Грозната истина за разкрасяващите продукти

Миналата сряда се спрях на рисковете, свързани с хроничното възпаление и факторите, които го предизвикват. Токсичността е водеща сред тези фактори, а двата най-преки начина, по които токсините попадат в тялото ни, са чрез храна и чрез козметика. Днес отново е сряда и продължаваме по темата като акцент днес е именно любимата ни козметика.
Масовата козметика съдържа над 13,000 химикала и безопасността на огромна част от тях е съмнителна. Човешката кожа е динамична жива тъкан, която цялостно или частично абсорбира всичко, нанесено върху нея – средства за измиване и почистване, овлажнители, кремове, маски, грим и т.н. Повече от 60% от козметичните продукти, които използваме, проникват през кожата и се озовават в кръвния поток, а оттам достигат до всички значими органи в тялото.
Според EWG (Environmental Working Group) една жена използва средно 12 козметична продукта на ден, което я излага на 168 различни химикала. При мъжете количеството е по-малко, но и те са в контакт с над 80 химикала дневно. Най-висок е броят на козметични продукти, използвани от тинейджърите, а възможните дългосрочни ефекти от ежедневното поемане през кожата на химичен коктейл от токсини включва възпалителни процеси, предизвиква хормонален дисбаланс, репродуктивни проблеми и редица ракови заболявания.
През 2000 година EWG публикуват доклад “Beauty Secrets”, че 37 марки лак за нокти от 22 известни компании съдържат dibutyl phthalate (DBP), за който се знае, че причинява репродуктивни проблеми, уврежда тъканите и влияее негативно на хормоните.
Още по-скоро през октомври тази година EWG публикува съвместно изследване с Duke University, в което откриват, завишени нива на трифенил фосфат (TPHP, sometimes TPhP or TPP) в телата на жени, ползващи редовно конвенционален лак за нокти. TPHP е вещество, което прави лака по-твърд и издържлив, но действа като ендокринен дразнител, засяга хормоните и е токсичен за клетките. Тестовете на EWG засичат опасното вещество в над 1500 марки лак за нокти, включително популярни брандове като OPI, Orly, Essie, Maybelline, Revlon др. (В лаковете Zoya, които виждате на снимката, не са открити DBP и TPHP.)
Но проблемът далеч не е само в лакът за нокти. Канадската група за опазване на околната среда Environmental Defense публикува през 2011 г доклад за наличието на тежки метали в продукти за грим. Изданието е резултат от тестове, проведени с 49 козметични продукта и със заглавие “Heavy Metal Hazard: The Health Risks of Hidden Heavy Metals in Face Makeup”.
Проверката разкирва, че:
- 96% от продуктите съдържат алуминий
- 90% съдържат берилий
- 61% съдържат талийl
- 50% съдържат кадмий
- 20% съдържат арсен
Пълният текст на доклада на английски език може да свалите от официалната страница на органзацията.
Ето и кои са другите най-опасни химикали, използвани в масовата козметика, за които е добре да следите на етикетите:
- Бензонат (Възможно изписване на етикета: Benzoates Benzoic acid, sodium benzoate или parahydroxy benzoate). Може да предизвиква стомашно раздразнение, изтръпване на устата и да влоши бронхиална астма.
- DEA, MEA, TEA. Използват се в кремообразни и пенливи продукти. Увреждат невротранзмитърите, предизвикват алергични реакции и дразнят очите.
- Dibutyl phthalate. Среща се най-често в лак за нокти. Разстройва ендокринната система и влияе на репродуктивните органи.
- Парабени. Използват се масово като консерванти в козметиката. Имат негативен ефект върху репродуктивната система и могат да причинят безплодие.
- Формалдехид (Възможно изписване на етикета: DMDM hydantoin, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, methenamine и quarternium-15). Има канцерогенни свойства, отключва контактен дерматит.
