Алкална закуска с млад кокос и киноа

Темата за алкалното презареждане предизвика интерес сред много от вас и получих доста писма от хора, които за започнали да пият лимонова вода. В част от писмата си питате как да измерите алкалността си и кои са препоръчителните акални стойности за човешкия организъм. Това ще бъде тема на следващата ми публикация. В тази обаче ще ви дам идея за една алкална закуска. По темата за закуските съм писала и преди в тази публикация. Аз считам закуската за важно ядене, чиято роля е да събуди метаболизма. Пропускането на закуската или приемането на неподходяща закуска може да се отрази неблагоприятно на организма. Когато не закусвате, тялото изпада в режим на глад и метаболизмът се забавя, за да пести ресурси. Веднъж, програмирал се да работи на по-бавни обороти, той запазва тази програма за целия ден. Когато в средата на деня, вече сериозно гладни, си позволите обяд, тялото ви ще го разгради и усвои много по-бавно, изгаряйки калориите по-трудно и натрупвайки повече килограми. Така че, ако искате да отслабнете или да поддържате добра фигура, е добре да закусвате. Много хора обаче твърдят, че когато закусват, са гладни през целия ден след това. Възможно е, когато избирате неподходящата закуска. Високо-въглехидратните закуски, който бързо се разграждат до прости захари и се усвояват през тънките черва, покачват рязко кръвната захар. Това кара тялото да синтезира големи количества инсулин, чиято роля е да балансира кръвната захар. Пикът при синтеза на иснуслин винаги се следва от остър спад, който неминуемо е съпроводен от чувство за глад, а понякога от слабост, главоболие и други симптоми, които крещят: “Кафе! Сладко! Енергия!” Ако се поддадетена изкушението и вкарате някой от тези стимуланти в тялото си, историята се повтаря и така през целия ден. Въглехидратни са всички закуски, които се разграждат до прости захари – в това число зърнени закуски (корн-флейкс, сириълс, мюсли и т.н.), тестени изделия (банички, кифли, кроасани, сандвичи) и дори плодове. Крайният метаболитен продукт на всички тези храни е захар!
Ето защо подходящата закуска, която ще събуди метаболизма ви, без да качва инсулина и да ви създава изкуствено чувство на глад през остатъка от деня, е протеиновата закуска. А още по-добре е към нея да има и малко количество полезни мазнини. Това могат да бъдат 2 бъркани яйца с 1/4 или 1/2 авокадо и салата от рукола, чаша домашно кисело мляко с 2-3 лъжици смлени семена, зелено смути в комбинация с ядково и кокосово масло, омлет от белтъци и спанак и т.н. При по нестандартно мислене, една зеленчукова супа е по-добър избор за закуска от купичка мюсли или пълнозърнест мъфин! Когато обаче имате завишена киселинност и решите да се придържате към предимно алкални храни до нейното балансиране, горните закуски не са най-подходящ вариант. През изминалата седмица, аз се придържах към режима за алкално презареждане и закуската ми беше чаша зелен сок. През тази продължих да пия зелени сокове и да се храня със зеленчукови супи и салати, но вече имах нужда от малко по-сериозна закуска. Затова закуската ми през последните дни е купичка вкусна и кремообразна кокосова киноа!
