Здравословни заблуди: “А баба ми като цял живот е яла хляб…”

Науката за хранене е една от най-модерните и динамично развиващи се науки. Всяка година нови открития, проучвания и твърдения оборват по-стари такива. Хората се объркват все повече и вече не знаят кое наистина е полезно и кое вредно. Никога преди в човешката история не е имало толкова информация за храната и здравословното хранене и никога преди човечеството като цяло не се е хранило толкова нездравословно!
Обикновеният човек, който търси истината за храната заради себе си и семейството си, се сблъсква с конфликтна информация от лекари, диетолози, сайтове, книги, форуми и т.н.
Как се стигна дотук?
Една от причините е, че през последните 2 десетилетия, особено след 2000-а година, броят на новите научни изследвания в областта на храненето нарастна неимоверно и това налага обособяването на нутриционизма като отделна наука, различна от медицината. Дори в самата нутриционистика напоследък практиците се специализират в отделни сфери – кожни болести, стомашно-чревни, автоимунни и т.н., защото информацията е твърде обемна, за да си специалист по всичко!
Лекарите и другите медици, изучават общо хранене и диетика само един семестър и абсолютно не могат да обхванат цялата налична научна информация. Тези от тях, които са с холистична насоченост (слава Богу има такива!), се образоват допълнително. Останалите, които не отдават значение на храненето, често пъти се придържат към остарели твърдения и по този начин подвеждат пациентите си.
Всякакви хора, които нещо са попрочели или са изпробвали върху себе си някакъв режим на хранене, решават, че знаят достатъчно, за да съветват другите. Проблемът е, че ако нещо работи за теб, не означава непременно, че ще работи за другите! Но за жалост точно така се раждат митовете от типа “яжте само сурова храна, за се излекувате от всички болести” или “човек не е създаден да яде месо” или “три-седмичния детокс на плодови сокове ще ви изчисти от токсини и ще ви даде енергия”, както и много други.
Когато човек се занимава професионално с хранене, е необходимо непрекъснато да следи новостите, да има критично, но в същото време непредубедено отношение, да не следва догматични убеждения и когато има сериозни основания на база нова научна информация – да променя възгледите си!
Ще дам пример със себе си. Допреди 2 години смятах, че ако нямаш цьолиакия и консумираш умерено глутен, това е ок. Дори съм писала статия за Жената днес на тази тема. Обученията, конференцията и практическия ми опит при работа с хора от последната една година обаче, ме убедиха, че има много други състояния (Gluten-Spectrum), при които тоталното избягване на глутена, е възможно най-доброто! Ще изброя само малка част от тези състояния – автоимунни заболявания, проблеми с щитовидната жлеза, алергии, сърдечно-съдови заболявания, упорити кожни или хормонални проблеми и други.
Пак повтарям, че за да променя възгледите си по темата си, съм инвестирала стотици часове (и много пари) в обучения, анализ на статии, научни изследвания и интервюта с лекари и учени, изследващи ефектите от глутена. През последния месец на няколко пъти бях въвлечена в безмислени спорове по въпроса с глутена, където опонентите ми не са направили същото упражнение, а защитната им теза се свежда до “аз си ям глутен и нищо ми няма” или “баба ми цял живот е яла глутен и нищо й нямаше”.
По повод първия “научен” (не, не си пестя иронията!) аргумент “аз ям глутен и нищо ми няма”, ще ви кажа, че познавам един чичо Сергей, който пуши от 40 години и нищо му няма. Пенсионер е, кара колело, ходи да си обработва една градинка, гледа си домати и си пуши. Твърди, че е здрав човекът и се гордее с това! Това прави ли цигарите безвредни?
Днес обаче няма да отделям повече време на безкрайната тема за глутена, а ще се спра на клишето
“баба ми цял живот е яла хляб и сирене и доживя до 80 години”.
Много пъти точно с това клише хората са готови да отрекат и неглижират всякакви доводи за необходима промяна в храненето им, особено ако тази промяна касае двете любими на българите храни “хляб” и “сирене”.
