https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Начало
  • Блог
  • Магазин
    • Книги
    • Продукти
  • Консултации
  • За мен
  • Начало
  • Блог
  • Магазин
    • Книги
    • Продукти
  • Консултации
  • За мен
  • Начало
  • Рецепти
  • Палео хляб или хляб без зърно

Палео хляб или хляб без зърно

Публикувано на сеп. 16th, 2015
от Маги Пашова
Категории:
  • Рецепти

Един от най-горещите спорове в научните среди напоследък е свързан с явлението non-cеliac-gluten sensitivity или глутенова чувствителност, различна от цьолиакия. Мнозина учени твърдят, че подобно състояние не съществува и е по-скоро плод на внушение. Много други са убедени в противното. Проучвания и аргументи се излагат и в двете посоки, но науката все още не е казала окончателната си дума.

Междувременно личният ми опит ме убеждава, че много хора изпитват значително подобрение, когато редуцират или премахнат изцяло глутен-съдържащите храни от менюто си и като цяло намалят зърнените храни. Често пъти изчезват хронични главоболия, проблеми с храносмилането, усещане за тежест, болка и подутост след хранене, неспокоен сън, задържане на килограми и други.

bread

Припомням, че глутенът е основният протеин в пшеницата, ръж и ечемик, както и всички произведени от тях продукти. В индустриалното производство глутен се добавя масово към различни готови храни с цел сгъстяване и плътност. Така той може да се озове в различни сосове, дресинги, инстантни продукти, подправки, миксове, фиксове, нишестета, сгъстители, подсладители, кетчуп, соев сос и на още много места.

Стриктното спазване на безглутенова диета е сериозно предизвикателство за хора, свикнали да консумират често готови и полуготови храни. Ако обаче разчитате предимно на домашно приготвена храна, редуцирането и дори тоталното избягване на глутена не е чак толкова трудно. Това, което тревожи мнозина обаче, е как да се откажат от хляба.

Според последните статистики България е една от страните с най-висока консумация на хляб. Някои го отдават на сравнително ниската цена на хляба (евтини калории, както казват учените), но според мен нещата са по-комплексни. Хлябът е традиционна храна за българите. Думата “хляб” често се употребява от по-старите хора като синоним на “хранене”. Хлябът е свързан с почти всички народни обичаи и ритуали – както езически, така и християнски. Няма значим празник, който да минава без обредна погача – от 40-я ден след раждането на детето, през прощапулника, когато детето прави първи стъпки, до кръщене, сватба и всички църковни празници Коледа, Великден, Гергьовден, Трифон зарезан, Спасовден, Бабинден и Тодоровден. Самото замесване на обреден хляб е своеобразен ритуал. В миналото жената, приготвяща такъв хляб, трябвало да е облечена с празнични дрехи и закичена със здравец или цвете.

Неслучайно хлябът присъства и в някои от най-ранните детски спомени на много от нас – в моя случай разходката до “фурната” за топъл “заводски” хляб с едната ми баба; дъхавите “пърленки”, приготвени на дървената печка на другата ми баба, новогодишната погача на майка ми. За мен и за много други в тези спомени е кодирана идеята за детство, за безгрижие, спокойствие, безметежност, любов и защитеност.

bread-1

Също така не е случайно, че на английски храни като хляб и топла манджа имат общото наименование “comfort food”, защото ни носят усещането за спокойствие и душевен комфорт. Има моменти, когато всичко което искам, е филия топъл хляб с твърда хрупкава коричка и мека среда, ароматно масло, парче домашно сирене и градински домати. Вкусът на детството. Усещане за щастие.

Твърдо убедена съм обаче, че ежедневната консумация на хляб няма място в едно здравословно меню. Дори да нямате установен проблем с разграждането на глутена, ограничаването на хляба и зърнените храни до 2-3 пъти седмично е силно препоръчително с цел поддържане и превенция на здравето. Ако обаче филийката наистина ви липсва и искате да присъства в менюто ви малко по-често, може да опитате да си приготвите безглутенов Палео хляб.

