Здравейте,
При употребата на чашките, менструалната кръв се задържа по-дълго в нас в сравнение с конвенционалните средства, които я отвеждат извън тялото или я абсорбират в голяма степен. Доколко това е опасно предвид влажната среда и възможността за развитие на бактериална флора?
Благодаря за статията и поясненията, Maggi!
Маги, можеш ли да дадеш линк към клипчета за поставянето. Благодаря предварително за всичко, което споделяш и прекрасния ти принос за една по-осъзната планета ;)
И аз съм благодарна, че има възможнсот да го правя! :)
Цвети, това е едно видео на български, а в Youtube могат да се намерят и много други на английски: https://www.youtube.com/watch?v=jeRQZWVKFLc
а опцията лигнин? – съвсем естествено, има и рециклиран, евтин и напълно проветрив. Малко по-обемист е и трябва да се сменя често – но нали така се постига и по-добра хигиена. Възстановяването от раждането ясно ми показа предимствата му пред превръзките и отново се върнах към него, (поне за времето, когато не тичам много напред-назад)
Отдавна съм чела за чашките, но изпитвам неописуем ужас от кръвта, която ще трябва да гледам, да пипам и да мия.
Здравейте!
В статията си споменавате и за т.нар. памперси и използването на многократни пелени като по-добра алтернатива. Вътрешната част обаче на същите тези пелени, е изработена от 100% полиестер , който се оказва извлече от необработен петрол, а тази част е в директен контакт с бебешката кожа. Ако превилно съм разбрала, този полиестер също е вреден, със сигурност не колкото цялата химия в памперсите, но все пак… Моля да споделите мнението си по въпроса с многократните пелени и те ли са най-доброто, което майките могат да направят за децата си в този период от тяхното развитие?
Здравейте!
Многократните пелени със сигурност са по-добра алтернатива от памперсите. Има модели, които са изцяло от памук, както и от органичен памук. Друга опция са пелените от бамбук – така че съществуват варианти :)
Чашката не е за всеки. Моята беше супер органик, каучукува, над 100 лв, сложих я веднъж и никога повече, може би каналчето ни не винаги е перфектно право и нестеснено..(между другото- подарявам я :)
Подсещам ви и за обикновените памучни гащички, които имат джобчета от допълнителен плат (все едно да закрепят превръзка)- където се мушка лигнин, или дори обикновена тоалетна хартия, и е доста по-стабилно.
Здравей, Силви!
Преди години на един панаир на книгата се бях зачела в една книга със съвети за по-екологичен живот и от там разбрах за чашката. Наумих си да опитам някой ден, но още не съм. Щом я подаряваш, ще се радвам да ми я изпратиш. Пиши ми и ще ти дам контакт.
Здравей Силви,
Сигурно има някакъв малък процент жени, за които чашката не е вариант. Доколкото съм запозната при някои дами и тампоните създават дискомфорт. Идеята за памучните гащички е много добра!
Ако може да запитам за повечко информация за тази “супер органик” чашка :) Дали можете да дадете уеб-сайт с повече подробности.
Това, че се слага думата “медицински” пред “силикон” не го прави естествен продукт. Предполагам е значително по-безопасен от конвенционалните методи за дамска хигиена, но все пак бих искала да се поразровя за възможни алтернативи.
Благодаря предварително!
Може ли малко инфо за това какво се случва с кръвта в чашката? Как изтича? Събира се и изтича при махането ли? Под душа ли се сменя или може и на обществено място?
Кръвта се събира в самата чашка и при свалянето й се изхвърля. Когато се борави правилно не се разлива, така че не е необходимо да става под душа. Също така не е задължително да се почиства при ясяко ходене до тоалетна а 2-4 пъти в денонощие.
Аз съм мъж, но харесвам поста Ви. Мисля, че ще е полезен за жена ми, когато се оженя.
