Защо расте броят на децата с хранителни алергии

През последните години броят на децата (включително на бебета), проявяващи чувствителност и алергични реакции към една или друга храна, драстично се увеличава. Все повече родители се налага да съобразяват семейното меню и изборът на детски център, който да посещава детето им, със спецификите на неговата анти-алергична диета.
Грижата за дете с алергии е сериозно предизвикателство, както ще потвърди всеки родител, сблъскал се с подобен проблем. Изискват се познания, търпение, изобретателност и дори детективски способности да следиш къде се крие храната алерген.
Защо се увеличава броят на децата с хранителни алергии обяснявам в днешното видео.
https://www.youtube.com/watch?v=VXUSSGxgCo8&feature=youtu.be
Какво можем да направим за да предпазим децата от отключване на хранителни алергии?
Много важни стъпки в тази посока са подготовката за зачеване, храненето през бременността и захранването! Днес ще обърна повече внимание на първите 2 стъпки, а следващата ми публикация ще бъде посветена на спецификите на захранването с храни алергени, сред които е и глутенът – основна тема на бъдещия ми уебинар.
И така според статистиката, ако един от родителите има неадресирана хранителна алергия, съществува 50% шанс да я предаде на бъдещото си дете. Ако и двамата родители са алергични, този шанс расте двойно.
Допълнително, ако майката има хранителна алергия, за която не знае (или знае), но се храни с храни, към които проявява нетолерантност по време на бременността, тялото й ще изгражда антитела, които преминават през плацентата и достигат до бебето. Така то се ражда, предразположено към реакции спрямо същите храни, към които майката е алергична. Тези реакции, могат да се проявят още в периода на ексклузивно кърмене, когато детето все още не е опитало храна, различна от майчиното мляко!
Моят съвет към всяка двойка е преди да помисли за създаването на дете, да се погрижи за собственото си здраве! Проверете дали организмът ви проявява чувствителност към отделни храни, погрижете се да възстановите чревното си здраве и чревен баланс, да туширате възпалителните процеси в организма, да го пречистите и да се уверите, че сте в най-добрата си форма, преди да помислите за създаването на нов живот! Така минимизирате риска при зачеването или по време на бременността, да предразположите бъдещото си дете към хранителна алергия!
Ето част от симптомите, които могат да бъдат причинени от хранителна алергия:
- хронична умора
- често главоболие
- запек/диария
- подуване на корема след определени храни
- чести киселини и/или газове
- възпалителни процеси в червата (колит, гастрит и др.)
- кожни проблеми
- проблеми с теглото
- хормонален дисбаланс
- чести бактериални и/или гъбични инфекции
- раздразнителност/депресивност/ПМС/честа промяна на настроението и др.
Списъкът може да бъде продължен още, но идеята е, че често пъти тези симптоми се неглижират и причината за тях не се търси в храната. А истината е, че всеки от тях може да бъде предизвикан от храната ни или по-точно от начина, по който нашето тяло усвоява и разгражда тази храна.
Как се диагностицира и третира хранителна алергия?
Един от начините да разберете дали имате хранителна алергия, е като си направете кръвен тест. Най-точните тестове за хранителна алергия са кръвните IgG ELISA тестове, известни още с името ImoPro. Ако имате положителен резултат от такъв тест е необходимо да предприемете терапия с подходящи храни и добавки, за да ограничите възпалителните процеси в тялото, причинени от алергията и да възстановите способността му (ако това е възможно) да разгражда и толерира храните алергени.
Ако обаче сте готови да комбинирате диагностиката и лечението в едно, то най-добрият начин е да се подложите на т.нар елиминационна диета. Целта елиминационната диета е да открие кои са храните, които може да са проблем за вашето тяло, като елиминирате от менюто най-силно възпалителните храни за период от един-два месеца. След периода на изчистване, следва период на захранване и внимателно обратно въвеждане на храните с цел запазване на резултата, постигнат през изчистващия период.