За тези, които за първи път чуват понятието “палео хранене” пояснявам, че това е начин на хранене, който доби изключително голяма популярност през последните години и все повече специалисти по хранене го препоръчват като един от най-здровословните режими. Палео храненето е базирано на идеята за това как са се хранили древните хора преди откриването и развитието на земеделието. Диетата им включва основно зеленчуци, плодове, семена, дивеч и риба. В нея не присъстват зърнени, млечни и преработени храни.

Палео хлябовете са интересна комбинация от ядки и ядкови брашна, яйца, оцет и ествествен подсладител. В интернет може да намерите най-различни рецепти като напишете pаleo bread. Някои от тях са с бадемово, кокосово или друго ядково брашно. Към някои се добавя банан, тиква, лимон и дори чай.

bread-2

Аз комбинирах елементи от няколко различни рецепти, за да получа това наистина много вкусно хлебче, което на вкус наподобява ръжен или пълнозърнест хляб и е трудно да познаеш, че в него изобщо няма зърнен продукт. Резултатът се хареса на всички вкъщи, така че със сигурност ще го правя отново, а с интерес бих пробвала и други рецепти. Опитайте и вие!

Палео хляб с бадеми

Продукти:

  • 1 чаша бадемово брашно (може да използвате готово или да си приготвите домашно от предварително активирани бадеми)
  • 3/4 чаша смляно ленено семе
  • 3 яйца
  • 1/4 чаша маково семе
  • 1/4 чаша вода
  • 2 с.л. зехтин
  • 1/2 ч.л. хималайска сол
  • 1/2 ч.л. сода за хляб
  • 3/4 ч.л. ябълков оцет

Приготвяне:
в голяма купа смесете сухите съставки (брашно, ленено семе, маково семе, сол и сода). В друга купа разбийте яйцата и добавете зехтина, оцета и водата. Излейте мокрите съставки при сухите и разбъркайте.

Пригответе форма за печене с приблизителни размери 22 на 10 см. Аз използвам еднократни формички за кекс, които покривам с хартия за печене и намазвам с гхи. Излейте сместа във формата, загладете и поръсете с допълнително маково семе или други ядки/семена.

Печете 30-35 минути на 180 градуса. Извадете хлебчето от формата, обърнете го с дъното на горе и изчакайте да изстине преди да го разрежете.

  • палео хляб
  • хляб

Маги Пашова

Нутриционист с фокус върху семейно хранене и захранване. Автор на "По-здрави бебета", "Дневник на захранването", "Рецепти за щастлива бременност" и други. В тях и в сайта ще откриете информация как да храните децата си разнообразно и с увереност, съобразно актуалните научни препоръки за пълноценно и баланисрано хранене.

29 Comments Hide Comments

Диляна каза:
17 септември 2015 в 9:04 am

Маги, може ли вместо зехтин да се използва кокосово масло или гхи и ако да- същата ли е пропорцията ?

Maggi каза:
17 септември 2015 в 9:20 am

Не съм опитвала с различна мазнина, но предполагам, че ще се получи :)

Весела каза:
17 септември 2015 в 10:18 am

А какво е мнението ти за термично обработените ядки? Доколкото знам, мазнините в тях са най-неустойчиви и се преверъщат в трансмазнини при термична обработка.

Maggi каза:
17 септември 2015 в 11:11 am

Весела, въпросът е много уместен! Консумацията на ядки е наистина “tricky”. На много места ще прочетете за ползите от суровите ядки, но истината е, че суровите ядки съдържат фитинова киселина, която дразни червата и блокира абсорбцията на минералите. Термичната преработка значително намалява ефекта от фитиновата киселина, но е свързана с процес на оксидация, при която се променя вида на мазнините.
За мен въпросът опира до това кое е по-малкото зло. Много хора изпитват чувствително подобрение при ограничаването на зърнени храни и хляб. Алтернативата за тях са подобни ядкови хлябове. Но и в този случай е много важен принципът на умереността – максимум 1-2 малки филийки на ден по възможност не всеки ден. Както с повечето неща проблемът идва от дозата и натрупването.

