https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Начало
  • Статии
  • Книги
  • За мен
  • Начало
  • Статии
  • Книги
  • За мен
  • Начало
  • Други
  • Как да съхраняваме храна: замразяване

Как да съхраняваме храна: замразяване

Публикувано на юли 16th, 2015
от Маги Пашова
Категории:
  • Други
  • Еко живот

Лятото е в разгара си, а заедно с него изобилието от свежи плодове и зеленчуци, вкусове и аромати. За жалост частта от годината, която свързваме с подобно многообразие е кратка на фона на дългата зима и съвсем естествено ни се иска да съхраним част от вкусното богатство на лятото за студените дни. А за това има 3 начина: замразяване, сушене и консервиране. За всеки от тях ще си поговорим в отделни публикации.

Започвам със замразяването – най-младият, най-бързият и лесен начин за консервиране на храна. Колкото и да е трудно да повярваме, домашните фризери, първоначално само малки отделения за лед в хладилника, съществуват едва от 1940г, така че това с което днес сме свикнали и приемаме за даденост, определено е новост в човешката хранителна история.

Мнозина се тревожат, че при замразяването храната губи част от полезните си свойства, затова бързам да ви успокоя: добре подбраните и правилно замразени храни максимално запазват хранителния си профил, а така също вкуса и вида си. За да постигнете този ефект е важно да спазвате някои правила, които гарантират безопасност и запазване на качествата на храната. За тях говорим в това видео, направено за предаването Преди обед на БТВ:

http://vid.btv.bg/btv/2015/06/29/hrani_20150629_111023_1435565563-1.mp4

Ето и кратко обобщение на някои от най-важните правила, както и някои теми, които не успяхме да засегнем във видеото:

Храни, които можем да замразим

Подбирайте пресни, качествени и здрави плодове и зеленчуци за замразяване. Колкото по-скоро след откъсването им се замразят плодовете и зеленчуците, толкова по-голяма част от полезните си свойства ще запазят. В този смисъл някои замразени храни могат да бъдат дори по-богати на витамини и ензими от плодове и зеленчуци, които са престояли дълго време извън хладилник.

Не са подходящи за замразяване плодове и зеленчуци с високо водно съдържание като краставици, картофи, домати, диня и др. Отлични за замразяване са горските плодове, бобови култури (зелен грах, зелен боб), моркови, пащърнак, царевица, карфиол, броколи и др.

Как да замразяваме плодовете и зеленчуците
Винаги измивайте и почиствайте добре плодовете и зеленчуците. Отстранете дръжки и семки, ако има такива. Премахнете кафяви петна и наранявания. Нарежете така, че след размразяване да са готови за употреба.

Едни от най-ценните вещества в плодовете и зеленчуците са ензимите. Основна роля на ензимите е да улесняват храносмилането. Освен това обаче те са в основата на химичните реакции, предизвикаващи узряването преди и след откъсването на съответния плод или зеленчук. Именно ензимите позволяват някои заразавати да се откъснат зелени и да узреят в последствие.

Ниските температури във фризера или хладилната камера само забавят дейността на ензимите, но не я спират и това може да доведе до разваляне най-вече на зеленчуците. При плодовете, подходящи за замразяване, не съществува такъв риск, защото киселината, която съдържат неутрализира ензимите. При зеленчуците обаче тази киселина е ниска, заради което е важно преди замразяване да се подложат на кратка термична обработка, наречена “бланширане”.

Почистените и нарязани зеленчуци се изсипват във вряща вода за 2-3 минути, след което се охлаждат в ледена вода преди да се приберат във фризера.

В какво да замразяваме
Аз лично предпочитам стъклени съдове – например буркани. Пластмасовите кутии и торбички съдържат BPA, който при много ниски и много високи температури се отлага в храната.

Аако използвате стъклени съдове за замразяване на готвена храна, не ги пълнете плътно догоре, защото при замразяване храната увеличава малко обема си и това може да доведе со спукване на съда.

Ако си намерите BPA-free торбички или контейнери за замразяване, това също е отличен вариант.

Замразяването убива ли бактерии и паразити
Краткият отговор на този въпрос е “не”. Ако храната съдържа някакви патогенни микроорганизми, те ще останат в нея, макар и в латентна форма при замразяването. Само термичната обработка е сигурен метод за неутрализирането им.
Колко време можем да държим храна във фризера

Повечето източници посочват, че замразените храни могат да се съхраняват с години, но след няколко месеца променят вкуса си. Затова е най-добре да се придържаме към сроковете, посочени на упътването на хладилника/фризера, който използваме и също така да бъдем внимателни с размразяването на храната.

