Физически или емоционален глад

Много съм щастлива да споделя, че повече от 120 жени се присъединиха към безплатния уебинар “За какво е гладно тялото ми”, който се проведе на 29-и април от 19:00ч.
По време на уебинара обсъждахме значението на думата “глад” в нейния широк смисъл. Говорихме си за глада и неговите форми, затова как го възприемаме и какво може да научим от него за собственото си тяло. Обсъждахме хранителните нужди на тялото си и как оптимално да ги задоволим.
Една от темите, на които отделих специално внимание, беше разликата между физическия и емоционалния глад. Знаете ли, че всяко живо същество се храни, за да задоволи нуждата си от енергия, да функционира, да се движи, да се защитава. Ние хората обаче сме единственият биологичен вид, който освен физиологичен изпитва и емоционален глад.
Емоционалният глад възниква в отговор на някаква нужда на тялото, различна от нуждата от храна. Често пъти това е сериозна и сериозно пренебрегната нужда, която осъзнато или неосъзнато се опитваме да задоволим индиректно с храна. Такава може да бъде нуждата от почивка и сън, нуждата от движение, допир, прегръдка, лично време, разбиране, приемане, внимание, утвърждаване и т.н. и т.н. Всяка една нужда, на която не успяваме да откликнем по адекватен начин, може да поиска да бъде компенсирана с храна.
Между физическия и емоционалния галд, съществуват няколко основни разлики. За да разберете кой от двата изпитвате по-често е важно да се научите да се наблюдавате внимателно и да следите дали усещането, което изпитвате, носи белезите на физически глад или на емоционален.
Физически глад
- започва с усещане в тялото
- нараства постепенно
- задоволяването му може да почака
- провокира апетит за полезни храни с висока хранителна стойност
- изчезва след като се нахраним
- усещаме ситост и доволство след катo се нахраним
Емоционален глад
- започва с мисъл за конкретна храна
- усеща се силно от самото начало
- отлагането на задоволяването му ни прави нервни и непоскойни
- провокира апетит за конкретни (обикновено сладки, тестени или пържени храни)
- може да се усеща дори при пълен стомах
- откликването на този глад можеда провокира чувства на срам и вина
Умението да различаваш формите на глад е първата стъпка за преодоляване на емоционалния глад!
Следващата важна стъпка е да имаш достатъчно енергия, за да направиш необходимите здравословни промени в начина си на живот и на хранене, да имаш мотивацията и устойчивостта да ги следваш.
Именно въпросът за енергията и тема на следващия ми уебинар, който ще се проведе на 19-май от 19:00ч.
В рамките на този уебинар ще разгледаме:
- Как стресът нарушава хормоналния ни баланс и какво ни причиняват изтощените надбъбречни жлези
- С какво реакцията към стреса при жените е различна от тази при мъжете и как всичко това се отразява на храненето ни, теглото ни и настроението ни
- Изпитани техники за овладяване на стреса и балансиране на стресогенните хормони, които включват храни и хранене, хранителни добавки, физически и медитативни практики, практични съвети за стрес-мениджмънт и подобряване качеството на съня.
Гарантирам ви, че ако следвате насоките, представени в уебинара, в рамките на 30 дни след него ще удвоите енергията си и ще се почувствате много по-витални и балансирани!
За повече информация и записване, вижте тук.
А тези от вас, които усещат сериозна нужда от почивка и презареждене, които са готови за едно различно, цветно, зарежадащо и много женско преживяване, могат да се присъединят към специалния уикенд, който организирам на 12 -14 май в Банско.
Повече информация за програмата и условията можете да видите тук. Предвидили сме специални условия, ако дойдете с малки деца. Промоционалните цени са валидни още една седмица!