Интересува ме чашката може ли да се използва нощно време, не мога да си го представя. Кръвта не попива, тя стои там, ама като си легнала….обяснете!
Чашката образува вакум при правилно поставяне и съдържанието й не се разлива независимо от позицията на тялото. Позволява да се използва нощно време, а също при спорт и дори плуване.
Взех си :)
Колежките ми казаха, че съм луда, но аз си мисля, че лудите са те :)
Имам питане относно изваряването: пише, че не трябва да е на дъното, за да не се разтопи. Как точно става и всеки месец ли след приключване на цикъла трябва да се изварява?
Мерси, Маги и благодаря, че те има :)
Хехе, аз пъл мисля, че живеем в луд свят и трябва да се адаптираме :))))
Аз изварявам след употреба в края наа цикъла и преди употреба – в началото на следващия. Когато се пусне във водата чашката не потъва, така че не мога да си представя как ще залепне за дъното :) Ако някоя от вас е изварявала бебешки биберон – същото е :)
О, да, съгласна съм за лудия свят :)
А и никога не съм чакала месечния цикъл с такова нетърпение :))
Малко ме притеснява, че чашката е големичка, но понеже не съм супер запозната със женската анатомия, се надявам, че тялото ще я приеме по някакъв си негов начин.
Аз имам питане за използването през нощта. Тъй като, тялото тогава е в хоризонтална позиция, предполагам ,че тогава кръвта се излива така да се каже и стои вътре в нас. Дали това е ок ?
Здравейте,
благодаря Ви за решението да споделите информацията. Отдавна имах съмнения относно тампоните. Докато четях статията си зададох въпроса за памучните дрехи, които са предпочитани и за малките и за големите. Ако имате информация бих се радвала да разбера повече. Другото, за което се сетих е ползването на лиглин, който в миналото беше алтернатива. Макар сега когато попитам в аптеката за лиглин малко странно им звучи и обикношено трудно се намира. Благодаря Ви предварително за отделеното време. Ася
Благодаря за бързия отговор. Как най- правилно да разберем за кой размер чашка сме? В сайта има обяснено за раждали и за нераждали, но не всички са раждали вагинално, така че е малко сложно…
Аз имам въпрос относно копринените превръзки и тампони, понеже памучните такива, включително и интимните лосиони с екстракт от памук , не ми понасят. Какво ви е мнението за копринените принадлежности?
Полезна статия! Аз използвам чашка вече 6 години. Не бих се върнала към тампоните никога. Миналото лято след една операция ми се наложи да изкарам един цикъл с превръзки – е трябва да кажа, че беше ужасно! Много се колебаех преди 6 години, минаха доста месеци преди да се реша да използвам чашката, а сега не мога без нея. Убедих се обаче, че не всички жени са готови да приемат тази идея, и затова и спрях да я “рекламирам” на приятелките си.
Дали някой знае как се почиства тампонът от гъба? Кисне ли се в нещо?
Момичета, за тези които се притесняват от чашките, като мен мога да ви препоръчам тези превръзки. Ползвам ги вече 4 години, вярно по скъпи са от стандартните, но си спестих много посещения при гинеколога. Това е сайта, от където ги поръчвам http://greenpunkt.eu/krasota/intimna-higiena/shuya-ezhednevni-damski-prevrzki/
Здравейте, а такива за месечен цикъл, не само ежедневни? Не съм готова за чашката…някак си съм свикнала с превръзки, или бих пробвала гъбата.
Сега видях, че имат. Ще ги опитам и тях, благодаря!
СТРАХОТНА СТАТИЯ!!! БЛАГОДАРЯ ВИ!!!
Използвам превръзки за многократна употреба вече четвърти месец и съм страшно доволна, не мога да опиша колко комфортно се чувствам с тях. Не са ми по-ангажиращи от чаршафите за пране така, че за мен са супер алтернатива. И до сега не съм имала протичане или друг дискомфорт.
Дано повече жени разберат за алтернативните хигиенични средства.