- PEG. Много често употребяван в кремове. Може да бъде заразен с 1,4-dioxane, който е причинител на рак
- Sodium laureth sulfate. Изключително често използван в шампоани, почистващи средства и продукти за вана. Също може да съдържа 1,4-dioxane.
- Триклозан. Използва се най-много в антибактериални козметични продукти. Въздейства на ендокринната система и прави патогенните микроорганизми в тялото резистентни на антибиотично лечение.
- Силикони. Използват се в продукти за омекотяване и овлажняване. Въздействат на ендокринната и репордуктивната система. Това са всички продукти на етикетите, завършващи на “-siloxane” или “-methicone.
- BHA. Подобно на останалите химикали влияе негативно на ендокринната система и има канцерогенни свойства.
- Пропилен гликол. Най-често е остатъчен петролен продукт, който блокира порите и пречи на естествената детоксикация на тялото.
Списъкът може да бъде продължен, но мисля да спра дотук, защото идеята е ясна. Ако искате да проверите какво съдържат продуктите, които най-често употребявате, можете да използвате базата Skindeep на EWG, в която са въведени над 64,000 козметични продукта и всеки получава оценка по система от 1 до 10, където 1 е безопасен за употреба, а 10 – силно токсичен. Ето как например изглежда оценката на любимия ми течен сапун и душ гел, сравнен с оценката една популярна марка, която използвах преди няколко години.
И така, какво е решението? С тази публикация нямам никакво намерение да ви отказвам от това да използвате козметика. Особено за нас жените е важно да се чувстваме красиви и женствени, а затова понякога се нуждаем от разкрасяващи средства. В това няма нищо лошо!
Въпросът е да избираме мъдро и информирано. А опциите ни, ако искаме да си спестим изредените по-горе химикали, се свеждат най-общо до 3 вида продукти или комбинация от тях: органична/не-токсична козметика, ръчна козметика и домашна козметика.
Преди няколко години, когато изучавайки нутриционистика разбрах за токсичността на масовата козметика и ефекта й върху здравето, направих един сериозен “детокс” на дома и козметичното си шкафче и изхвърлих близо два торби с шампоани, балсами, кремове, тоници, балсами за тяло и какво ли още не. Преминах почти изцяло на органична козметика като през годините съм използвала различни марки, както от продаваните по местните био-магазини, така и поръчвани от чужбина. В момента използвам комбинация от органична и домашно приготвена козметика, а все по-голям интерес имам и към ръчната козметика, която възнамерявам да пробвам скоро.
Ето каква всъщност е разликата между трите вида:
- Органична козметика – това е понятие, с което е добре да внимаваме. Ако по отношение на храната в ЕС е въведен единен международен стандарт и лого, то при козметиката съществуват различни стандарти и сертифициращи органи. Наличието на лого на сертифициращ орган, като тези показани на картинката, гарантира използването в продукта на съставки от органичен произход и е известна гаранция за безопасност. Казвам известна, тъй като дори сред органичните продукти може да има токсични вещества, така че внимателно изчитайте етикета на всеки продукт, който използвате. Внимавайте също за търговски трикове. Някои производители и търговци се възползват от интереса към чисти продукти и представят продуктите си като “еко”, “био”, “натурален”, “веган” и т.н., само за да ги продават на по-висока цена. Не се предоверявайте и винаги гледайте списъка със съставки. По-важно от това козметиката да е “органична” , е това тя да бъде не-токсична! В този смисъл бихте могли спокойно да използвате и продукти на конвенционалната козметика , стига те да не съдържат някои от най-опасните химикали и по възможност рангът им в skindeep да е между 1 и 3.
- Домашна козметика – това са продукти, които си приготвяме у дома с подръчни средства. Може да бъде много приятна за приготвяне и употреба, но не може изцяло да задоволи нуждата от козметика, затова е добре да се допълва с ръчна или не-токсична готова козметика. Аз например си приготвям домашен скраб с кокосово масло и кафява захар, тоник за лице и коса с ферментирал оцет, различни цветя и билки, както и някои други лесни за приготвяне и употреба продукти, за които мога да разкажа повече в следващи публикации.
