5 изпитани практики за повече енергия

Познавате ли онова чувство сутрин, когато имате усещане, че не можете да станете от леглото, и че единственото средство да започнете да функционирате е чаша кафе? Или онова чувство в ранния следобeд, когато клепачите ви натежават, тялото ви се отпуска и усещате, че всеки момент ще заспите? Продуктивността ви спада до нула, а желанието за чаша кафе или нещо сладко, става неудържимо.
Аз го познавам. Помня това усещане още от студентските си години, когато заспивах над учебници по икономика, но знаех, че искам да уча друго. Помня го и от времето след това, когато работех за една голяма корпорация, но знаех, че искам да правя друго. Познавам го и от времето, когато започнах да уча нутриционистика, докато все още работех за въпросната корпорация. Вече учех точно това, което исках, но след като няколко години едновременно учих и работих, лишавах се от сън и свободно време, а след това със същата скорост и ентусиазъм започнах да практикувам, станах майка и продължих да добавям нови задачи и отговорности в ежедневието си, стигнах до състоянието wired-and-tired, за което ви разказах в предишната публикация.
Wired-and-tired или закачен-и-изморен е една от формите на хроничен стрес, която се характеризира с изтощени надбъбречни жлези и разстроен ритъм на синтез на стресогенния хормон кортизол. Преди да продължите нататък, прочетете предишната ми публикация.
Когато към следобедния ми спад на енергия се прибавиха безпричинна раздразнителност, нисък праг на търпимост и преждевременно появили се бръчки, разбрах, че нещо не е наред и започнах да търся причината. Така стигнах до идеята за ролята на надбъбречните жлези и хормоналния баланс в модела на цялостния ни здравословен баланс.
Оказа се, че около 70-80% от модерните хора, които съчетават поне 2 от следните дейности – учене, работа, личностно развитие, собствен бизнес, създаване на семейство и/или дом, грижа за възрастни родители, страдат от подобен дисбаланс. Процентът е още по-висок при работещите майки, които според много проучвания са най-сериозно изложени на негативните ефекти от стреса.
За жалост повечето конвенционални лекари не биха призанли подобно състояние за здравословен проблем. Ако все пак го направят, то ще е за да ви изпишат успокоителни, които само биха влошили нещата.
Хубавото е, че освен конвенционалните, има вече и функционални лекари, които не подтискат симптома, а търсят причината. Именно от тези лекари се уча, за да помагам на себе си и на хората, с които работя, защото освен за функционална медицина, вече говорим и за функционална нутриционистика. Това е онзи подход към храненето, който не предписва готови модели от типа “яж само сурова храна и ще се излекуваш от всичко” или “премини на високо-мазнинна диета и ще стабилизираш теглото си”, а търси какво е причинило дисбаланса и какви промени в храненето и в начина на живот могат да помогнат за възстановяването на здравето.
И така, онова което ми помогна да преодолея състоянието wired-and-tired бяха книгите и семинарите на функционалистите д-р Сара Готфрийд, д-р Алън Крисчънсън, д-р Майк Хайман, Марсел Пик, Самър Бок и много други.
Промених доста неща в начина си на хранене, на сън и почивка, но най-вече в начина си на мислене. Някои от тези промени, споделям в следващите редове. Други ще бъдат теми на следващи публикации, семинари и уебинари. Темата е дълга и не може да бъде изчерпана с една статия. Освен това, когато човек е в състояние на хроничен стрес, въвеждането на голям брой паралелни промени в начина на живот, само влошават това състояние. Затова, започнете с няколко промени, придържайте се към тях и постепенно надграждайте.
Ето как можете да поставите началото:
- започнете да си лягате по-рано и да ставате по-рано. Сънят преди полунощ е два пъти по-възстановителен от този след 12-я час
- избягвайте работа на компютър, четене на електронно устройство или гледане на телевизия поне час преди лягане – светещият екран пречи на отпускането и на настройването за пълноценен сън
- спортувайте в първата част от деня – много хора имат навик да ходят на фитнес или на час по аеробика след работа вечер. Това не само че става причина да отлагате вечерята си и да се храните много късно, но допълнително качва енергията ви вечер, когато тя трябва постепенно да намалее, за да се отпуснете и подготвите за сън
- задължително закусвайте и то в рамките на час след ставане сутрин – така ще събудите метаболизма си и ще му зададете тон за деня. Не всички закуски са еднакви и когато става въпрос за изтощени надбъбречни жлези, е много важно закуската ви да бъде протеинова. Това може да бъде остатък от вечерята предишния ден или бърканни яйца със зеленчуци или чаша протеинов шейк. Примерна рецепта по-долу.
- добавяйте протеинов компонент към всяко хранене, за да стабилизирате кръвната си захар, която много често е нестабилна при хората, страдащи от хронична умора и стрес. Пълноценни протеини съдържат животинските продукти (яйца, риба, месо), растителните продукти (киноа, соя), както и комбинациите от зърнени и бобови култури, зърнени и ядки, бобoви и ядки.
Въведете само тези промени за един месец и вижте как ще се отразят на енергията, настроението, апетита, теглото и самочувствието ви!
В следващата ми публикация ще ви дам идея с какво можете да заместите кафето, ако все пак желанието ви за чаша стимулираща напитка е твърде силно. Ще продължа поредицата от статии по темата и с обяснение за разликата между стреса при мъжете и жените и как ние жените да подобрим механизмите си за справяне със стреса.
Напомням ви също, че още 2 седмици ще тече записването за семинара ми в Банско, където ще отделим специално внимание на всички теми стрес и енергия в комбинация с много практики, насоки за хранене и дегустация на приготвени на място храни и напитки.
Сутрешен протеинов шейк
Продукти:
- 1 малък банан, предварително нарязан на парчета и оставен за няколко часа в камерата
- 1/2 авокадо
- 1 чаша горски плодове
- 1 шайба (около 1 см) пресен джинджифил
- 2 с.л. чия, предварително накиснати за поне 20 мин във вода
- 2 ч.л. конопен протеин (или друг растителен протеин)
- 1 чаша растително мляко (бадемово, оризово)
Приготвяне:
Смесете всички продукти в каната на блендера и разбийте до получаване на гладка смес. Изпийте веднага.