Тъмната страна на горящите свещи

Понякога ми се иска да не знаех. Да не знаех за вредните индустриални храни, за опасната козметика, за токсичните почистващи препарати. Да не знаех за вредите от захарта, от глутена, от честата консумация на млечни храни. Да можех да приготвя бутер-банички за закуска и да изпера с най-новия омекотител с аромат на вишнева градина. Но не мога, защото знам…
А едно от нещата, за който най-много ми се иска да не знаех, е истината за любимите ми ароматни свещи!
В продължение на години красивите свещи бяха водещ акцент в коледната ми украса – снежнобели или коледночервени, златни, сребърни, свещи със зимни декорации – малките пламъчета изпълваха пространството с живия си пламък и ми създаваха онова трепетно усещане на празничност, на тайнство, на вълшебство. Вече не е така, защото разбрах, че светлият пламък на тези красиви свещи има своята тъмна страна и въпреки че създават приятна атмосфера на релакс, те също така изпълват дома с токсични химикали и значително увеличават общата замърсеност на въздуха в помещението.
И така, ако не искате да знаете повече подробности, не четете нататък! Но ако държите да бъдете информирани потребители, прочетете до края! Ако цените собственото си здраве, прочетете до края! Ако имате деца или планирате да имате деца, непременно прочетете до края! В замяна ви обещавам, че освен неприятната истина за ароматните свещи ще научите и с какви безвредни алтернативи може да ги замените, ако и вие като мен не сте готови да се откажете от магнетичната светлина на трептящите пламъчета.
Какъв е проблемът с ароматните свещи?
Проблемите всъщност са няколко и са свързани с изходните материали, от които се правят масово-продаваните свещи, а именно прафинов восък, фитили с метални нишки и синтетични аромати. Ето как ни влияе всеки от тези продукти.
Парафинът
Повечето свещи на пазара са направени от парафин – вторичен петролен продукт, който се избелва химично и се смесва с аромати преди да се превърне в материал за свещи. При горенето тези свещи изпускат силно токсичните бензол и тулол, за които е известно, че са канцерогенни. Допълнително се счита, че тулолът засяга централната нервна система. Ако искате по-подробна информация по темата, може да погледнете този доклад на амриканската Агенция по опазване на околната среда.
Ароматите
Ефектът от запалени ароматни свещи в затворено помещение е сравним с този от пасивното пушене. Неслучайно учените алармират, че ароматът на парфюми (от свещи, ароматизатори, дезедоранти и т.н.) е новият цигарен дим!
Някои скъпи свещи са ароматизирани с етерични масла, които са безвредни. Повечето масово-произведени и евтини свещи обаче съдържат синтетични ароматни вещества – източник на фталати, които повлияват негативно ендокринната и репродуктивната система. Допълнително тези вещества, които се наслагват във въздуха заради слабата вентилация на затворените помещения, могат сериозно да обострят симптомите на хора с астма или алергии.
Фитилът
Друг проблем, свързан с масово произвежданите свещи, е фитилът, който би следвало да е само от памук или хартия, но на практика често съдържа метални нишки за по-голяма здравина и издържливост. Ефектът от изгарянето на тези нишки може да бъде свързан с отделянето в помещението на метали включително олово в опасна за здравето концентрация. Заради доказаните вреди от оловото употребата му в производството на фитили за свещи е забраненеа в страни като САЩ и Австралия от 2003 г. Не можем да бъдем сигурни обаче дали опасният метал не се използва все още при производството на свещи в страни с по-слаби регулации, а повечето ароматни свещи на нашия пазар идват от Азия.
Саждите
Като всяко нещо, което гори, запалените свещи образуват сажди и частиците от тях остават в продължение на часове във въздуха. Учени от американската Агенция по опазване на околната среда са установили, че ароматизираните свещи отделят повече сажди от тези без аромат, а тези с метален фитил са източник на най-опасните сажди, в които могат да се открият частици цинк, калай, олово, формалдехид и кадмий.
Известно е, че частици от сажди могат да проникнат много дълбоко в белия дроб и да влошат съществуващи заболявания на дихателните пътища като астма.
Цветовете
Красиво оцветените свещи най-често са боядисани със синтетични вещества, които съдържат въглищна смола (coal tar) – още един източник на тежки метали, които допълват токсичния коктейл и се освобождават във въздуха при горенето.
Съществуват опции и за употреба на есетествени оцветители при производството на свещи, но такива със сигурност не се употребяват при масово произвежданите свещи, където се цели постигането на ниска цена.
Други
Списъкът от токсични вещества, които се освобождават при изгарянето на ароматизирани свещи, включва още Acetone, Trichlorofluoromethane, Carbon Disulfide, 2-Butanone, Trichloroethane, Trichloroethene, Carbon Tetrachloride, Tetrachloroethene, Chlorobenzene, Ethylbenzene, Styrene, Xylene, Phenol, Cresol, Cyclopentene.
Според резултатите на едно проучване, извършено от холандски учени във въздуха на църква, в която са горели свещи в продължение на 9 часа могат да се изолират 10 пъти повече свободни радикали отколкото във въздуха край водеща пътна артерия!
Коя е по-добрата алтернатива
Колкото и разочароваща да е горната информация за любителите на красиви ароматни свещи, това не означава, че трябва да се лишаваме от удоволствието на живия пламък, защото все пак съществуват безопасни алтернативи!
Свещи от соя или палмов восък
Една възможна алтернатива, която обаче не е много разпространена у нас, са свещите от GMO-free соя или от натурален палмов восък, ароматизирани с етерични масла. Органичиният палмов восък се добива чрез парна дестилация, охлаждане и центрофугиране на палмово масло, без да е необходимо добавянето на неорганичини и синтетични вещества. Както вече споменах обаче такива свещи се намират по-трудно и са сравнително скъпи.
Свещи от пчелен восък
Далеч по-достъпен вариант са свещите от пчелен восък, които освен че радват окото с топлия си пламък, имат способността да пречистват въздуха в затворените помещения!
Свещите от пчелен восък излъчват негативно заредени йони и по този начин намаляват количеството от позитивно заредени йони във въздуха. Позитивните йони са катйони, формирани при загубата на един електрон. Образуват се в следствие на работата на електрически уреди, горенето на ароматизирани свещи, ходенето по килим и дори от затоплящи и охлаждащи уреди.
Негативните йони се свързват с позитивните и по-високото общо молекулно тегло не им позволява да се носят повече из въздуха. Така восъчните свещи, които излъчват негативни йони, помагат за пречистването на въздуха.
Дифузер за ароматни масла
Друг начин да изпълните дома си с приятно ухание и атмосфера на релакс е употребата на етерични масла. Най-ценово достъпен начин на употреба е горенето им в аромолампа, но при този метод се радваме единствено на аромата от маслата.
Възможност да усетим аромата и едновременно с това да се възползваме от здравословните ползи на маслата при вдишване е използването на дифузер от типа nebulizer, който разпръсква ароматните масла на много фини частици, който организмът абсорбира при вдишване. Допълнително повечето дифузери са с вградено LED осветление, което излъчва мека светлина и макар да няма ефектът на живия пламък, е приятна алтернатива.
Ако все пак не можете да се откажете от любимите си свещи поне през празничните дни, ще ви успокоя с твърдението на учените, че инцидентното запалване на няколко свещи не крие сериозен риск, стига да не го правите всеки ден! Добре е обаче да избирате по-скъпи свещи на производители с добра репутация. Потърсете означение на етикета, че фитилат е metal-free т.е. не съдържа метални нишки. Най-добре е фитилът да бъде от чист памук. Внимателно прочетете и с какво е ароматизирана свещта. Ако са използвани етерични масла (“essential oils”), тя е безопасна. Всякакви други аромати обаче излагат здравето ви на риск. Означения от типа “natural fragrance” не бива да ви подвеждат, защото най-често става въпрос за синтетика. Ако не сте сигурни как са оцветени свещите, по-добре изберете безцветен вариант.
И така този празничен сезон помислете каква атмосфера искате да създадете в дома си и как ще го направите – дали ще запалите ароматни свещи или ще потърсите алтернатива. Ако този текст ви е размислил, споделете го с приятели, защото всеки има право да знае!
А аз ви пожелавам светли празници, много здраве и до нови срещи през януари!
8 Comments Hide Comments
Comments are closed.
аз паля вечер по една чаена свещичка, ноо взимам без аромат и без цвят, а сега след прочитането на статията погледнах пакета, но не пише нищоо …:(
Да, за жалост няма регулации, които да задължават производителите да отбелязват всичко на етикета :(
Много полезно! А до каква степен написаното важи и за свещите без аромат, т.е. по-малко опасни ли са или няма голяма разлика?
Интересно ми е защо свещите от соя трябва да са именно от GMO-free соя?
Свещите от пчелен восък са прекрасни!
Много полезна статия, благодаря!! Аз често си вземам от восъчните свещи на братята свещари “Аркобо”, силно препоръчвам, още повече хората, които ги правят са наистина много сърцати
Да Статията е страхотна и за това препоръчвам H&H Органични свещи от 100% Соев восък ! Линк към https://www.facebook.com/heartandhomebulgaria/
Здравейте! Свещите изглеждат чудесно и аз лично бих ги ползвала! Може ли да уточните на каква основа са ароматите, тъй като един от проблемите при традиционните свещи са имено парфюмите, съдържащи летливи вещества като фталати.