- Ръчна козметика – също може да бъде направена в домашни условия, но с професионални съставки, а не с подръчни средства. Тя е по-дълготрайна, по-ефектна и при направата й следва да се спазват определени правила. Повече по темата може да прочетете в специализирания сайт Екомама.
Тъй като темата стана доста дълга, ще спра за днес дотук, но със сигурност ще я продължа в други публикации и материали. А сега ще очаквам вие да споделите:
- каква козметика използвате?
- имате ли любими марки за чиста и не-токсична козметика?
- имате ли любими рецепти за домашна козметика или се доверявате на някой, за да ви приготви ръчна козметика?
Споделете идеи, с които да бъдете полезни и на други жени! Споделете този текст с ваши приятелки, на които може да бъде полезен. Нека всички направим по нещо малко, за да живеем в един по-красив и по-чист свят!
22 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Използвам козметиката на Форевър – качествена,чиста,природна,не-токсична,без химия.Продуктите на Форевър са решение за всички потребности на вашето здраве и красота.Доверете се на Форевър и няма да сгрешите !
Съгласна съм с горе описаното и за това ползвам натурална козметика -МАКЕ UP – http://www.fmgpoup.bg-
Здравейте, съгласна съм със статията. Аз също проверявам всяка козметика в този сайт преди да е купя. Преди време купих на дъщеря ми лак за нокти-детски pigly wigley, organic, бих искала да намеря и от други марки, ако се сещате, пишете ми.
Мария, марките, за които аз знам освен Zoya, са Acquarella, Honeybeegardens, Piggy Paint и Scotch Naturals. Възможно е, разбира се, да има и други. :)
А има ли ги някъде в България?
Весела, за кое точно питаш?
А с какво боядисвате косата си? Има жени, които побеляват рано.Аз пробвах натурална индийска къна от Хена БГ, но е адски трудно и редултатът незадоволителен. А в боите за коса просто трябва да избереш по-малкото зло.
Маги, сподели за тоника с оцет?
Скоро ще споделя тоника и още някои нетрадиционни, но полезни приложения на оцета :)
Статията е наистина полезна , благодаря !
Аз от три години ползвам и продавам лечебна козметика Тиан Де – базирана на китайска и тибетска медицина .Продуктите са с отлично качество и резултати . Това е сайта ми ( надявам се,че не е неуместно да го публикувам) http://tiandemarket.bg/my/lilipetrova/ – насреща съм при въпроси .
Маги, здравей и благодаря за хубавата статия. Има ли къде от България да се купят стойностни марки. Ще се радвам да споделиш. Аз лично се интересувам от шампоани. Мерси!
Използвам Козметика Христина – натурална българска козметика. Изключително разнообразна и ефикастна.
От около година и половина се стремя да използвам предимно органична и натурална козметика. Ползвам минералните гримове на Магдалена Роза, флуидите на ЕкоМаат, крем и сапун на Етерина, както и шампоан в твърда форма на същата марка (който приятно ме изненада, тъй като е първият натурален шампоан, от който съм наистина доволна). Поръчвам също от още 2-3 дами, които правят козметика в домашни условия, защото им имам доверие и съм изпробвала нещата. Все още не съм открила идеалния дезодорант, но продължавам да изпробвам различни варианти без алуминий. Правила съм си дезодорант и в домашни условия, но после прочетох, че е доста рисково да използвам обикновено нишесте, в което има много бактерии, без да слагам консервант, затова за момента съм замразила опитите. Може би само спиралата за мигли и лаковете ми не са “изчистени”, засега. В тази връзка – предполагам гел лак и ши лак също спадат към много вредните? За съжаление ши лак слагам, защото всякакъв друг лак при мен пада още същия ден, дори и ши лак трудно се задържа повече от седмица. Но слагам веднъж месечно или по-рядко, през останалото време просто не нося лак. И на мен ми е интересно с боядисването на косата как стои въпросът? При мен боядисването също се случва на 2-3 месеца, избрала съм вариант омбре, който позволява не толкова честа поддръжка, но пък включва и боя, и изсветляване в краищата.
