В кухнята на Нина Абрашева

Тя е усмихната, лъчезарна, шик. Стои еднакво добре и пред обектива и зад него. Преди няколко години открива магията на фотографията и й се отдава с истинска страст. Има онзи специален талант да накара всяка жена да се чувства красива, когато се погледне през нейните очи или по точно през обектива й. Знам го от опит, защото тя е човекът, на който се доверявам и ще се доверявам за професионалните си фотосесии. Но това не е всичко за нея! Нина язди впечатляващо, танцува салса, грижи се за чаровната си дъщеричка Ная и разбира се готви!
Повече за нея и работата й може да научите от Фейсбук страницата й, а днес ви каня да надникнем в кухнята на Нина Абрашева – стилна, кокетна, бутикова като самата Нина. Кухня на модерната жена, за която готвенето също е вид творчество и изисква определено настроение и емоция.
1.Коя е модерната жена?
Tази, която в ритъм крачи с натовареното ежедневие, с лекота умее да изглежда добре и е усмихната навсякъде; да задоволи вкусовите нужди на семейството си, но да съобрази и здравословния начин на хранене. Днешната жена е благословена да носи миналото от традиционната българска кухня на бабите ни, които умело са приготвяли божествено вкусни сарми, фасул, капама, баница и ръчен хляб. В същото време тази жена е застигната от модерната вълна на кълнове, авокадо, ленено брашно, лимец, хималайска сол, киноа, елда, див ориз и т.н.., които трайно заеха мястото си в кухните ни. Модерната жена изглежда все по-пленяваща там – и това е естественото й състояние без поза или усилие. Както обичам да се шегувам – няма нищо по-ведро от усмихната млада жена с точилка :)
2. Какво е за теб готвенето?
Разтоварващ начин от ежедневието да задоволиш екзистенциалните нужди на близките. Обичам целия процес – от подготовката до консумацията! Като важен за всеки фотограф е детайлът – това всъщност е и едно от най- големите ми удоволствия – да поднеса вкусната храна естетически.
3. Кой е любимият ти кухненски уред, без който не можеш?
Пасатор+блендер. Спестява много време с всичките му приставки. И едно страхотно по-нестандартно ренде си имам – наричам го killer, защото, ако не внимаваш страхотни бели стават с него, но пък също е много удобно и с него постигам интересен вид на някои салати и предястия.
4. Имаш ли своя тайна за пестене на време?
Не. Нямам заготовки, сварени и замразени бульони във фризера, които да ме чакат в закъснелите вечери. Просто когато е късно за готвене, а трябва да се хапне – решаваме какво ни се вечеря и отиваме в ресторанта/пицарията с най- доброто специализирано меню. Удовлетворението тогава е много по-голямо. Понякога просто трябва някой и за нас да се погрижи :) А ако умората е дала превес над желанието за вечеря навън – винаги смесвам една салата от спанак, айсберг, рукола, с малко авокадо и чери/или сушени домати, сурови слънчогледови семки и в страни поднасям много тънки пълнозърнести сухари (FINN CRISP-представете си ги подобни на чипс, но прави като филийка/, намазани с Филаделфия, пушена сьомга и тънък слайс авокадо(или грилована тичквичка). Всичко това става за 10 мин. Ако това наричате пестене на време- значи това е моята формула :)
5. Кой е любимият ти вкус?
Много са. От кафето, през ментата и шоколада, сушито, горчивия привкус на грейпфрута…няма да продължавам.
6. Имаш ли любим кулинарен филм или книга, който всеки път те примамва в кухнята?
Нямам, но твоята ще ми стане, зачетох я вече :) Иначе си имам няколко любими сайта, от които често се провокирам сама да изпробвам някоя завъртяна рецепта.
7. Животът на модерната жена е труден и пълен с предизвикателства. Какъв е личният ти девиз, който ти дава опора в трудни моменти?
Нямам девизи, принципи и постулати – просто се мобилизирам, без много да мрънкам и се самоактивирам да свърша нещата по-бързо. Всичко е въпрос на организация, време и приоритети и винаги е за сметка на нещо – няма как – не се тормозя от този факт.
~ . ~ . ~ . ~ .~ . ~ .~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ .~ . ~ .~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ .~ . ~ .~ . ~ .
Помолих Нина са сподели с нас своя любима рецепта и тя избра за целта киш със сьомга, броколи и сирена. Определя го като: “Леко прeтенциозен, за ценители…но не чак помпозен, достоен да задоволи повечето вкусове.”
Тъй като кишът съдържа някои продукти алергени с позволението на Нина добавям идеи с какво може да ги замените в случай че спазвате специален режим на хранене, а искате да опитате този изкушаващ киш. Възможните замени са:
– пълнозърнесто брашно – с безглутеново
– краве масло с гхи или кокосово масло
– прясно мялко с кокосво мляко
– различните сирена с кокосови заместители от серията Violife
Киш със сьомга, броколи и сирена
Продукти за масленото тесто:
- 220 г брашно – пълнозърнесто за по-добро здраве
- 120 г студено масло на парченца
- 3 с.л. студена вода
- 1/2 ч.л. сол
Продукти за плънката:
- глава броколи
- 100 г пушена сьомга
- сирене Бри
Продукти за заливката:
- 3 яйца
- 200 г заквасена сметана
- 120 мл. прясно мляко
- 50 мл. готварска сметана – може и без нея
- 70 г сирене Ементал
- 50 г кашкавал
- прясна мащерка
- черен пипер и сол
Продукти:
Разделете главата броколи на розички и ги сложете да се сварят в подсолена вода за 5-10 минутки, след което ги шокирайте със студена вода, за да запазят зеления си цвят.
Смесете всички продукти за масленото тесто и размесете с ръце.Приберете тестото в хладилник за 20-30 минути, след което го разточете и прехвърлете на дъното на съда, в който ще печете. Отрежете излишното. Надупчете с вилица.Не е необходимо да го печете предварително.
Нарежете пушената сьомга и сиренето Бри на парчета и ги разпределете заедно с броколите върху масленото тесто.Старайте се да е равномерно.
Разбийте яйцата в дълбока купа. Добавете заквасената сметана и бъркайте до гладкост с тел. Не ви е необходим миксер. Долейте прясното мляко и сметаната, след което настържете Ементала и кашкавала. Накрая овкусете с мащерка, сол и черен пипер.Залейте киша със заливката и печете на 200 градуса в продължение на 40 минути до готовност.
Извадете от фурната. Оставете го да почине 10 минути и поднесете топъл.
Бон апети :)
5 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте,
рецептата е много интересна, но от снимките създава впечатление, че е за малко порции. Колко порции стават с тези продукти? За колко голяма тавичка?
А може ли тестото да се приготви от предната вечер, например?
Здравейте, получават се средно 4 порции. Тавичката може да бъде с приблизителни размери 22х22 или подобни.
Тестото може да приготвите предишния ден или дори 2-3 дни по-рано, но тъй като е маслено, е добре да си предвидите поне 30 минути време преди да го разточите да го извадите на стайна температура, за да се отпусне.
Благодаря за отговора. Смятам тази вечер да направя тестото и утре да направя киша. Дано ми се получи!!!
Ще чакаме да споделите :)