Весела каза:
17 септември 2015 в 11:39 am

Благодаря за бързия отговор! Относно фитиновата киселина при ядките, зърнените храни и бобовите, доколкото знам, с предварително киснене се премахва или значително намаля проблема. В такъв случай, дори бадемовото брашно да е активирано (накиснати и ферментирали с пробиотик бадеми, нали?), като минат термична обработка, мазнините в тях стават по-голямото зло. От чисто практическа гледна точка, не би ли трябвало да се прави хляб от активирани зърнени безглутенови брашна, вместо от ядки?

Maggi каза:
17 септември 2015 в 11:43 am

Накисването и ферментирането намалява ефекта от глутена, но не го премахва. За хора, които имат проблем с разграждането на глутен, а такива за жалост са все повече хлябът от активирани зърнени брашна не е алтернатива.

Весела каза:
17 септември 2015 в 11:50 am

Да, въпросът ми беше конкретно за безглутеновите зърнени култури – елда, просо, т.н. Фитиновата киселина се премахва с накисване и термична обработка, нали? Глутен няма. Не е “палео”, но това мен специално малко ме интересува. Относно по-малкото зло, струва ми се, че термично обработените безглутенови продукти ще са по-малкото зло, в сравнение с термично обработените ядкови продукти, пък били те и активирани. Ако изпускам нещо, обясни, моля те.

Maggi каза:
17 септември 2015 в 12:11 pm

Палео диетата е grain-free диета, изключваща всички зърнени храни, включително безглутеновите. За хиляди хора преминаването към този начин на хранене носи чувствителни здравословни подобрения. Това е палео-рецепта и следователно не съдържа зърнен компонент.
Всеки един начин на хранене – суровоядство, веганство, палео и т.н. имат своите плюсове и минуси, подходящи са за едни и не са подходящи за други хора.
Рецептата е за хора, които не могат или не желаят да консумират никакви зърнени храни.

Jas каза:
17 септември 2015 в 3:46 pm

Здравей, Маги! Трябва ли да активирам брашното – чрез накисване с вода (предполагам без нещо друг в нея?), предварително? Брашното е купено, не съм го правила аз у нас. Благодаря!

Maggi каза:
18 септември 2015 в 9:12 am

В рецептата може да се ипзползва или готово активирано брашно (подобно на тези например) или домашно приготвено бадемово брашно от предварително активирани бадеми. Самото брашно няма как да се активира, защото ще се нарушат пропорциите в рецептата.

Silvia каза:
18 септември 2015 в 10:48 am

Здравейте, рецептата е страхотна и нямам търпение да приготвя това хлебче. Въпросът ми е, с какво мога да заместя маковото семе и лененото, защото съм бременна и мисля, че не е добре за мен.

Петя каза:
18 септември 2015 в 10:56 am

Здравей Маги, може ли да заменим бадемовото брашно с тиквено, например и може ли хлябът да се консумира всекидневно- по 2 филийки на ден?

Maggi каза:
18 септември 2015 в 7:35 pm

Правила съм рецептата само по този начин и не знам какво ще се получи, ако се промени една или повече от съставките. Ако опитате, може да споделите резултата!

Ани каза:
18 октомври 2016 в 8:46 pm

Дъщеря ми има непоносимост към бадем и други ядки от дървета, затова приготвих хляба с брашно от накиснати и изсушени слънчогледови семки. Получи се отлично. Предстои ми да пробвам с брашно от тиквени семки и не виждам причина да не стане хубаво хлебче.

Maggi каза:
19 октомври 2016 в 8:25 am

Чудесно! Благодаря, че споделихте!

Vesela каза:
18 септември 2015 в 11:15 am

Здравейте,
при използване на семена и ядки като съставна част от вашите рецепти (овесени ядки, мак, слънчогледови семки и т.н.) необходимо ли е тяхното предварително накисване както препоръчвате преди директна консумация?

