А нас като ни захранваха с попара какво ни има?

Чували ли сте тази реплика? Аз я чувам редовно! И всеки път отговарям: ами, има ни много неща!
Истината е, че зад голяма част от здравословните проблеми, които засягат днешното поколение в репрoдуктивна възраст (стомашно-чревни проблеми, хормонални и репродуктивни проблеми, автоимунни заболявания, проблеми с килограмите и др.) стои комбинация от 3 причини:
- генетична предразположеност, която е само 25%
- пропускливи черва
- отключваща причина (прием на медикаменти, инфекции, токсини, хранителни алергии, стрес или травмиращо събитие)
Коренът на една от тези причини, а имено пропускливите черва, може да бъде проследен до най-ранното детство – до вида раждане, наличието или не на кърмене и начина на захранване.
Бебетата се раждат с естествено пропускливи черва и остават така приблизително до навършване на 2 годинки. Причината е през червата проникват готови антитела, които бебето получава от майчиното мляко. Когато обаче в незрялата система на бебето преди да навърши годинка се вкарват трудно смилаеми и дразнещи храни, каквито са глутеновите продукти, неправилно приготвени зърнени храни, казаин и други алергени, чревната лигавица на бебето може да бъде сериозно компроментирана и последиците от това увреждане да се отразяват на здравословното състояние не само през детските години (често боледуване, дерматит, алергии и злоядство), но също така през тинейджърските години (хормонални и кожни проблеми) и по-късно в живота (всички изредени по-горе състояния).
Предотвратимо ли е всичко това? Да, разбира се! Мъдрият подход при захранването, при който възпалителните и дразнещи храни се въвеждат внимателно, на малки дози и задължително приготвени по начин, който улеснява тяхното храносмилане и усвояване (чрез накисване и ферменитране, чрез правилно комбиниране и дозиране) значително намалява риска от пропускливи черва.
Имено тази концепция лежи в основата на книгата ми “По-здрави бебета”. На семинара по нейното представяне в хотел Макси на 28 февруари популярни български специалисти като д-р Ирена Маждракова и психолога Мадлен Алгафари дадоха ценни съвети затова как да отгледаме по-здрави бебета. Представители на био-магазини и производители отговаряха на въпросите на публиката затова къде да намерим качествена храна, подходяща за децата и как да сме сигурни, че качеството отговаря на цената. За финал с чаровния шеф Петров от ТВ7 приготвихме домашна каша с киноа, която може да бъде овкусена по различен начин и да се превърне в подходяща закуска както за бебета, така и за цялото семейство. За тези, които не успяха да присъстват на семинара, скоро видео-записът от него ще бъде качен и достъпен в Youtube, а за момента ви представям серия снимки от семинара, дело на фотографа Влади Симеонов.
Междувременно каня тези от вас, на които скоро предстои раждане или захранване, да се включат в он-лайн курсът ми “Храната на моето бебе”. Курсът е от 3 части по час и половина. Можете да участване в него без да напускате дома си, а след всяка сесия получавате аудио запис, който можете да прослушате отново в удобно за вас време. Курсът е предназначен за настоящи и бъдещи майки, които:
- са объркани от противоречивата информация по повод кърмене, захранване и приготвяне на храна
- търсят цялостна и систематизирана информация, зад която стои съврменната наука за хранене и здраве
- искат да получат практически приложими насоки и да зададат своите въпроси
- нямат време да търсят, преглеждат и сравняват информация от различни източници и искат да получат всичко в пакет
Ако вие сте такава майка, запазете своето място за он-лайн курса “Храната на моето бебе” като ми пишете на magdalena@natureltia.com. Следващите дати са 13,14 и 28-и март. Цената за модул е 25 лв, а пакетът от 3 модула е на цена 60 лв. Научете повече подробности за курса тук.
А ето какво споделиха дами, които вече са го изкарали:
“За мен всичко, което чух по време на курса, беше изключително полезно, важно и навременно! Дъщеря ми току-що навърши една годинка и особено ме вълнува темата за кърменето и храненето през този период, разумното вегетарианство (включващо риба, млечни и яйца), водата, солта, захарта, добавките… Макар че внимателно съм изчела и запомнила препоръките, които даваш в книгата си, този онлайн курс ми даде още много полезна информация и отговори на конкретни въпроси, касаещи точно нашето дете и нашето семейство”
Надежда
“Не живеем в България и за мен он-лайн курсът беше чудесна възможност да чуя насоки за захранване на детето си и да задам своите въпроси. Тук препоръчват ранно захранване от 4-ти месец и за мен беше много успокояващо да чуя една обоснована гледна точка за по-късно захранване.”
Яница
“Смятам, че информацията която получих от онлайн курса въпреки че се включих само за част 3 тъй като моята дъщеря е на 1,5 г. е отлично допълнение към книгата и че я поднасяте достъпно към всеки един разумно мислещ родител. Звуковия файл е прекрасна възможност да запознаем бабите и татковците с това що е то истинска храна, за да спрат да се чувстват виновни, че не носят нищо сладко на детето.”
Нели
3 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Маги,
споделям написаното в тази статия отчасти.Наистина начинът на захранване на децата и тяхното хранене в по – късна възраст дава голямо отражение на здравето.Проблемът не е толкова каква е храната според мен, а това, че тя не е сурова, а топлинно обработена и използването на продуктите не е в тяхната цялост.Например много храни се обработват, от тях се получават нишестета и др. подобни, а зародишът и триците се отстраняват.Това са проблемите.Но никое животно не готви храната си, нали?
От друга страна съм свидетел на много бедни семейства по селата, чието хранене е недоимъчно според нашите представи, но те са напълно здрави и не ходят по лекари.Странно нали ? В Родопите също има много дълголетници с висока физическа активност и скромен начин на живот, които никога не са ходили на лекар, а се хранят с традиционната , предимно постна храна.Така ,че според мен здравето е комплекс от фактори, никой не е открил и сигурно няма да може да открие причините за много заболявания.Съществуват хиляди теории за това в мед. учебници.
Поздрави !
Мила Елена, за захранване и въобще за консумиране на сурова и жива храна, т.нар. цивилизовано общество далеч не е готово. Няма да е готово и след сто години. Но аз си мисля, че стилът на Маги, т.е. постепенното въвеждане в дебрите на истинското човешко хранене, е по-разбираем за мнозинството. Знаете ли, по-добре по този, макар и не съвсем естествен начин, отколкото онзи ужас с безотговорното тъпчене с junk food. Нека първо обществото започне да свързва болестите с храненето, а съзнаването ще дойде като последица. От години гледам как хората около мен истински страдат, пристрастени към любимите си манджи, и никак не могат да осъзнаят, че със суровата (естествена) храна и възвръщането на природните си инстинкти ще си подарят онзи качествен живот, за който мечтаят. Познавайки ме признават истинността на твърденията ми, но не могат да се откъснат от лапите на инертността и псевдотрадициите. За жалост ние няма да доживеем всеобщо просветление по този изключително важен човешки проблем.