Киноата е вече добре познат продукт в България, който можете закупите почти от всеки магазин. Освен че е пълноценен протеин, тя е добър източник на фибри и малко калории. След накисване се сварява за 15 минути (съотношение с водата 1:2) и може да се комбинира в солен вариант с различни зеленчуци и в по-сладък с ядки, семена и различни ядкови млека. В случая на алкалната закуска, е важно тя да не съдръжа никакъв подсладител дори мед. Имено заради това комбинацията с кокос е изключително сполучлива – закуската е вкусна, без да е сладка! Кокосовите продукти (кокосово масло, мляко, вода и месо от млад кокос) са с алкален характер, но с това далеч не се изчерпват полезните им свойства! Клинични изследвания доказват, че кокосовото масло намалява общия холестерол, триглицеридите, фосфолипидите и лошия холестерол. Лавровата киселина, която се среща само в кокоса и в човешката кърма има анти-микробно, анти-гъбично и анти-вирусно въздействие като унищова и спира прираста на вируси и бактерии! Косовата мазнина за разлика от повечето други познати мазнини, не циркулира в кръвния поток, а се трансформира в енергия директно в черния дроб. По този начин подпомага контрола на кръвната захар и не се натрупва под формата на мастна тъкан. Точно обратно – консумацията на кокосва мазнина подпомага разграждането на мастна тъкан и отслабването! Кокосовото масло подпомага усвояването на есенциални омега-3 мастни киселини. Ако взимате вашата добавка с омега-3 в комбинация с кокосово масло, увеличавате многократно усвоемостта на омега-3! На пазара в България от години се предлагат кокосво масло и пълномаслено кокосво мляко в консерви. Едва от тази година има предлагане и на млад кокос – най-полезната форма за консумация на кокос. Сатурираната мазнина в “месото” на малдия кокос съдържа антиоксиднати и има изключително силно подмладяващ и оздравяващ ефект върху тъканите и кожата. Може да използвате млад кокос за приготвяне на супи, смутита, кърита, сурови десерти, да пиете водата му в чист вид и да добавяте месото към различни сурови кремчета и т.н. Цената на младия кокос в България е сравнително висока – между 5 и 7 лв, но когато решите да си позволите едно здравословно гурме изкушение, непременно го пробвайте! Можете да видите как да отворите млад кокос в това видео.
А ето и рецептата за алкална закуска с кокос и киноа, която съм убедена, че ще ви стане любима веднага щом я опитате!
Кокосова киноа
Продукти: (за 2 порции)
- 1 1/2 чаша сварена киноа
- месо и половината вода на 1 млад кокос (алтернативно 1/2 консерва пълномаслено кокосoвo мляко)
- 1 ч.л. канела
- 1 шупулка бурбонска ванилия
- 3 с.л. конопено семе
- 3 с.л. филирани бадеми (може да използвате и други ядки)
Приготвяне: Смесете месото на младия кокос и половината от водата в блендер и разбийте на хомогенна смес с гъстота на тесто за палачинки. Ако сместа е много гъста, добавете още кокосова вода. Останалата може да изпиете ил ида добавите към супа/смути. Смесете киноата и кокосовата смес (или мялко, ако използвате консерва) в малка тенджера и само леко затоплете на котлона без завиране. Добавете подправките, разбъркайте и отстранете от котлона. Разпределете в купички и поръсете всяка купичка с конопено семе и бадеми. Можете да сервирате закуската още докато е топла.
7 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Темата по въпроса със закуската е много обширна и в различната литература се срещат различни мнения по този въпрос.Аз съм възприела като най – добра закуска сутрешното приемане на плодове.Всяка друга храна според мен предизвиква тежест в стомаха.Обядът обаче може да е и по – ранен, не точно в 12 или 13 часа.Според много изтъкнати лекари занимаващи се с природолечение, закуската трябва да е лека и вкусна – да се състои от плодова салата или плодове, а обядът – по – обилен.Но всеки сам трябва да прецени как се чувства, след като изпробва върху себе си различните видове храни, приети сутрин.Аз съм го изпробвала и за мен това е най – доброто.
Поздрави !
Не съм съгласна с твърдението, че тялото без закуска изпада в режим на гладуване и че се напълнява, това е пълна глупост, която се повтаря като мантра без изобщо да е проверена. Аз лично съм израснала в традициите на това, че без закуска не може, в резултат бях свръх болнаво дете…и едва когато премахнах изцяло закуската си възстанових здравословния баланс.
Не е необходимо да сте съгласна с всичко, което четете, както и аз с коментарите ви. Вие говорите от личен опит, а аз от професионален. Вашият личен опит не е преносим върху всички хора. А нещата, които говоря и пиша, не са мантри, а научни факти.
Много ми харесва тази закуска и редовно я приготвям.
Благодаря за рецептата!
А що се отнася до ” несъгласните”, няма нужда да сте “на всяка манджа – мерудия”.
Благодаря, Поли! :)
А за малките деца (1,5 г.) конопеното семе тежка храна ли се явява? Ако да, с какво може да се замести? Благодаря за прекрасната идея!
Мария, зависи от количеството. До 1-2 лъжици е ок :)