Квас от червено цвекло – пречистващ пробиотичен тоник

Ако се чудите как по естествен начин да подкрепите организма си за предстоящия сезон на простуди и вируси, ето ви едно предложение – пригответе си квас от червено цвекло!
Тази напитка, която някои наричат кръвта на земята, комбинира всички полезни свойства на червеното цвекло с ползите от дивата ферментацията и пробиотиците, за да се получи уникален стимулиращ и дълбоко пречистващ тоник!
Идеята за квас от червено цвекло тръгва от популярната книга Nourishing Traditions на Сали Фелън, в която Сали говори за традиционните храни и начини на приготвяне на храна на поколенията преди урбанизацията. Методи като накисване, покълване, ферментиране, готвене с костни бульони и т.н. се оказват ключови за здравето заедно с чистота и произхода на храната.
И така тоникът от червено цвекло е разновидност на напитката квас, чиито корени могат да се проследят едно хилядолетие назад из необятните руски земи. Класическият квас е лакто-ферментирала напитка, направена от стар ръжен хляб. Има вкус на бира, но не съдържа алкохол. Счита се, че е отличен тоник за храносмилането, за утоляване на жаждата и за прогонване на махмурлука след водка.
Лев Толостой описва как руските войници изпивали по един черпак с квас преди да се втурнат от укрепленията по улиците на Москва по време на епидемията от холера. Противо-инфекциозните свойства на напитката ги предпазвали от зараза.
Бедни, богати, царе и войници – всички в Русия пиели квас. В заможните домакинства към ръжения хляб добавяли стафиди, малини, лимони, ябълки, череши и други за повече вкус и аромат. Цар Петър Велики настоявал върху горещите камъни в парната му баня да изливат ведро с квас, за да повиши ефекта от процедурата и да се наслади на аромата.
Приготвянето на квас само от червено цвекло е не толкова с гастрономическа, колкото с медицинска цел. Тази напитка е особено популярна в Украйна, където бутилка с рубинения тоник може да се намери в почти всяко домакинство.
Според народната медицина напитката помага за пречистване на черния дроб и подсилване на кръвта, за преодоляване на хронична умора, алергии и храносмилателни проблеми, за предпазване от вируси и инфекции, както и за борба с рака.
Квасът от червено цвекло е богат на бетацианин – пигментът, който придава уникалния цвят на червеното цвекло, и който е мощен антиоксидант, намаляващ възпалителните процеси в организма и лечението на сърдечно-съдови заболявания, диабет и рак. В процеса на ферментация се повишават нивата на полезни ензими в витамин В в напитката (особено на фолат), като в същото време се развиват колонии от полезни пробиотични бактерии, подпомагащи храносмилателната и имунната система.
Приемът на квас от червено цвекло, както и редовната консумация на костен бульон в сезона на вирусите и простудите е отличен и напълно естествен начин да предпазите здравето си и това на децата си.
Приготвянето на квас от червено цвекло е изключително лесно, но е важно да спазвате някои специфики:
- По възможност използвайте органично червено цвекло – в такъв случай, няма да се налага да го белите
- Не стържете цвеклото, а го на режете на едри кубчета. Настърганото цвекло пуска много течност, която ускорява ферментацията и води по-скоро до образуване на алкохол, отколкото на млечна киселина
- Използвайте изворна или филтрирана вода, защото хлорът в чешмяната вода пречи на ферментацията
- Оставете кваса да ферментира в идеално чист стъклен буркан или глинена делва – и най-дребните нечистотии по съда може да развалят напитката
- Ако искате да разбъркате напитката, направете го са дървена, а не с метална лъжица – пробиотичните бактерии не обичат метал!
За да приготвя квас обикновено използвам стандартен 3-литров буркан. Освен него са ви нужни 2 глави червено цвекло , 2 чаени лъжици морска или каменна сол и 1/4 чаша цвик от пробиотично кисело мляко (това е по желание, за да ускори процеса на ферментация*). Можете да спрете дотук, но моят съвет е да добавите още кората от 1 био-портокал**, 2-3 шайби джинджифил , 2-3 зърна карамфил и 1 звездичка звездовиден анасон. Тези ароматни подправки значително ще подобрят вкуса на вашия тоник.
Обелете цвеклото (ако не е био) , нарежете го на едри кубчета и го поставете на дъното на буркана заедно с останалите съставки. Долейте вода като оставите поне един пръст луфт до отвора на буркана. Поставете капака, без да затваряте плътно и оставете буркана на топло за 5 до 7 дни.
