https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Начало
  • Рецепти
  • Полезна и пенлива джинджифилова лимонада

Полезна и пенлива джинджифилова лимонада

Публикувано на дек. 9th, 2015
от Маги Пашова
Категории:
  • Рецепти

След извънредната публикация в понеделник по повод предстоящото излизане на новата ми книга е ред на редовната ни среща в сряда, а днес тя e с аромат на джинджифил и на … Коледа! Иначе казано днес ще ви кажа как да си направите домашна джинджифилова лимонада!

Ginger-ale

Нведнъж съм писала за вредата от подсладените газирани напитки, за коварството на празните течни калории и затова, че е добре да спестяваме на себе си и на децата си течностите, различни от вода и чай. Е, тази препоръка не се отнася за домашната лимонада, за която ще ви разкажа днес. Тя не само, че не е е вредна, а тъкмо напротив! Полезна е, защото е ферментирала и съответно пробиотична!

Редовната консумация на ферментирали храни като кисело мляко, кефир, лакто-ферментирали зеленчуци, квас от червено цвекло и други е отличен начин за натурален прием на пробиотици, подкрепа на чревната флора, имунната система и общото здраве. Колкото повече ферментирали храни има в менюто ни, толкова по-здрави сме и като допълнителен бонус – намалява апетитът ни за сладко и сладки храни.

Като изключим последните 20-30 години хората редовно са ферментирали храни стотици години назад във времето. Това е бил начин да ги съхраняват преди да разполагат с хладилници, но по този начин всъщност са увеличавали и полезността им!

Всичко за ферментиралите храни може да се обобщи с две изречения от Сандор Катц, автор на няколко книги за ферментация: “Ферментиралите храни са живи. Индустриално преработените храни са мъртви.”

Част от ползите на ферментиралите храни са резултат от това, че:

  • Ферментацията запазва хранителните вещества в продуктите, но ги разгражда предварително и ги прави по-лесно усвоими.
  • Ферментацията създава нови хранителни вещеста като например В витамини (включително фолиева киселина, рибофлавин, ниацин и др.).
  • Ферментацията премахва токсините от храната.
  • Някои ферментирали храни съдържат антиоксиданти и подпомагат борбата на организма със свободните радикали.
  • Всички ферментирали храни са богати на лактобацили или иначе казано полезните пробиотични бактерии, които познаваме от киселото мляко; те се грижат за чревното ни здраве, а оттам за доброто храносмилане и имунната система. Ако все още на някой не е известен фактът – 80% от имунната ни система се определя от състоянието на червата!

Ето защо редовната консумация на ферментирали храни е важна за всички, включително и особено за малките деца! За жалост все повече деца имат проблеми с консумацията на млечни храни, а киселите туршии и както се оказа квасът от червено цвекло не са по вкуса на всички малчугани. Затова днес ви предлагам нещо, което със сигурност ще се хареса както на тях, така и на вас: вкусна, естествено газирана и пенлива, полезна лимонада!

Ginger-ale-1

Единственият недостатък на тази напитка е, че първоначалното й правене отнема малко по-дълго време (около седмица), но ако решите да изненадате близките си с нея за Коледа, разполагате с достатъчно време!

За да направите джинджифилова лимонада или каквато и да е домашна естествено газирана лимонада, трябва първо да си приготвите

Джинджифилова закваска

Тази закваска, която в много английски сайтове ще откриете с името ginger bug, се приготвя по сходен начин като квас за хляб. За начало се смесва настърган джинджифил с нерафинирана захар и филтрирана вода. В процеса на ферментация в закваската се развиват полезни микроорганизми, които изяждат захарта и освобождават млечна киселина и въглероден диоксид.

Когато готовата закваска се смеси с подсладен чай или плодов сок бактериите от закваската продължават да се хранят със захарта от чая/сока, освобождават допълнително въглероден диоксид и резултатът е газирана, пенлива приятно щипеща течност с много мехурчета!