Maggi каза:
18 септември 2015 в 7:33 pm

В рецептата може да включите активирани ядки и семена т.е. накиснати и след това изсушени. Няма как да използвате само накиснати, защото това ще измени пропорциите.

Maggi каза:
18 септември 2015 в 7:34 pm

Могат да се използват активирани семена и ядки т.е. накиснати и изсушени. Ако използвате само накиснати, това ще измени пропорциите.

Jas каза:
18 септември 2015 в 2:12 pm

Благодаря за отговора, Маги! Още 1 въпрос: можем ли някак да избегнем тази термична обработка- да приготвим от бадемово брашно суров хляб или поне да няма нагряване на такива високи градуси? За съжаление, нямам дехидратор обаче…. Благодаря отново!

Maggi каза:
18 септември 2015 в 7:30 pm

Не мисля, че може да се получи без термична обработка. От сместа могат да се направят крекери, котио да се изсушат в дехидрататор, но хлебче няма как да стане.

Даниела каза:
19 септември 2015 в 5:05 pm

Маги, а как ще коментираш това че зехтинът преминава през термичната обработка в рецептата. Нали не е добре зехтин да се нагрява или аз бъркам?

Maggi каза:
19 септември 2015 в 10:24 pm

Нагряването до 180 градуса не е проблем, но ако се притесняваш, може да го замениш с олио от гроздови семки.

Павлина каза:
30 септември 2015 в 2:57 pm

Здравей Маги! Не разбирам защо, ако нямам алергия или непоносимост, трябва да избягвам глутен?

Maggi каза:
30 септември 2015 в 3:11 pm

Отговорът на този въпрос е твърде дълъг, за да го вместя тук. Правих 2-часов уебинар по темата за глутена – риска и последствията от прекомерната му консумация. Темата е засегнат в тази публикация, както и в много хубав текст на Надя Петрова в септемврийския брой на сп. GoBio.

Ани каза:
10 ноември 2015 в 7:48 pm

Каква роля играе оцетът в рецептата? С какво мога да заменя го, защото имам непоносимост към него? Лимоновият сок удачен вариант ли е?

Maggi каза:
11 ноември 2015 в 9:42 am

Ани, киселината е необходима, за да се смеси със содата (основа) и да предизвика отделянето на въглероден диоксид, който предизивка бухването на хляба. Тези елементи са задължителни. Може да опитате с лимон, но не може да пропускате киселината.

Ани каза:
11 ноември 2015 в 2:23 pm

Много благодаря за изчерпателният отговор :)

Ирина каза:
20 ноември 2015 в 6:27 am

Все пак нека да бъде написано правилно, пък макар и на английски – non-celiac, а не non-ciliac. Рецептата звучи интерестно.

Maggi каза:
20 ноември 2015 в 9:46 am

Благодаря, Ирина! Грешката е коригирана.

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги Пашова, нутриционист с 10-годишен опит, автор на "По-здрави бебета" и други книги, създател на вкусни и полезни рецепти и идеи за хранене на цялото семейство.

Бюлетин

Последно в блога

  • Как да изберем подходяща чаша за бебето и малкото дете
  • Омега-3 за бебета и малки деца
  • Употребата на прибори от 0 до 3 години
  • “Дневник на захранването” – от първата хапка до първата годинка
  • 10 закуски за бебета и малки деца

Популярни рецепти

  • Супа със сладък картофСупа със сладък картоф
  • Къри с леща и карфиолКъри с леща и карфиол Споделям ви най-лесната и бърза къри рецепта. Стопляща и леко…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Как да изберем подходяща чаша за бебето и малкото дете
  • Омега-3 за бебета и малки деца
  • Употребата на прибори от 0 до 3 години

Топ рецепти

  • Супа със сладък картофСупа със сладък картоф
  • Къри с леща и карфиолКъри с леща и карфиол

За контакти

Email: info@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.