Комбуча оцет: 5 начина на употреба

В продължение на темата за ферментацията, за която напоследък получих доста имейли, че ви е много интересна, днес ви представям един друг ферментирал продукт и 5 начина да го използвате. Става въпрос за оцета от комбуча.
За напитката комбуча е ставало въпрос и преди. Накратко комбуча е зелен чай, който ферментира в комбинация със захар и гъбата SCOBY, за да се получи в крайна сметка една пробиотична, ободряваща, леко газирана и приятно щипеща езика ферментирала напитка.
Оцетът от комбуча не е нищо по-различно от самата напитка, но ферментационният процес трае значително по дълго (в порядъка на 90 до 120 дни), при което полезните бактерии напълно изяждат захарта и напитката е все така пробиотична, но доста кисела. Ето защо тя не може да се консумира директно, както обикновената комбуча, но намира различни други приложения, при които можем да се възползваме от полезните й свойства. Днес ви представям 5 от тях, а те са:
1. Салатен дресинг
Хората с нисък синтез на стомашна киселина, (а такива има много!) е добре да добавят по-малко оцет към храната си, за да стимулират синтеза и да могат по-пълноценно да разградят и усвоят храната си. Един от най-естествените начини затова е приготвянето на салатен дресин на основата на оцет. И ако виненият и дори ябълковият оцет може да са доста остри за вашия вкус, то с оцет от комбуча в комбинация с различни билки и зехтин могат да се приготвят изключително приятни салатени дресинги.
Обичам да приготвям по-голямо количество дресинг и да разполагам с готов, а не да правя нов за всяка салата. Един от любимите ми начини е да смеся оцет от комбуча с любими билки (сух риган, босилек, мащерка, магданоз) и да оставя да престои 2 седмици. След това прецеждам, смесвам с горчица, мед и зехтин и разполагам с отличен дресинг, а количеството е достатъчно за няколко салати!
2. Марината за месо или тофу
Киселите маринати на основата на лимон, оцет или вино добавят вкус и аромат, но също помагат за разкъсване на протеиновите връзки, при което маринованите продукти стават по-крехки. Ето защо мариноването на по-жилаво месо улеснява приготвянето му.
Aко тази година приготвяте коледна пуйка, може предварително да я мариновате за 8-12 часа в марината, които съчетава сок от 1 портокал, 2 лайма и 1 лимон, 1 чаша морска сол, 1 чаша оцет от комбуча, 2 с.л. кафява захар и по няколко клонки розмарин и риган.
3. Почистващо средство
Всеки оцет има почистващи свойства и може да замени част от токсичните индустриални препарати. Комбуча също може успешно да се използва за почистване на дома при това по различни начини.
Един вариант е да напълните спрей бутилка с оцет от комбуча, да капнете няколко капки есенциално масло от чаено дърво или лавандула за антимикробни свойства и да използвате в неразреден вид като напръсквате различни повърхности, а след това почиствате с мека кърпа.
Комбинацията от сода и оцет от комбуча може да се използва за почистване на канала вместо стандартните свръхтоксични средства, които повечето домакинства изливат в канализацията, за да се справят със запушване в мивката. Изсипете няколко лъжици сода в канала и след това излейте малко оцет. Изчакайте да спре да се образува пяна и изплакнете с топла вода. Повторете процедурата, докато каналът се отпуши.
4. Тоник за лице
Тези, които посещават козметични салони, знаят, че там се правят ексфлолиращи процедури с различни като степен на сила киселини. Киселините имат тонизиращ ефект върху кожата като стимулират малките капиляри под кожата и подпомагат клетъчното регенериране. Слабите киселини внимателно разграждат връзките, които държат заедно мъртвите клетки и тъка създават лек и естествен ексфлолиращ процес.
Тъй като оцетната концентрация в оцета от комбуча е по-слаба, отколкото в други киселини, тоникът за лице на основа на комбуча може да се изпозлва ежедневно. Той има леки антисептични свойства, чрез които ребалансира естественото pH на кожата и предотвратява бактериалния дисбаланс, който би довел до акне.
За да си приготвите домашен тоник може да смесите 2 чаши оцет от комбуча с 1 с.л. сушен цвят от лавандула и 1 с.л. сушен цвят от роза. Оставете да престои 2 седмици, прецедете и използвайте ежедневно като нанасяте с памучен тампон след измиване на лицето вечер.
5. Кондишънър за коса
Зад тази екзотично звучаща на български език думичка “кондишънър” се крие онова средство, с което изплакваме на финала косата си, за да я разрешем по-лесно. Моята баба използваше обикновен винен оцет и постигаше същия резултат, но виненият оцет определено си има неприятна миризма.
Аз лично отдавна се отказах от конвенционалните кондишънъри и балсами за коса, но домашно приготвеният тоник за коса с комбуча върши отлична работа. Използвам го за финал при измиването на косата, като внимателно започвам от корена и се старая да облея дължините на косъма. Накрая изцеждам косата добре и оставям да изсъхне или суша. Със сушенето оцетната миризма много бързо се разнася, а и по начало не е толкова натраплива, както при другите видове оцет.
Приготвям си тоника като смесвам 0.5 л оцет от комбуча с 1 шепа портокалови корички, 1 шепа сушена лайка и няколко стръкчета сушена лавандула. Оставям да престои 1-2 седмици, прецеждам и съхранявам готовия тоник в стъклено шише. Използвам количество около 50-70 мл за едно измиване като предварително го разреждам с вода.
С това идеите за приложение на оцета от комбуча не се изчерпват! Рецептата, която тествам в момента е за нещо, което наричат “огнен тоник” или иначе казано природен пробиотичен антигрипен тоник на основата на оцет от комбуча. Освен комбуча в него има лук, чесън, джинджифил, куркума, люта чушка, хрян и ряпа. Ясно защо е “огнен”. Препоръчва се прием по 1 с.л. сутрин през грипния сезон. Но тъй като самият тоник се приготвя един месец и моят още не е готов, се въздържам да разказвам повече за него, защото още нямам наблюдения и личен опит.
И така, ако решите да добавите към списъка си от пробитични продукти още един, изпробвате оцет от комбуча! Можете да се снабдите с гъба SCOBY и търпеливо да ферментирате свой собствен оцет – някъде през пролетта ще е готов. Ако също като мен сте от по-нетърпеливите, просто си купете готов оцет от комбуча и изпробвайте горните идеи за употребата му!