Как да размразяваме

Също както при замразяването, размразяването си има своите специфики. За да запазим максимално вида и вкуса на храната е добре да се използва един от следните три начина – бавно размразяване чрез прехвърляне от фризера в хладилника, размразяване в студена вода или в специална за целта програма на микровълнова печка (не препоръчвам!).

Като правило е добре да се избягва размразяване на стайна температура или в гореща вода, което може да влоши качеството на храната.

Замразяване на бебешка храна
И за финал няколко думи за замразяването на бебешки храни и пюрета. Ако ви предстои захранване на бебето през зимата, използвайте топлите месеци за подготовка и се запасите с качествени (по възможност органичини) зеленчуци (моркови, тиквички, зелен грах и фасул, тиква и др.) и плодове (основно боровинки), които да замразите и да използвате за приготвяне на първите пюрета.

Замразяването на домашно приготвени пюрета е често прилаган метод от майките особено в началото на захранването, когато бебето хапва само по няколко лъжички и е добре да запазим остатъка. Ако прилагате този метод е важно да използвате специални контейнери за замразяване на бебешка храна с капачета или форми за лед отново с капак. Охладете храната шоково (например в студена вода) преди да я поставите във фризера. Не прибирайте гореща храна във фризера, защото това може да вдигне температурата и да има размразяващ ефект върху вече замразени храни. Също така не оставяйте пюретата да се охлаждат постепенно на стайна температура, тъй като това може да доведе до образуване микроорганизми в тях.

За размразяването използвайте някой от горните методи, а не вадене на пюрето то фризера сутринта и бавното му разтопяване на стайна температура до обяд.

Темата е голяма и е възможно да пропускам нещо. Ако имате коментари, въпроси или искате да споделите вашия опит, направете го в секцията за коментари под публикацията.

Ако вярвате, че тези съвети ще са полезни за ваши приятели, споделете текста с тях!

  • замразяване

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

21 Comments Hide Comments

Polly каза:
16 юли 2015 в 5:36 pm

Здравейте,
Има ли значение за качеството на храната ако първо я замразим и след това направим на бебешко пюре или да замразим вече готовото пюре? Кейл-а подходящ ли е за замразяване?

Диана каза:
17 юли 2015 в 4:00 pm

Здравейте, Маги,

Имам два въпроса по темата. Първо в книгата си “По-здрави бебета” пишете, че при размразяване е добре да поставите храната в гореща вода, а в статията по-горе – в студена. Кое е правилното размразяване?
Второ – дали може да ни посъветвате как е добре да замразяваме месо – сурово или предварително сварено?
Благодаря!

Maggi каза:
18 юли 2015 в 8:16 am

Здравейте Диана,
За пюретата можете да размразите като го преместите от предишната вечер от фризера в хладилника или го оставите за няколко часа да се размрази постепенно в студено вода. Ако не разполагате с време – тогава използвате методът за директно размразяване в гореща вода или на водна баня. При този метод е важно да внимавате при сервиране пюрето да не бъде горещо, а на стайна температура. Единственият неправилен метод за размразяване е оставянето на стайна температура за няколко часа, тъй като бактерии и други микроорганизми може да се развият в храната.
При месото и двата начина за замразяване са допустими. Ако обаче размразите сурово месо, не е препоръчително да го замразявате отново в суров вид. Може да го сготвите и тогава чак да замразите повторно.

Валентин каза:
10 октомври 2015 в 8:51 pm

След като бланширане на дадения продукт, и вкарването му в студена вода той подлежи ли на исушаване или директно се вкарва в фризера ?

Antonina каза:
5 ноември 2015 в 7:45 pm

Здравейте,
Как се извършва шоково охлаждане на пюре под ледена вода в съд или по друг начин?

Maggi каза:
11 ноември 2015 в 9:48 am

Да, може под ледена вода, а през зимата – като директно го изнесете на балкона.

Десислава Т. каза:
24 ноември 2015 в 5:03 pm

Здравейте Маги,
Кейл-а подходящ ли е за замразяване и трябва ли да бъде бланширан.
Ако не как да го съхранявам по-дълго?
Поздрави!

Maggi каза:
25 ноември 2015 в 12:16 am

Здравей! Добре е да бъде бланпиран, а след това да го оставиш за няколко часа върху кухненска хартия или ленени кърпи, преди да го прибереш в камерата/фризера.