Нека да ви попитам: “Вие като баба си ли живеете?” Да не би да си отглеждате сами храната, да си лягате в 9:00ч, да не използвате компютри и мобилни телефони? Спестени ли са ви ежедневния стрес, мултитаскинга, радиацията, токсичната козметика и битова химия?
Животът ни днес е различен от този на бабите ни и е време да приемем този факт! Живеем в замърсена градска среда, ядем замърсена индустриална храна, изложени сме на електро-магнитна радиация от телефони и компютри и всякаква друга техника, подложени сме на ежедневен стрес! Всичко това пряко или косвено подкопава защитните сили на организма ни.
Тялото ни има един механизъм за справяне с дразнителите (храна, токсини, медикаменти, стрес) и това е вътрешното възпаление. Когато то е изолирано или епизодично, организмът го преодолява и възстановява баланса. Когато обаче непрекъснато го излагаме на дразнители, причиняващи възпаление, тогава рано или късно се появява срив в системата.
За илюстрация на горното твърдение, можете да видите следния откъс от филма “I love Lucy”. Когато по поточната линия вървят по един – два бонбона, момичетата се справят успешно с опаковането им. Когато обаче се изсипе лавина от бонбони, които трябва да опаковат, те естествено се провалят.
https://www.youtube.com/watch?v=8NPzLBSBzPI
Друг начин да си го представите е като непрекъснато да опъвате една верига – в един момент тя неминуемо ще се скъса и обикновено се къса там, където е най-слабата й брънка. При някои е щитовидна жлеза, при други храносмилателна система, при трети сърдечно-съдова и т.н.
Поуката от всичко това е, че животът днес е много по-предизвикателен спрямо здравето от живота, който са живели предишните поколения. Вместо да се сравняваме с тях и да твърдим, че тяхната храна е еднакво подходяща за нас, по-добре е да помислим как да намалим дразнителите, с които влизаме в контакт. И ако е факт, че не можем да променим заобикалящата ни среда, забързаното ежедневие и стреса, на които сме подложени, то храната си остава наш избор. А избягването на дразнещи храни като глутена, индустриалните млечни продукти, захарните изделия и лошите мазнини; изграждането на нови хранителни навици и осъзнатост за това дали избираме храната си с разума или с емоциите си, могат да бъдат част от един здравословен избор.
Съзнавам, че този материал няма да се хареса на мнозина. Но се надявам да бъде полезен на други – на онези, които не са предубедени и са склонни да приемат, че животът се променя, а това налага и ние да се променяме!
За всички вас, които търсите пътя между истината и заблудите за храненето, напомням, че още можете да се регистрирате за безплатните ми уебинари през август или да се присъедините към семейния уикенд в Банско (19-21 септември), където основна тема ще бъде как да помогнем на децата си да се хранят по-пълноценно.
6 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравей Маги,
интересна и то много интересна е тази твоя публикация.Днес болестите и то хроничните се развиват с голяма сила.Но хората живеят различен начин на живот – едни на село, други – в града.Хранят се и живеят различно.Преди години хората са живяли с по – малко стрес и по – малко животинска храна.Голяма част от народа е живеел по – бедно от днес.А и всички са спазвали постите.Това го знам от баба ми.Дори на децата по време на пости не са давали блажна храна, а и животните са постили.Днес постите се пренебрегват от много хора, а здравето също като много други дарования е Дар Божий.То е изпитание и Дар от Бога.Наруши ли се здравето всичко губи смисъл.Суровата храна не лекува дадено заболяване.Тя само държи организма в състояние да няма болки и усложняване на съответното заболяване.Но заболяването си го има, суровата храна е по – богата, защото не е обработена топлинно.Напр. аз имам язва, не съм я излекувала и суровата несмляна добре храна дразни стомаха ми.Но не съм стигнала до тежки операции.
Много мисля и аз за храненето, защото и месото и рибата и млякото са дадени от Бога.Но непреработени, не подложени на въздействието на топлината и изкуствените консерванти.Майчината кърма не е обработена с консервант и топлина / огън / за да се приема от детето , нали ?