От време на време може да го проверявате и ако по повърхността се е образувала бяла парцалеста утайка, да я отсраните с лъжица.
Ще разберете, че вашият квас е готов, когато забележите малки балончета въздух да се издигат към повърхността, както при газираните напитки. Вкусът на готовия квас е сладко-ксиело-солен, леко резлив и с наситен, дълбок земен аромат. Цветът му е рубинено червен като цвета на малиново вино.
Когато квасът е готов, може да го прецедите и да го налеете в стъклени бутилки. Оставете малко течност в буркана, добавете още 2 ч.л. сол и отново долейте вода за повторна ферментация. Втората партида е по-лека като цвят, вкус и аромат от първата, но все така хранително-богата и полезна. След втората ферментация вече може да измиете буркана и да използвате нови продукти за следващата партида.
Приготвяйте и консумирайте квас от червено цвекло през целия зимен сезон и научете децата си да правят същото. Добре е да пиете по 100 мл сутрин и вечер преди хранене, защото чрез него стимулирате и синтеза на стомашна киселина, а по този начин подпомагате храносмилането и усвояването на храната. Аз го харесвам неразреден, но ако вие намирате вкуса за твърде силен, разреждайте го с вода в съотношение 1:2.5
И така, ако искате да се предпазите от вируси, да се преборите с хроничната умора, да подсилите имунитета и да подобрите храносмилането си, започвайте да ферментирате!
* За да приготвите цвик, изсипете кофичка и буркан пробиотични кисело мляко в марля и окачете да виси върху купа или тенджера. След няколко часа в купата ще имате цвик, а в марлята – цедено кисело мляко. Приберете цвика в буркан в хладилника и съхранявайте няколко месеца.
** Кората на конвенционалните цитруси се третира с различни химикали за трайност и блясък. За кулинарни цели използвайте кори единствено и само от портокали с органичен произход.
33 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Супер, непременно ще го пробвам. Преди правех грешката да ям самото цвекло и може би за това се отказах да го правя :)
Подходящо ли е да се дава на малко дете? Синът ми е на година и 8 месеца и ме интересува дали може да давам и на него, колко често и какво количество? Благодаря!
Товаа е пробиотична напитка и е напълно подходяща за деца. 50 до 100 мл може и на два пъти. Може да се разреди с вода или да се добави към супа, салата, ако детето отказва да го приема в чист вид.
Здравейте, такава пробиотична напитка може ли да се получи от други зеленчуци / плодове и в какво съотношение? Благодаря!
Класическата рецепта е с червени цвекло и то е подходящо, защото е сезонно и много богато на полезни вещества, които се увеличават при ферментацията.
Но същата технология може да се приложи и за други комбинации. Например:
– ябълки, стафиди и канела
– лимон, сушени каисии и джинджифил
– цвекло, ябълка и лимонова трева
– праскови, капини и ванилия
– череши, малини и кардамом
Можете да си измислите и други комбинации, но не забравяйте, че хранителните ползи от плодовите напитки няма да са толкова силни и пречистващи като от цвеклото!
Маги, пишеш, че не е задължително да се използва цвик. Аз не консумирам млечни и затова няма да слагам. Да го заменя с капсула пробиотик? Или не?
Можеш да замениш, но не е задължително. Пробиотиците в напитката се образуват по естествен път в порцеса на дива ферментация. Ролята на цвика е само да ускори този процес. Без него може да се наложи да го подържиш да ферментира 1-2 дни по-дълго :)
Благодаря!
Аз се чудя дали мога да ползвам кефир вместо цвик от кисело мляко?
Благодаря ти, Маги за чудната идея.
Може ли да дадеш рецепта и за круши.
И от прагматична гледна точка, може лида направиш така,че рецептата да се изпечатва бързо.
Топли поздрави!
Здравейте Маги,
от къде бох могла да си купя качествено пробиотично кисело мляко и на коя марка?
Благодаря предварително и поздрави :)
Здравейте, Весела! Аз купувам млякото и кефира на “Хармоника”. Млякото им от оборно-пасищни крави, животните не се стимулират с медикаменти, млякото не се хомогенизира и се следи за качеството и количеството на пробиотиците.