Христина каза:
10 юли 2016 в 10:19 pm

Здравейте! Вече приготвено и замразено пюре, до колко време трябва да се консумира?
Благодаря

Maggi каза:
11 юли 2016 в 3:43 pm

Това зависи от вида на хладилника/фризера, колко често се отваря, как е приготвено и запечатано самото пюре. Като общо правило до 3 месеца и задължително опитвате лично преди да предложите на бебето. Ако цветът, вкусът и ароматът са променени, не рискувате.

Даниела каза:
1 август 2016 в 8:40 am

Здравейте, Маги! За приготвяне на бебешки пюрета искам да замразя круша, ябълка и синя слива. Кой е най-удачния за това начин. Благодаря!

Maggi каза:
2 август 2016 в 10:59 pm

Здравейте! В публикацията е описано как е най-добре да се змаразят плодове – почиствате, нарязвате и прибирате в подходящ съд във фризера. Можете предварително да пориционирате на малки дози, достатъчни за приготвяне на едно пюре, за да ви е по-лесно при размразяване. Можете например да използвате пликчета за замразяване на кърма за целта.

Десислава каза:
2 август 2016 в 7:05 pm

Здравейте, Маги!
Разполагам с многофункционален уред за приготвяне на бебешка храна. Една от функциите му е размразяване на пара. Това удачен метод ли е да размразя замразено бебешко пюре?
Как според Вас е по-добре – да замразя подготвени зеленчуци за пюре или да замразя вече готово пюре?
Благодаря!

Maggi каза:
2 август 2016 в 10:57 pm

Можете да бланширате зеленучците по метода, описан в публикацията и да ги замразите, почистени и нарязани, а после да използвате уреда за размаразяване и приготвяне на пюре. Може да замразите предварително приготвено пюре, но има риск вкусът, видът и консистенцията му да се променят при размразяването. Замразяването на готови пюрета е удачно, ако се касае за кратко време наприемр 1-2 седмици.

Лина каза:
19 август 2016 в 1:40 pm

Здравейте Маги, подходящи ли са за замразяване на бебешка храна съдчетата за замразяване на кърма, напр. имам на Авент? Вероятно обаче не трябва да се поставя гореща?

Maggi каза:
22 август 2016 в 11:40 am

Да, могат да се използват, но наистина е по-добре храната да се охлади преди да се постави в съда.

Елица Златкова каза:
25 август 2016 в 11:03 pm

Здравейте Маги,

Пъпеш, предполагам, не трябва да се замразява (подобно на динята)? А малини и боровинки само се мият и се замразяват цели и колко следва да е 1 порция, т.е. На какви порции да ги замразявам? Останалите плодове – праскови, ябълки, круши се замразяват на парчета, без да се бланшират? Само зеленчуците се бланшират или и плодовете? И последен въпрос – домат как мога да си съхраня? Извинявайте за многото въпроси!
Поздрави

Maggi каза:
26 август 2016 в 7:52 pm

Здравей Елица,
Аз никога не съм замразявала пъпеш, но Крис Кар в книгата си Crazy Sexy Juicebook дава идея за замразяване на пъпеш и манго и използването им в смутита по същия начин, по който за целта замразяваме банан.
Горските плодове могат да се замразят заедно в кутия или на порции – въпрос на избор. Генерално – зеленчуците се бланшират, а плодовете – не.
А за доматите, най-добре си приготви домашен доамтен сок или буркани с белени домати. Змаразяването не им се отразява добре! :)

Елица Златкова каза:
27 август 2016 в 10:06 pm

Много благодаря! :-)

Емилия каза:
14 януари 2017 в 1:28 am

Здравейте Маги,
Поздравления за прекрасната книга. Започнах да захранвам дъщеря си съгласно вашите препоръки от началото на годината, когато тя беше на 6 месеца и 10 дни. Моля за препоръка коя марка кокосово масло ползвате. В интернет предлагането е голямо и не знам кое да избера. Благодаря предварително!

Maggi каза:
15 януари 2017 в 12:00 pm

Не мога да препоръчам конкретна марка, но е добре продуктът да бъде био сертифициран.

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Как да захраним бебето с алергени
  • Какво да НЕ ядеш, докато си бременна
  • Какви храни да НЕ даваме на бебето
  • Как да се храниш пълноценно през бременността?
  • Как безопасно да съхраняваме храната на бебетo

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Как да захраним бебето с алергени
  • Какво да НЕ ядеш, докато си бременна
  • Какви храни да НЕ даваме на бебето

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.