За тахана и безглутенови сладки с чай от матча

За първи път опитах тахан от тиквени семки на щанда на Балев био по време на семинара за представяне на книгата ми. И буквално се влюбих в този продукт! Бурканчето, което си купих, много бързо свърши, но не и апетитът ми за още!
Таханите са изключително полезна храна и имат своето специално място във всеки режим за здравословно хранене. Таханите са част от хранителната традиция на Изтока. Приготвят се чрез смилане на семена и/или ядки до хомогенна кремообразна смес. Най-популярен (и ценово достъпен) е сусамовия тахан, който се предлага в разновидност от белен (бял тахан) и пълнозърнест (тъмен тахан). На пазара вече се предлагат и други таханови разновидности като например – от орехи, от лешници, от фъстъци, бадеми, макадамия и споменатият вече тахан от тиквени семки.
Таханите са отличен източник на полезни мазнини, фибри и протеини. Усвояват се лесно от организма, не дразнят стомаха и имат благотворно влияние върху стомашно-чревния тракт. Създават усещане за ситост и притъпяват глада за сладко, като по този начин спомагат да се регулират нивата на инсулин в организма.
Популярният сусамов тахан е един от най-добрите източници на калций, а тиквеният сусам е отличен източник на магнезий, цинк и омега-3 мастни киселини! Допълнително, тиквените семки съдържат триптофан – амино-киселина, която участва в синтеза на серотонин, а той на свой ред в синтеза на мелатонин – хормона на съня. Ако имате проблеми със съня, овкусете салатата си за вечеря с дресинг, към който сте добавили 1-2 лъжици тахан от тиквени семки.
Освен към различни салатени дресинги и сосове, таханите могат да се добавят към сутрешното ви мюсли или овесена каша, към смутита или кисело мляко, към различни печива. Някои харесват тахан, намазан на филийка и овкусен с малко мед. Моята любима закуска напоследък е чаша кисело мляко с 2-3 лъжички тахан, накиснати ядки, пчелен прашец и няколко капки мед. Ако закусвате с плодове, задължително добавете 1-2 лъжици тахан! Така ще отложите рязкото отлагане на глюкоза в кръвта и ще понижите изтощителната инсулинова реакция, на която консумацията на плодове като първо хранене за деня ви подлага!
Сега да се върнем на тиквения тахан! След като бурканчето от магазина свърши, реших да се опитам да си приготвя сама. Оказа се, че изобщо не е трудно! Необходими са само тиквени семки, мощен кухненски робот и малко търпение. Рецептата ще намерите по-долу.
А заедно с нея ви предлагам и рецептата на тези апетитни безглутенови сладки с тиквен тахан и чай от матча. Идеята ми за тях е вдъхновена от друг участник на семинара “По-здрави бебета” – моята приятелка Владислава, която участваше в панела “Разговор с майките”. За първия рожден ден на нейните близнаци, Влади очарова всички ни с домашни сладки, сред които и апетитни таханки, приготвени със сусамов тахан.
Рецептата по-долу е нейна, но леко преработена. Тъй като в началото на пролетта зеленото се превръща в любим цвят на трапезата у дома, исках да постигна този цвят дори в десерта! Получи се с тиквен тахан и малко чай от матча, който пък е изключителен антиоксидант, но за него ще ви разкажа друг път!
Уикендът наближава! Непременно го използвайте, за да си приготвите домашен тахан!
Тахан от тиквени семки
- 2 чаши сурови тиквени семки
- 2 с.л. зехтин
Загрейте фурната на 180 С. Застелете широка тава с хартия за печене. Разстелете семките на един пласт, напръскайте с малко вода и поръсете с 1-2 щипки хималайска сол. Печете 10-15 минути, докато придобият златист цвят.
Изчакайте да се охладят и прехвърлете в кухненски робот. Включете робота и след като семките станат на ситно брашно, започнете да добавяте през отвора зехтина лъжичка по лъжичка. Може да се наложи да спрете машината няколко пъти и да свалите с шпатула семките от стените на каната. Продължете така, докато получите гъст кремообразен тахан, който можете да прехвърлите в бурканче и да съхранявате в хладилник.
Безглутенови сладки със сусамов тахан и чай матча
- 1 чаша безглутеново брашно (в магазините можете да откриете готови миксове)
- 1 ч.л. сода за хляб
- 1 ч.л. чай матча
- 1 шушулка бурбонска ванилия
- 0.5 чаша тахан от тиквени семки
- 3 с.л. кокосово масло
- 3 с.л. кленов сироп или друг течен подсладител
В голяма купа смесете брашното, чая, содата и семенцата на ванилията. В отделна купа смесете тахана с кокосовото масло и подсладителя. Прехвърлете течните съставки към брашното и разбъркайте до получаване на меко тесто.