Другият вариант е да си вземете и прясно мляко и да си сквасите, но пак трябва да сте сигурна с какво се отглеждат и как се хранят кравите :)
Здравей Маги,
Благодаря за полезната статия! Нямам търпение да се снабдя с голям буркан и да си направя от този елексир.
Ако разбирам правилно цвик е сурватката от киселето мляко?! Или нещо бъркам.
Да, Зори, точно за това става въпрос!
Може ли, да се пие при гастрит ?
Гастритът е възпалително заболяване на стомашната лигавица, при което приемът на пробиотични храни е задължителен! Но сам по себе си не е достатъчен, за да се справите с възпалението. Необходимо е провеждане на цялостна терапия с антивъзпалителни храни и оздаравяващи билки/добавки за постигане на пълен оздравителен ефект.
Здравейте и благодаря за разкошната рецепта! Искам да попитам дали е възможно да дадете малкопо-точни мерки за цвеклото и водата. Главите цвекло могат да са с доста различен размер и това променя съотношението с водата и солта, което пък може да доведе до доста различни резултати :-) Или поне това е моят опит с ферментиране до този момент :-) Благодаря отново!
Всъщност няма точни пропорции. При дивата ферментация никога не може да се получи еднакъв резултат, защото всяка разлика в температурата в стаята или във влажността на въздуха се отразява. Случвало ми се е да правя едновременно 2 буркана с лакто-ферментирали краставички, добавяйки едно и също количество сол и вода, и да получа различен вкус.
За кваса с червено цвекло използвам средно големи глави цвекло. Най-общо запълвам около 1/3 от буркана. Но дори да сложите малко повече или малко по-малко, не е проблем.
Здравейте!
Чудесна рецепта за здраве! А дали може да се консумира от кърмачки?
Не само че може, но и е силно препоръчително!
При мен на четвъртия ден на повърхността се появи плесен. Иначе съм спазила приблизително пропорциите за цвекло, вода и сол. Предполагам, не е нормално да плесенясва. Къде бъркам?
При дивата ферментация се случва на повърхността при контакт с кислорода да се образува бял слой, който прилича на плесен. Това не значи, че ферментиралата туршия или напитка е поразена. Просто внимателно отсранете този слой с неметална лъжица и продължете се ферментацията, докато получите вкус, който ви харесва.
След като се прелее в стъклени бутилки, готовият квас в хладилник ли се съхранява или не е задължително?
Стела, зависи колко време ще го съхраняваш. Ние го изпиваме в рамките на седмица и затова време не го прибирам в хладилник. Ако обаче го съхраняваш по-дълго време, ще бъде по-добре да е в хладилник.
Здравейте!
Възможно ли е ферментацията без цвик да отнеме 3 седмици? И нямаше балончета от дъното нагоре. Иначе плесенясваше, почиствах го, пробвах го – солено е. Дали не съм го прецакала?
Поздрави!
Мисля, че отдавна е бил готов дори и без балончета, но едва ли се е поразил :) Вкусът трябва да е приятно солен, така че прецедете, охладете и пробвайте. По принцип дори да не се появят мехурчета 7-10 дни са напълно достатъчни за ферментацията.
Здравейте! Вече съм на втората партида (повторна ферментация) и искам да ви благодаря за рецептата. Лично на мен много ми допадна вкуса:). Може ли да се пие повече от 100мл сутрин и вечер, както сте писали. Аз вече пробвах и се чувствам О.К, но все пак да попитам.
Здравейте! Много се радвам, че ви допада! Да, няма проблем да се пие и повече. С пробиотичните храни не може да прекалим :)
Направих си квас по рецептата, получи се страхотен квас. Много съм доволна! Заредих а втора доза. Благодаря ви от сърце за рецептата.
Здравейте! Благодаря Маги ,за хубавата рецепта. Аз я открих преди 1 мес. и вече зареждам за 4-ти път. Пробвах да направя втора доза, но не ми се получи, имаше лек гнилостен дъх. Не зная ,дали е нормално или това се получи от самото цвекло, което купувам от големите вериги и то е размразено. Но при първа доза вкуса е уникален.
Ферментацията е чувствителен порцес и понякога ако има развлаено парче зеленчук или хлор във водата, може да се развали. И на мен ми се е случвало, но повечето опити са успешни :)
Здравейте, по подобен начин ли се приготвя кваса от шипки ,или това е шипково вино .Благодаря!
Здравейте, не съм запозната с технологията за приготвяне на квас от шипки.