Когато храната говори

Все повече осъзнаваме и приемаме, че храната не е просто съвкупност от калории. Не е дори комбинация от макро и микронютриенти. Храната е преди всичко информация, а всяка информация може да носи както положителен, така и отрицателен знак. Храната помни – как е отглеждана, какви грижи са полагани за нея, с какво е третирана, през какво е преминала преди да достигне до нас. Храната помни и разказва всичко това на нашите клетки.
Как мислите, какво може да разкаже храната, купена от голям супермаркет? И дали вашите клетки биха искали да чуят тази история? Едва ли!
Ето защо напоследък пазарувам почти изцяло от малки производители и стопанства; от хора, които познавам и им се доверявам. Ето защо всяка събота със семейството ми посещаваме фермерския пазар в София и особено през този сезон пазаруваме голяма част от продуктите за седмицата именно от там.
Разходката до фермерския пазар не е като анонимното посещение в неоново осветен супермаркет. На пазара е пъстро, шумно и пълно с живот. Там се срещаш не просто с търговци, а с приятели. Те те познават. Помнят какво си си купил миналата седмица, предлагат ти да опиташ продуктите им, очакват те, разговарят с теб. И ти се връщаш отново – както заради храната, така и заради отношението!
А храната, да, тази храна разказва едни различни истории… Истории, които тялото ни иска да чуе. Истории за слънце, за свеж въздух, за ароматна почва, за грижовни човешки ръце; за букетче мащерка, завързано с канап; за крехки салатки, набрани рано сутринта; за вкусове, цветове и аромати…
Вчера от пазара се прибрахме с две големи торби зеленолистни зеленчуци – бейби марули, кейл и спанак; с пресен грах на шушулки, който тази сутрин чистихме заедно с 2-годишната ми дъщеря; с пресни патешки яйца; ягоди и череши; свежи билки и прясно козе мляко, което в момента ферментирам с кефирени зърна.
А закуската ни тази сутрин беше черешов пай с домашно приготвена рикота от козе мляко. Рикота приготвям по начина, описан в тази публикация. Ако я оставите да се изцежда около час, получавате меко крем-сирене за мазане (количество около 400 гр от 1 л мляко); ако я оставите да се изцежда цяла нощ, ще получите суха рикота, подходящи за печива като този пай (количество около 200 гр от 1 л мляко).
Рецептата за черешов пай е адаптирана от книгата The Vibrant Table на Anya Kassoff, създател на популярния сайт Golubka. Паят може да се приготви и с готова рикота, както и с други плодове освен с череши.
Черешов пай с домашна рикота
Продукти:
- 1 ябълка, обелена и нарязана на кубчета
- 1 чаша обезкостени череши
- 1/2 чаша цели череши (по желание)
- 200 гр домашна рикота
- 200 гр бадемово брашно (или бадемов пулп, получен от правене на бадемово мляко)
- 1/3 чаша (75 мл) бадемово мляко
- 2 яйца
- 2 с.л. кокосова захар (или кафява захар)*
- 1 с.л. кокосово масло и допълнително за намазване на тавата
- 1 ч.л. канела
- 1 пръчка ванилия
Приготвяне:
Загрейте фурната на 200 градуса и пригответе керамична тава (приблизително 25 х 15 см) или няколко керамични мини – форми за пай като тези от снимките.
Смесете яйцето, захарта, бадемовото мляко, кокосовото масло, канелата и ванилията и разбийте с телена бъркалка или миксирайте в блендер.
Прибавете към тази смес рикотата и бадемовия пулп и разбъркайте.
Внимателно изсипете в сместа нарязаните ябълки и обезкостените череши.
Излейте смета в приготвената тава и загладете повърхността й с лъжица. Останалите череши може да подредите в тавата цели, като при сервирането не забравяте да напомните, че имат костилки.
Печете 30 минути или докато повърхността добие златист цвят.
Сервирайте с чаша хубав чай или ароматно кафе.
* Приготвям сладкиши изключително рядко – не повече от веднъж в месеца и дори в тези случаи се стремя да добавям изключително малко количество захар. В оригиналната рецепта захарта е 4 лъжици. Аз сложих 2 и дори така за мен е достатъчно сладко, защото колкото по-малко захар консумираш, толкова по-силно усещаш вкуса й. Кокосовата захар е сред подсладителите с най-нисък гликемичен индекс и макар търговците да я рекламират като здравословна, аз доста по-обективно бих казала, че поне е по-малко вредна от тръстиковата захар.
4 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Привет, Маги! Страхотен блог, изобщо страхотен свят, в който ни потапяш всеки път! Обърнах внимание на бележката под статията относно захарта и исках да те помоля да обясниш малко за сравнението между кокосовата захар и мускавадото, а именно коя да предпочетем.
Благодаря ти за прекрасните идеи!
Здравей, Мария! Много се радвам, че моят малък свят ти допада!
За захарта, ще имам скоро специална публикация. На практика няма “полезна” или “здравословна” захар. Всеки подсладител от бялата захар до мед и агаве съдържат голямо количество калории, но това е най-малкият им проблем. По-сериозният е, че повишават кръвната захар и когато това се случва системно може да доведе до инсулинова резистентност, хормонален дисбаланс и диабет. Захрата не съдържа хранителни вещества т.е. тя е празни калории, но при разграждането си “източва” от тялото ни полезни хранителни вещества като хром цинк, магнезии, който сме усвоили с други храни. По този начин, когато човек си похапва повече сладки неща, той може да има излишни килограми и едновременно с това тялото му да е гладно!
Кокосовата захар стана много популярна през последните години. Тя се прави от сладкия сироп, който отделят листата на кокосовата палма (обръшам внимание, че това не е палмова захар!). Има известни проучвания, според които в кокосовата захар се запазват някои минерали, които липсват в тръстиковата и в бялата захар. Гликемичният й индекс е по-нисък (т.е. не покачва толкова рязко кръвната захар), но като количество калории не е по-различна от другите видове захар. Допълнително, цената й е доста по-висока, отколкото на мускавадото.
С други думи, ако рядко използвате захар, струва си това да е кокосова захар, но при всички случаи – полезните свойства, които й приписват, не са основание да се прекалява с нея!
Здравейте,
а къде се намира този фермески пазар? На пазара Римската стена ли?
Благодаря
Мая, Фермерски пазар се провежда в събота от 11:00 до 14:00 на Римската стена и в сряда от 16:00 до 19:00 на пазара Иван Вазов.