Съществена разлика при правенето на закаваската и на самата лимонада, е че закаваската се нуждае от кислород т.е. спокойно може да я приготвите в буркан, който да покриете с ленена кърпа или марля. Докато за самата лимонада ще имате нужда от бутилки с много стабилни запушалки, които да правят добър вакум и да създадат подходяща среда за естествено газиране на напитката. И преди да преминем към самия метод на приготвяне, кратка

Забележка за захарта

Въпреки че при правенето на закваската и на самата лимонада се използва не малко количество захар, това не бива да ви тревожи! Захарта не е за вас, а за тях т.е. за бактериите! И както сами ще откриете вкусът на готовата напитка е приятен, без изобщо да бъде натрапливо сладък.

Ако вече сте готови да опитате, преминаваме към

Приготвяне на джинджифилова закваска

Първоначално са ви необходими 2 супени лъжици настърган или нарязан на ситно пресен джинджифил, 2 супени лъжици нерафинира захар (тръстикова или кокосова) и 2 чаши филтрирана вода. Разбъркайте трите съставки в чист буркан, покрийте с го марля, за да не се праши и го оставете на топло на кухненския плот за минимум 5 дни.

Всеки ден подхранвайте закваската като добавяте по 2 с.л. настърган джинджифил, 2 с.л. захар и 2 с.л. филтрирана вода на ден. По възможност 2 пъти на ден разбърквайте закваската с дървена лъжица.

ginger-bug

Ще разберете, че закваската ви е готова, когато са налице едновременно 3 неща: на повърхността се образуват мехурчета, при разбъркване се чува лек съскащ звук, разтворът има сладникав-джинджифилов аромат. Обикновено това се случва към петия ден от ферментацията, но в някои случаи може закваската да е готова на четвъртия, а в другия да са й нужни до 8 дни. Дивата ферментация не е точна наука и се влие от много фактори като температура, влажност, чистота на самите съставки, така че бъдете търпеливи и наблюдателни.

Какво може да се обърка?
Ако закваската ви не е готова до 8 дни, по-добре я изхвърлете и опитайте отново. Ако по повърхността й се образува фин слой бяла плесен, внимателно я отсранете с лъжица и я изхвърлете.

Когато закваската ви е готова, можете да приготвите и самата

Джинджифилова лимонада

За един литър лимонада се нуждаете от литър вода, 1/2 чаша нерафинирана захар, 1/4 чаша от закваската и около 2-3 см корен от пресен джинджифил (зависи колко силен вкус предпочитате).

Обелете и нарежете джинджифила, смесете го със захарта и водата в тенджера и поставете на котлона да заври. Оставете джинджифиловия чай да къкри 10-тина минути, след това да се запари още 10 за по-силен и интензивен вкус.

Когато чаят леко се охлади (да не бъде горещ!), прибавете закваската. Излейте в чист буркан, покрийте с марля и оставете сместа на стайна температура за 24 часа. През този период разбъркайте с дървена лъжица поне 2 пъти.

На следвашия ден прецедете течността, прелейте я в бутилки с вакумни капачки, затворете добре и оставете на топло за още 24 часа. Това време е достатъчно, за да се газира лимонадата. След това може да приберете бутилките в хладилник и да се наслаждавате на напитката.

Ginger-ale-2

Не дръжте затворените бутилки на топло повече от 24 часа, защото течността може да се вкисне, да стане алкохолна и дори да гръмне бутилката, ако се отдели много газ.

Освен с чай от джинджфил на същия принцип може да приготвите лимонада с подсладен зелен чай, както и с всякакви плодови сокове – от портокал, от череши, от боровинки и т.н. При соковете не е необходимо да добавяте допълнително захар, тъй като те съдържат достатъчно фруктоза.

Да се погрижим за добрите бактерии

За финал е добре да се погрижите за закваската си, защото веднъж като опитате домашната лимонада, със сигурност ще поискате да си приготвите отново! Достатъчно е само да допълните толкова количество вода, колкото се употребили от закваската, до добавите по лъжица настърган джинджифил и захар, и тя отново ще е готова за употреба след един-два дни. Ако я използвате често, можете да я държите на кухненския плот и редовно да я подхранвате с по една лъжица джинджифил, захар и вода. Ако няма да я използвате известно време, можете да я приспите в хладилника и само веднъж седмично да й добавяте по лъжица джинджифил, захар и вода. За да я събудите, извадете я от хладилника, захранвайте я два дни и тя пак ще бъде готова за употреба. Закваската е годна, когато мирише приятно и по повърхността й има балончета. Ако се появи неприятна миризма или плесен, по добре я изхвърлете и си направете нова.