Но хората днес имат толкова много хронични заболявания, живеят в замърсена среда много далеч от природата.И бързо губят здравето си.Здравето според мен е един сложен комплекс от много фактори – движение, хранене, спокойствие, радостни изживявания, живот в близост до природата.Може и да не съм права, но това е моето мнение.По въпроса за глутена – сортовете жито преди години са съдържали много по – малко глутен.А винаги се е село жито и ръж в смес или жито, ръж, овес.Така заедно са били жънати, а после от тази смес се е правило брашното.Баба ми разказваше как в бедните следвоенни години са се хранили с царевично брашно, много нахут, дори са правили ечемичен, много твърд хляб.Кой днес се храни така ?Зърнените храни са обработени, съдържат само чистото нишесте, зародишът и триците са отсранени.Ето къде е разковничето в начина на хранене.
Благодаря, Елена!
Мисля, че не би могло да се формулира по-добре от начина, по който го казваш: “Здравето според мен е един сложен комплекс от много фактори – движение, хранене, спокойствие, радостни изживявания, живот в близост до природата”!
Здравейте Маги,
в допълнение към Вашето твърдение, че лекарите учат общо храненето и диетика само един семестър , бих искала да допълня , че както има специалност кожни или вътрешни болести или педиатър, така има и специалност Хигиена на хранененто , т.е. Включително и в България има специалисти по хранене с медицинско висше образование, които след като са завършили обща медицина са специализирали 5 години в областта на хранене и работят не само с холистична насоченост , но бих казала , че работят със значителна професионална подготовка и на база медицинско образование.
Поздрави,
Радина
Здравейте Радина,
Наистина не знаех, че има подобна специализация, но се радвам, че я има!
Здравей Маги,
С интерес чета всички статии и рецепти, особено тези с детска насоченост, понеже имам син на 2 годинки. Ние живеем в Австралия и ежедневно полагам усилия, за да му спестя всякакъв вид готова храна в пакетчета, което в очите на много хора изглежда лудост и загуба на време, понеже един ден той ще тръгне на училище и тогава “ще видя аз”. Прочетох и статията ти за детските кътове:) много разпалена дискусия, разбира се повече на лична основа, отколкото на основата на написаната статия, много смешно наистина:), всеки сам решева за детето си, не знам защо толкова хора имат проблем с това. Смятам, че трябва да сме малко по-толерантни към чуждото мнение. В къщи се опитваме да се храним здравословно, синът ми обича всички зеленчуци и плодове, до скоро не обичаше месо особено, но от няклко дни сам си пожелава. Тук в детската градина сами си носим храна “lunch box”, което определено е плюс въпреки, че изисква време за приготвяне. До преди 4, 5 месеца синът ми беше здрав, като изключим леката настинка, но от както тръгна на градина 5 дни в седмицата е кошмар. За последните 2 месеца е боледувал поне 6,7 пъти, като 3 пъти бяхме на антибиотик заради ушни инфекции. В момента е добре и приема пробиотик. На редовния ми въпрос към всички лекари “как да засилим имунната му система”, получавам отговор “ами плодове и зеленчуци”. Очевидно не е достатъчно. Както казах той яде доста плодове и зеленчуци, обожава тиквички, спанак, броколи, общо взето зелините неща, а не харесва особено червените( чушки, домати). Също така използвам безглутенови брашна, кокосово масло, накисвам предварително всички ядки, приготвям ядково мляко, но също му давам и краве….Въпросът ми е какво още мога да подобря в менюто му и как да подсиля имунната му система. Също добре ли е да се спре изцяло кравето мляко? Пропуснах да кажа, че обича всякакъв вид сирене, козе, овче също и яйца. Няма никакви проявени алерги. Предварително благодаря за отговора!
Здравейте Вили, аз давам на моя син – 2.3г. алое за моделиране на имунната система + натурално витамин С+пробиотик на 15 дни