Моята колежка Надя Петрова разработи свои вариант на елиминационната диета, взимайки най-доброто от собствения си опит и опита на наши колеги и учители от цял свят. Диетата на Надя се нарича е-диета и е под формата на он-лайн програма. Повече за нея може да научите тук, а ако решите да се включите, побързайте, защото програмата стартира на 10 юли, а следващото й издание ще бъде чак догодина!
И накрая: една покана!
За финал имам една чудесна новина за тези от вас, които вече са родители! През третия уикенд на септември и за финал на лятото организирам за вас специален семеен ритрийт в гостоприемния хотел Премиер Лъкшъри Маунтин Ризорт Банско на тема “От приготвянето на полезна храна да изграждането на полезни хранителни навици”.
Водещи въпроси на семинарната част от ритрийта са:
- как да накараме децата си да ядат повече и по-полезни храни
- как да планираме и приготвяме балансирано и разнообразно семейно меню
- как да прекарваме повече качествено време с децата си и да им помогнем да изградят добри хранителни навици
Научете повече за събитието и за условията за записване ТУК.
One Comment Hide Comments
Comments are closed.
Здравей, Маги! Благодаря ти за полезното видео!
Ето и моят опит с хранителните алергии: при моето дете (в момента на 4 години) се прояви хранителна алергия към млякото (или по-скоро непоносимост) на 8-месечна възраст. Роден е със секцио (по медицински причини), изключително кърмен до годинката, захранен на 6 месеца изключително внимателно, всъщност на 8 месеца, когато се прояви алергията, беше опитвал само зеленчуци и плодове (естествено от тези, които не са алергенни и с които се захранва в началото). Алергията се прояви след опит да го захраня с оризова каша, съдържаща адаптирано мляко. Изрази се с ужасен обрив по цялото лице, който обаче изчезна около 15 минути след появата и нямаше никакви други прояви. Затова и според алерголога, с който се консултирахме, ставаше дума по-скоро за непоносимост, а не алергия. Със съпруга ми нямаме установени алергии, но съпругът ми от дете не обича и избягва всякакви млечни продукти, което според някои лекари означава, че най-вероятно интуитивно е избягвал това, което не е добро за него, и до ден днешен се оплаква, че след консумация на повече кашкавал или сирене, му става тежко на стомаха.
Освен това се оказа, че детето има и алергия към някоя от съставките в индустриалните храни (каквито изключително рядко давах): наскоро след като беше почерпен със суха паста, се обрина около устата, като пъпчиците отново се появиха и изчезнаха след няколко минути. Впоследствие погледнах състава на въпросната суха паста – имаше над 30 съставки, повечето консерванти, аромати и оцветители, та не е ясно точно към кое от всички тези неща е направил реакция, може би някой оцветител, защото като бебе кожата му реагираше и на някои марки пелени, чийто абсорбент е със зелен цвят. Затова храните в пакетче, които и преди рядко позволявах, вече са сведени почти до нула.
Трябва да отбележа, че не съм се хранила тотално нездравословно преди да родя и по време на бременността, през повечето време си готвехме в къщи, никога не сме били фенове на “junk food”, чипсове и т.н., но и не обръщах голямо внимание на състава на храните, например често съм консумирала сладкиши от магазина, без да чета какво съдържат. Аз за разлика от съпруга ми обожавам млечни продукти и не ми е хрумвало да се ограничавам от тях по време на бременността и кърменето и подозирам, че това е една от причините за алергията на сина ми (която той за щастие израсна).
Към днешна дата сме “изчистили” храната в семейството доколкото можем – пазаруваме предимно от фермерски пазари, малки и проверени производители, био магазини, рядко се храним навън, ако ще купувам нещо в пакетче, гледам да няма повече от 5-6 съставки и да не съдържа вредности (като хидрогенирани мазнини, изкуствени подсладители, оцветители, консерванти, MSG и др. подобни, които са табу за мен). При евентуална следваща бременност определено ще огранича или изключа млечните и се надявам така да избегна проблемите, които имахме при сина ни.