И така, ако сте готови да изненадате близките си с полезна и много вкусна напитка за Коледа, започвайте да ферментирате! А моята изненада към вас, е че тези, които до Коледа си закупят новата ми книга през сайта на издателството, ще получат и бонус електронна книжка със 7 рецепти за още вкусни и полезни коледни напитки. Сред тях ще има чай с тиква, кокосов егног, джинджифилово лате, топъл шоколад, ябълков сайдер, сангрия с нар и златен чай за добро храносмилане. Можете да поръчате книгата и да получите своя бонус тук, а от 15-и декември тя ще бъде и в книжарниците.

Untitled-2

  • джинджифилова закваска
  • лимонада
  • ферментация

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

22 Comments Hide Comments

Светлана каза:
9 декември 2015 в 10:20 am

Нямам търпение да пробвам :)
Благодаря ти, Маги!

А има ли някаква допълнителна литература, която може да се намери за ферментацията, че ме настрои на много любознателна вълна? :)

Maggi каза:
9 декември 2015 в 1:47 pm

Светлана, много се радвам, че ти е интересна темата! :)
Класиките в жанра са книгите на Сандор Катц: http://www.amazon.com/Sandor-Katz/e/B001KH6N9E, а също и Nourishing Traditions на Сали Фелън.

Ива каза:
9 декември 2015 в 11:23 pm

Здравей, Маги! Ферментациите напоследък са ми много интересни и след прочитането на статията веднага сложих джинджифилова закваска. Чакам с нетърпение крайния резултат.
Много благодаря за интересните рецепти :)

Зори каза:
10 декември 2015 в 10:18 pm

Маги, а хората с кандида могат ли спокойно да я пият?

Снежана Драганова каза:
20 декември 2015 в 1:20 pm

Течността се превърна в лигава каша след като я сложих за 24 часа в съд с марля :( Не виждам смисъл да я бутилирам, изглежда много зле. Защо се получи така?

Maggi каза:
20 декември 2015 в 5:30 pm

Определено нещо не е наред, но причините могат да бъдат различни: може закваската да не се е получила; може да сте използвала хлорирана вода или да сте разбърквала с метална лъжица; възможно е съдът с марлята да не е бил идеално чист – понякога наличието на малко количество бактерии, невидими с просто око, могат да повлияят дивата ферментация.
Съжалявам, че първият опит е бил неуспешен, но ако имате търпение, опитайте отново! Ферментацията със захар е капризна, но когато човек свикне (след няколко опита), нещата се получават!

Ангелина каза:
20 декември 2015 в 3:42 pm

Здравей Маги, много хубава идея за празниците :) И аз сложих да правя закваската, на петия ден имаше мехурчета, но на 7 ден изчезнаха при разбъркване, приятна е на вкус, леко резлив, лют вкус. Днес ще пробвам да направя лимонадата. Нормално ли е да загуби способността да образува мехурчета и да изчезне лекия съскащ звук, ако я държим по-дълго на стайна температура и всеки ден я подхранваме?

Maggi каза:
20 декември 2015 в 5:31 pm

Това е доста странно. Трябвало е на 5-я ден да направиш лимонадата :) Все пак аз на тове място бих опитала и сега въпреки липсата на мехурчета!

DEV каза:
27 декември 2015 в 7:30 am

И аз опитах два пъти. Първия път в началото се появиха балончета, но после изчезнаха, реших, че е от последния джинджифил, който не беше със съвсем жълт цвят, но въпреки това направих лимонадата. Не се газира изобщо, а беше като много гъст и сладак чай, това ли се получава? Сега е втората ми закваска спазвам точно инструкциите (първия път слагах на око) и няма балончета вече седми ден. Дали ще е възможно да се направи с някой друг подласдител – петмез, агаве, кленов сироп?

Елена каза:
7 януари 2016 в 6:19 pm

Здравейте, може ли нерафинираната захар да бъде заместена с мед?

