Активирани брашна

В предишната публикация си говорихме за необходимостта от активиране на зърната и ядките. Днес ще се спрем на брашната или онова, в което се превръщат зърната при смилането им.
Готовите брашна, дори тези, които в специализираните магазини смилат на каменна мелница директно пред нас, се правят от неактивирани зърна и съдържат всички антинютиренти, за които писах в предшния материал. Ако от брашното се приготви пордукт с квас, това частично неутрализира антинютриентите. Друга възможна опция е ферментиране на самото брашно, за което можете да прочетете в сайта на Надя. Аз лично фермнетирам сместа за палачинки като от предишната вечер смесвам и оставям на топло брашното с вода и ксиело мляко, а на сутринта добавям яйца и кокосово масло.
Не всички печива обаче могат да се приготвят с ферментирало (накиснато) брашно, а и дори да е възможно, отново е необходимо планиране, а това не остава много място за спонтанност. Ето защо ви предлагам и един трети начин за активиране на брашна, който е много лесен за практикуване, стига да разполагате с необходимите уреди.
Всичко, което е необходимо да направите, е да накиснете предварително целите зърна, от които искате да приготвите брашно. Нужно е да спазвате ориентировачните часове за накисване и по възможност да добавите лъжица кисело мляко или друга пробиотична култура към водата за накисване.
Веднага след накисването измивате, изцеждате и сушите зърната, като най-удобният начин за целта е използването на дехидрататор. Принципно е възможно да изсушите зърната и във фурна с вентилатор, но е необходимо да наблюдавате внимателно и да разбърквате от време на време. Важно е да се получи пълно изсушаване, защото ако в зърната се задържи влага, това ще доведе до развалянето им.
Изсушените зърна можете да съхранявате в плътно затворени буркани на хладно и тъмно място, включително в хладилник. Когато се нуждаете от брашно, можете лесно да смелите необходимото ви количество в домашна мелница или блендер. В моя Vitamix това става за секунди, а резултатът е прясно, активирано с висока хранителна стойност и лесно разградимо брашно.
Точно с такова брашно са приготвени и палачинките от елда, които виждате на снимките и чиято рецепта може да прочетете по-долу. Освен от зърнени продукти, брашно може да се приготви от активирани ядки и семена. В следващата публикация ще споделя една от най-сполучливите и вкусни рецепти за домашен безглутенов хляб с брашно от бадеми и ленено семе.
Палачинки с активирано брашно от елда
Продукти (за 6 палачинки):
- 1 чаша прясно смляно активирано брашно от елда
- 1 чаша мляко (или ядково мляко)
- 2 яйца
- 2 с.л. гхи или кокосово масло
- 1 с.л. мед или кленов сироп
- 1 ч.л. сода
- 1/2 ч.л. бакпулвер
- 1 ч.л. канела
- щипка сол
Приготвяне:
В широка купа смесете брашното, канелата, содата, бакпулвера и солта.
Разбийте яйцата и добавете към тях млякото, меда и разтопенето масло. Излейте течните съставки при сухите и разбъркайте.
Нагрейте малък тиган (аз използвам 2 мини-тиганчета с диаметър 14 см) на среден огън и покрийте дъното с 1/6 от готовата смес. Изчакайте 3-4 минути да се стегне и с помощта на шпатула, обърнете палачинката за 2-3 минути от другата страна.
Готовите палачинки може да сервирате с допълнително масло, сметана, мед и горски плодове.
6 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте Маги, рецептата е страхотна и със сигурност ще я пробвам. Имам един въпрос, на много места срещам, че зехтина и меда не трябва да се подлагат на термична обработка, бихте ли дали своето мнение по този въпрос? Благодаря
Здравей Маги, с интерес чета сайта ти, както и книгата за захранване на бебета по която се водя. Имам въпрос за активирането на ядки и брашно. Дали ако запечем на сух тиган за кратко въпросното брашно или ядка не деактивираме до някаква степен ензимните инхибитори. Благодаря ти.
Здравей Надя,
Да, на практика в голяма степен запичането постига този ефект. Много хора реагират негативно на идеята за запичане на ядки и семена, защото това променя състава на мазнините в тях. Консумацията на съвсем сурови ядки и семена обаче крие не по-малко рискове заради споменатите ензимни инхибитори. В този смисъл аз предпочитам да ги използвам или накиснати (активирани) или леко запечени за кратко време :)
Може ли,след изплакването,да се смели зърното и да се ползва без да се суши?
Ще се получи каша, която не съм сигурна, че ще можете да използвате.
За палачинки става,благодаря!