Цветни зеленчукови гнезда

Като нутриционист, знам че е важно на децата да се предлага разнообразна и балансирана храна, изобилие от зеленчуци, качествени протеини и мазнини, цветове, вкусове и текстури. Знам че, това възпитава вкуса им, кара ги да се хранят с по-голяма охота, прави ги по-здрави.
Като работеща майка, знам колко е трудно да прилагаш всичко това на практика! Необходимостта да измислиш интересно и пълноценно меню за всеки ден, да се снабдиш с продуктите (което предполага пазаруване от фермерски пазари, специални магазини, поръчки през интернет и т.н.), да отделиш времето да сготвиш, но в същото време да ти остане такова и за пълноценно общуване с детето…
Звучи като уравнение с много неизвестни и наистина е такова! На нас майките ни се налага да го решаваме всеки ден. И макар да съм си изработила определени механизми за справяне, които споделям с читателите и с клиентите си, те правят нещата по-малко трудни, но не и лесни!
Обикновено през седмицата разчитам на заготовки, които съм приготвила през уикенда. Важно е да сложа на масата нещо вкусно и полезно, но най-вече бързо за приготвяне. Не остава време за много фантазия и експерименти.
Затова обаче са празничните дни! Тогава въображението ми се развихря и приготвянето на храна за семейството, не е ежедневно задължение, а творчески процес! Искам винаги да поднеса нещо ново, различно, цветно и вкусно!
Опитвам се да въвлека в този процес и дъщеря ми. Макар че е още доста малка, тя вече започна да проявява интерес да готвим заедно, да помага на мама, да бърка в различни купички, да опитва от съдържанието им и разбира се, да дегустира резултата.
Вярвам, че един от най-добрите подходи, с които можем да спечелим интереса на децата към хубавата и разнообразна домашна храна, е като ги поканим в кухнята заедно с нас! Можем да им показваме и разказваме за различните продукти, да създаваме вълнуващи приказки с храната, да експериментираме заедно, да се смеем заедно, да подредим красиво масата. Когато децата участват в този процес, те са и много по-склонни да се хранят с охота от храната, която са помогнали да бъде приготвена!
За този Великден ви предлагам една идея, която можете да реализирате заедно с децата си: цветни зеленчукови гнезда с пъдпъдъчи яйца. Използването на различни зеленчуци за основа – морков, цвекло, тиквичка – прави гнездата пъстри и различни – онова изобилие от цветове, с което свързваме Великден и началото на пролетта!
Пъдпъдъчите яйца, за които съм писала и преди, са по-богати на хранителни вещества от кокошите, но нямат техния алергиен потенциал. Дори хора с алергии към кокоши яйца, толерират добре тези от пъдпъдък. В същото време яйцата са един от най-пълноценните източници на протеин, витамин В1, калий, желязо, калций и фосфор. От хилядолетия различни лечебни практики използват пъдпъдъчи яйца като средство за лечение на астма, сенна хрема и различни кожни проблеми.
Ако не сте ги опитвали досега, непременно го направете, и превърнете тези малки протеинови перли в редовна част от менюто си. Можете да ги добавяте сурови към смутита и сурови зеленчукови супи, да ги варите леко (за 3-4 минути) и да ги добавяте към салати или да опитате тази цветна великденска рецепта за зеленчукови гнезда с пъдпъдъчи яйца.
Желая на всички весели и светли празници!
Зеленчукови гнезда с пъдпъдъчи яйца
За всеки от цветовете се нуждаете от следните продукти:
- 1 чаша настъргано червено цвекло/морков/тиквичка
- 1/2 чаша настърган картоф
- 1/2 чаша настъргана моцарела
- 2 пъдпъдъчи яйца – за основата на гнездата
- допълнително пъдпъдъчи яйца за пълнеж на гнездата
Приготвяне:
Пригответе тава за къп-кейкс или мъфини и намажете формите добре с кокосово масло или гхи. С продуктите за всеки цвят се получават средно 10 къп-кейка или 6 мъфина. Ако използвате и трите цвята червено цвекло/морков/тиквичка, ще получите около 30 гнезда.
Смесете настърганото червено цвекло с картофа, моцарелата и две леко разбити с вилица яйца. От получената смес изсипете по една супена лъжица във формичките за къп-кейкс и с пръсти оформете гнездата, като притискате внимателно сместа към стените и оставите кухина в средата на гнездото.
Продължете така с морковените гнезда и гнездата от тиквички.
Загрейте фурната на 180 градуса и запечете гнездата за 20 минути.
Извадете тавата от фурната и във всяко гнездо чукнете по едно пъдпъдъче яйце. Обикновено една опакова съдържа 12 яйца. Аз използвах 2 опаковки, като 6 яйца послужиха за основата на гнездата, а останалите за пълнеж. Гнездата, които останаха празни, запълних с грахчета. Можете също да опитате с гъбки, зелен боб или друг пълнеж по ваш избор.
Върнете тавата във фурната за още 8-10 минути, за да се запекат яйцата.
След като гнездата се охладят, внимателно ги отсранете от формата с помощта на нож. Поднесете ви върху канапе от зелена салата.
One Comment Hide Comments
Comments are closed.
Страхотна рецепта, както винаги! Изпрабвам ги веднага, а и статията все едно описва моето ежедневие :)