Благодаря!

Maggi каза:
7 януари 2016 в 11:18 pm

Здравейте!Не, няма да се получи. Захарната ферментация изисква именно захар, а не друг подсладител. Но не бива да се безпокоите, защото захарта служи за храна на бактериите и не остава в крайния продукт.

DEV каза:
15 януари 2016 в 4:12 pm

Трети опит. Каква на вид трябва да е сместа? Сега е гъсто и лигаво. Не разбирам защо не се получава, съскащ звук така и не чувам.

Maggi каза:
15 януари 2016 в 5:38 pm

DEV нямам представа какъв е проблемът. При мен имаше само един несполочлив опит, а я приготвям точно по начинът, който описвам в публикацията.

Емануил каза:
1 февруари 2016 в 10:25 pm

Ако се прави лимонадата от плодов сок, той трябва ли да се вари, като чая? Или направо се слага от закваската?

Емануил каза:
1 февруари 2016 в 11:31 pm

Помня, като деца, майка правеше подобна лимонада, но от шипки. Слагаше много шипки, много захар и вода до десет литра, в стъклена бутилка. И цяла зима пиехме от лимонадата и бяхме здрави. Само се зареждане още захар, вода и шипка. Същата основа като джинжифила. Сега пробвах по тази рецепта със закваската и първите два пъти не стана. Но разбрах, че трябва всичко внимателно да се подсушава, да няма никъде, никаква чешмяна вода. В последната проба сложих и една шепа шипки, освен джинжифила. Стана от раз, сякаш има нещо в тези шипки. Много ароматно. Сега съм сложил от закваската в чай и в ябълков сок. Ще пиша за резултатите. Направил съм от есента домашен гроздов сок, сварен, без захар и мисля да го подквася и него :)

Maggi каза:
1 февруари 2016 в 11:39 pm

Здравейте Емануил,
Чудесно звучи това с шипките – непременно ще пробвам!
За чешмяната вода – абсолютно може да е причина да не протича ферментацията. Хлорът в нея убива полезните бактерии. Затова и консумация на такава вода в ежедневието ни не е добра идея за чревната флора!
Колкото до въпорса за сока – не, не трябва да се вари. Може директно прясно изцеден сок да се смеси със закваската!

Петя каза:
10 април 2016 в 3:39 pm

Здравей Маги, поздравления за статията и страхотния блог! Направих закваската, всичко се разви както си го описала. На 5 ия ден имам се появиха мехурчетата, но ме притеснява че от 3 ден течността мирише леко неприятно, на загнило, развалено, слаба миризма, но се усеща. Да я използвам ли за лимонада или да я изхвърля?

Илияна каза:
6 юни 2016 в 2:46 pm

Не бях сигурна,че ще ми се получи,но стана! :)))
Харесва ми леко газирания вкус,много е освежаваща и приятна,следващия път ще сложа повечко джинджифил,за да е по-интензивен вкусът.

Фелисия каза:
12 юни 2016 в 6:26 pm

Какво ще се случи, ако един ден пропуснем захранване на готовата закваска?
Вчера я забравих и днес се е образувала пяна и е по-газирана….. става ли за консумация все още или не?

Maggi каза:
12 юни 2016 в 7:13 pm

Стига да не се е образувал слой от мухъл, е напълно годна за консумация :)
Ако е достатъчно газирана, прецедете и приберете в хладилника. Ако не, захранете отново и изчакайте още ден-два.

Мая каза:
20 август 2016 в 3:16 pm

Наканих се и аз да пробвам тази напитка и като вкус се получи – леко кисела, леко сладка и леко парлива :) Не се газира, сигурно защото ползвах бутилка с капачка на винт, а не вакуумна запушалка. Лекото киселеене е желан ефект, нали? На дъното на бутилката има светла утайка – това нормално ли е?

Maggi каза:
22 август 2016 в 11:38 am

Здравейте! Лекото киселеене е ок. Газирането е доста слабо – може д ане го усетите. Все пак препоръката ми при следващата ферментация да използвате вакумна запушалка, за да е сигурно, че изолирате напълно кислорода!

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.