Загрейте фурната на 170 градуса и застелете широка тава с хартия за печене, С влажни ръце оформете от тестото топки с големина на малък орех, подредете ги в тавата и леко притиснете с пръст в средата.
Печете 8-10 минути и изчакайте да изстинат напълно преди да ги прехвърлите в кутия за съхранение, тъй като след изваждане от фурната сладките са много меки и трошливи.
10 Comments Hide Comments
Comments are closed.
А дали ще се получат в суров вариант със сушене вместо печене ?
Можете да опитате, ще се радвам да споделите резултата! Най-полезен метод би бил семките да се накиснат за 6 часа с цел активация, да се изсушат и тогава да се смелят.
Колкото до вредата от лекото запичане, аз не бих била толкова крайна в оценките си, защото въреки широко тиражинираните версии колко е вредно това, няма убедителни научни доказателства по-темата! Нещо повече, лекото запичане неутрализира антинютриентите, блокиращи ензимите, и унищожава болестотворни бактерии, ако такива са се развили в съответната ядка/семе.
С други думи, дори ако леко се занижат хранителните ползи, едно леко запичане няма да направи семената и ядките не-полезни.
Правила съм различни пасти със сурови тиквени семки.Не знам дали може да се направи тахан от сурови, а не от печени семки.Високата температура е пагубна за всички натурални масла , съдържащи се в семките, всички ензими се унищожават по този начин.
Може, разбира се, аз си купувам само суров сусамов тахан
И аз предпочитам да не съм крайна и също понякога ям печени ядки, но много рядко. При топлинната обработка техните мазнини се превръщат в деструктивни, защото не могат да се свържат с водата. И тъй като ние сме съставени от 70% вода, те стават изключително трудни за усвояване. Те също така губят всички или поне повечето витамини и минерали, които природно притежават.Печените ядки и семена увреждат сърдечно-съдовата система, действат възпалително на тъканите, водят до акне и други кожни заболявания, а също така ускоряват процесите на стареене
Въздухът, който дишаме в големите градове, ни трови всеки ден. Както и водата, стресът, консумацията и на най-полезните храни, ако сме под напрежение, което често се случва на модерняи човек!
На този фон 1-2 лъжички тахан от печени семки, едва ли ще навредят на някого и са къде по-добър вариант от повечето предлагани по магазините продукти!
В този сайт се опитвам да предлагам интересни и разнообразни идеи, да бъда позитивна и умерена, и не ми е прятно всяка публикация да среща критика и размахване на пръст. За жалост в България критиката винаги преобладава над позитивизма. Ако нещо не ви харесва, просто не го правете!
Въпросът ми не беше дори заради тахана, той е най-малкият проблем тук. Когато попитах дали биха се получили добре в суров вариант дори не визирах ядките а брашното, което при топлинна обработка на такива високи градуси образува акриламид. Дори вече Българската Агенция по Безопасност на Храните публикува официален документ по повод влиянието на акриламида върху организма. Не съдя никого, просто попитах дали биха се получили в суров вариант, защото имате повече опит и може би знаете по-добре от мен. Благодаря!
Благодаря за страхотната рецепта. Лесна за изпълнение и много вкусни бисквитки. Тя се нарежда сред моите любими, заедно с бисквитките от боб адзуки (рецепта от този сайт).
Маги, благодаря за прекрасната идея за тези сладки. За мен комбинацията тиквени семки – матча беше необичайна, но много си подхождат. Мен ме няма по сложните рецепти, затова спестих правенето на тахан и направо накиснах тиквените семки. По-дълго трябва да се пекат така – 30-40 минути. Добавих и малко ленено семе за слепване. Използвах кокосово брашно. Следващият път направо ще удвоя дозата и ще добавя малко повече матча, много съм й фен.
Имам едно чудене от доста време и все още не съм намерила категоричен отговор: дали в таханите от семена и ядки има инхибитори? Ако да, какво количество тогава би било добре да се консумира от таханите, с цел да не внесем много инхибитори в организма?
Има още нещо, което е свързано с начина на производство на някои тахани и брашна, а именно – с каменна мелница. Някъде дочух информация, че при използване на каменна мелница, мироскопични частички от камъка попадат в смляната храна и това предизвиква изтриване и износване на емайла на зъбите. Това дори било видима тенденция във времената, когато масово се е ползвал този метод за смилане на зърно. Маги, Вие имате ли информация по този въпрос?
Благодаря за всичко, което споделяте с нас :)