Здравейте! Темата е обемна и както всяка тема-спорна.Ако кожата ни наистина поемаше в дълбочина всички съставки от кремовете,които съдържат не само парабени,но цялата таблица на Менделеев,то досега жив човек да не е останал.Кожата има естествен бариерен механизъм ,който не допуска проникване в дълбоките слоеве.Натурална и био козметика трябва да е много скъпа,за да е добре направена,има такива марки,но цените са непосилни за обикновените работещи у нас и не само.Като се прибавят и продуктите за коса и тяло,и пастите за зъби,сумата става направо космическа.Има и комбинация между органика и синтетика,например Дарфен,д-р Хаушка,Веледа и много други,но те не са нито по-ефикасни,нито е възможно да са без каквито и да било вредни съставки,след като се продават в магазина.Направете си сами някакво мазило -дори и при най-стриктно спазена рецепта и съхранение,то скоро ще граняса!!! Това е случая,в който разумните дози химия са необходими. Ще ви споделя как бабите ми поддържаха прекрасната си кожа-едната, от село-с чиста свинска мас.Другата ми баба беше химик,правеше си кремове и слагаше в тях ЖИВАК.Тя пък нямаше нито една бръчка до края на живота си-90 години.Желая ви здраве и успех,а на авторката-да продължава прекрасната си мисия!
Благодаря ти, Инес, че сподели мнението си и че има хора и като теб, мислеи по този начин. Всичко, което прави авторката е чудесно, но колко хора биха имали възможността да си го позволят наистина?! Никой никога не говори за това. Аз от известно времв се старая да подобря козметиката си, изхвърлих ужасно много неща директно в боклука, без да съжалявам затова. Явно в живота на човек настъпва момент, в кокто да отвори сетивата си и да се запознае а някои неща, колкото и грозна да бъде истината… Но, дори живеейки в чужбина доста време, не успявам да мина изцяло на био или натурална медицина, да оставим факта, че не вярвам на много от писаниците по етикетите за чистота на продуктите. Още веднъж, молбата ми е следната, когато човек намира и споделя подобни статии, нека дава чисто нормални и напълно достъпни заместители за простосмъртните, защото каква част от хората биха могли да си позволят да си сменят козметиката, при положение, че един нормален крем за лице само без оцветители и парабени е от порядъка на 30ина лева??? А това не означава, че няма някои от изброените по-горе отрови… Чудесно е в 21в. човек да е наясно и да има информация, но бъдете съгласни има жени, работещи за по максимум 500лв на месец, как ще се почувстват те четейки споделената статия по-горе. Освен ако не предложете добри и достъпни варианти като заместители. Нека започнем да говорим повече за това, какво мислите вие???
Темата наистина не е за пренебрегване! Аз ползвам всички продукти на АМWAY, от които имаме нужда аз и моето семейство. Цените не са космически, ефекта е невероятен! За тези които не са информирани или регистрирани – това е моята лична страница: http://www.amway.bg/user/rosy_levterova
Ще се радвам да бъда полезна! Бъдете здрави и успех!
Здравейте, темата е интересна не само за жени, но и за някои от мъжете, коѝто искат да изглеждат добре! От април месец ползвам шампоан и маска за коса с орхидея, серум за лице с бета глюкан и овес и съм много доволна! Чувствам косата си като естествена, а кожата си подмладена! Използвам и други продукти, които предлага ФМ Груп, които не са само за лична употреба! При това мога да си ги позволя, защото са на много ниска цена! За повече информация на лични съощения!
Здравейте, Маги,
Дали можете да препоръчате козметика за бебе (1 г. и 3 м.)? Разглеждах продуктите в Екомама и в здравословен, но ми е трудно да преценя коя е най-подходяща.