Дългият път от “КАКВО” ядем до “КАК” се храним

Живеем в парадоксално време. Знаем за храната и храненето повече откогато и да е било в човешката история и се храним по-нездравословно, откогато и да е било в човешката история.
Запитвали ли сте се защо е така? Аз имам поне няколко възможни отговора – изобилието от евтина и достъпна некачествена храна; забързания ритъм на живот, в който храната се превръща в своеобразна котва и балансьор на стреса; бошуващите в нас емоции, които често диктуват избира ни на храна; морето от подвеждаща рекламна информация за храната и храненето; физиологичните промени, които индустриалната храна отключва в тялото ни, създавайки изкуствен глад за храни с високо съдържание на сол, захар и мазнини.
Могат да се посочат и други причини, но по-важно за мен е дали има изход от този лабиринт и как се стига до него.
Дълбоко вярвам, че пътят към здравето минава през това да знаем КАКВО ядем (нещо, към което все повече хора подхождат с информираност и внимание), но също така КАК ядем. Защото дори когато храната ни е чиста, здравословна и балансирана, е възможно начинът ни на хранене да пречи на нейното усвояване, да се превръща в причина за задържането й в организма, водещо до ферментация, гнилостни процеси, натрупване на токсини и излишни килограми.
Често срещам хора, които занаят много за здравословното хранене и твърдят, че се хранят здравослвоно, но имат проблеми с теглото или здравословни оплаквания – хормонални смущения, храносмилателни проблеми, нередовно изхождане, неспокоен сън и други.
Ще ви разкажа историята на Лилия – една такава дама, с която работих в края на миналата година. (Разказвам тази история с нейно съгласие, но с молба да не споменавам фамилията й!)
Лилия е управител на голяма фирма с много отговорности, чести пътувания и голямо количество ежедневен стрес. Когато дойде при мен за първи път сподели, че внимателно подбира храната си и яде основно зеленчуци, риба, малко варива и почти никакви хлебни и сладки изделия. Нямаше време да готви и затова използваше услугите на реномирана фирма, която всеки ден й доставяше чиста, прясна и здравословно сготвена храна. Въпреки това Лилия не успяваше да свали едни излишни 5-6 килограма, който пречеха на фигурата и на самочувствието. След като прочела моя публикация в сп. Жената днес, Лилия се обърна към мен с молба да й препоръчам някакви добавки, билки или супер-храни за отслабване и забързване на метаболизма. Вместо това, аз й предложих няколко техники за развиване на осъзнато хранене и в рамките на няколко срещи говорихме затова как да ги усвои и да започне да ги прилага редовно в ежедневието си.
До този момент Лилия хапваше своята иначе здравословна храна в движение или пред компютъра, говорейки по телефона, гледайки телевизор или дори в колата. Ядеше 3 или 4 пъти на ден, но във всевъзможни часове от деня между срещи и презентации. При първата ни среща на въпроса “Какво обядва вчера?” изобщо не можа да си спомни и осъзна, че често пъти се храни, без изобщо да обръща внимание на храната си, без да изпитва удоволствие и наслада от нея.
Въпреки заетостта и натоварената си програма, Лилия беше мотивирана и започна да променя начина си на хранене – да има определени часове за хранене, да се храни на маса и да дъвче добре. Само за 2 месеца и без изобщо да променя менюто си, а само начина, по който се храни, Лилия свали ненужните килограми и сега близо година по-късно теглото й е стабилно, а тя се чувства отлично.
Лилия е само един от многото примери, които мога да разкажа затова как начинът на хранене влияе на здравето и на фигурата ни.
За много от вас това да се храниш бавно и осъзнато, да бъдеш във връзка с храната си, да дъвчеш добре, да изпитва наслада може да звучи елементарно, но правите ли го в действителност? Всеки ден? На всяко хранене? Бих се учудила, ако отговорът е “да”.
Истината е, че живеем в изключително забързано, динамично и стресово време, в което отпускането и бавното хранене често пъти са лукс. Отдалечеността ни от природата и животът в града притъпяват сетивата ни, което на свой ред ни пречи да изпитваме истинска наслада от храната, влияе на избора ни на храна и на връзката със собственото ни тяло.
За да променим всичко това е необходимо съзнателно усилие! Нужни са нови навици, а изграждането на нов навик изисква време. Според психолозите най-краткият период за установяване на нов навик е 21 дни. За някои навици е нужно много повече време.
Ако четейки тези редове си давате сметка, че настоящите ви хранителни навици и начин на хранене може да са причина за проблема ви с килограмите или за здравословните ви оплаквания, тогава е време да промените тези навици!
Един от най-сигурните начини е като станете част от група с обща енергия, мотивация и подкрепа. Именно с такава група започвам работа от 6-ти ноември и в продължение на 3 седмици ще помогна на участниците в групата да променят и подобрят хранителните си навици, да разберат смисъла на осъзнатото хранене и да започнат да го практикуват.
3-седмичната програма ви гарантира един изключително наситен и интересен ноември месец, в който ще активирате сетивата си, ще преоткриете удоволствието от храната, ще забравите за чувството за вина от хранене, ще се научите да разпознавате гласа на тялото си, ще отключите креативността си чрез практическите упражнения в програмата и ще участвате в урок по готварство и уникална гурме-вечеря, приготвена лично от шеф-готвача от Атон и автор на книгата “Тайнството на Манастирската кухня от Света гора”, отец Епифаний от Милопотамос.
А ако искате да видите повече по темата емоционално хранене, вижте разговора ми с Криси в предаването “Всеки следобед с Криси”: