Ново начало. Алкално хранене и презареждане.

Честита, здрава и щастлива нова година на всички!
Новата година за всички е ново начало и традиционно много хора използват този период от годината, за да изпробват нова диета и да поправят някак щетите от празничните злоупотреби с храна и алкохол.
И макар подобна “поправка” да е необходима на почти всички, то диетата далеч не е най-подходящата форма! Онова, което се случва с тялото ни, когато попрекалим с празиничните изкушения и ограничим движението заради студа навън, е че тялото ни става по-кислинно. Киселата среда е предпоставка за развитието на слуз (индикации са запушеният нос сутрин, храчки, засилен вагинален секрет, повишено количество ушна кал и др.), а слузта е отлична среда за развитие на патогенни микроорганизми. Не случайно имено през януари, след периода на празниците, следва периодът на грипните епидемии.
Но това не е всичко. Повишената киселинност се отразява на настроението (което също става “по-кисело”) и на енергията, която спада. Ако към всичко това добавите една изтощителна нова диета, която да внесе допълнителен смут в организма ви, следпразничната депресия ви е гарантирана!
Далеч по-подходящ подход за балансиране на организма и възвръщане на тонуса и доброто настроение, е алкалното хранене. Режимът, койтo аз започнах да следвам от днес и към който и вие можете да се присъедините за няколко дни е следният:
- след ставане изпийте бавно 2 чаши лимонова вода (топла вода с изцеден сок от 1/3 лимон). Аз приготвям такава с лимон, джинджифил и куркума, но повече за нея ще ви разкажа в следващата публикация
- за закуска изпийте чаша зелен сок (330 мл)
- през останалата част от деня до вечерята изпийте втори зелен и един друг зеленчуков сок или два зеленчукови сока. Подходящи зеленчуци за приготвяне на сок през този сезон са краставици (за предпочитане био), зеле, червено зеле, броколи, моркови, червено цвекло, ряпа, целина, селъри, спанак, магданоз, копър, джинджифил. Забележка: Моля, не бъркайте зеленчуковия сок с плодов фреш! Популярните напоследък фреш-барове предлагат предимно плодови комбинации от портокал, анананс, ябълка и т.н. Плодовете съдържат много фруктоза (плодова захар), а всяка захар, независимо от произхода й има вкиселяващ ефект върху организма. За периода на това алкално презареждане е най-добре да забравите за плодовете!
- за обяд изяжте половин авокадо, а сумарно за деня си осигурете 5-6 лъжици полезни мазнини било то от авокадо, кокосово масло, ленено или рибено масло, тъй като те имат способността да се свързват с киселините и да ги извеждат извън тялото
- пийте много вода и билкови чайове през целия ден. Следете течностите да са топли, но не горещи, защото горещите, както и студените течности са стрес за организма
- за вечеря можете да хапнете зеленчукова салата като тази , тази или тази; или купичка зеленучкова супа като тази или тази (Забележка: В публикациите на английски има превод на рецептите на български най-долу на страницата)
Подходящи хранителни добавки, които ще подсилят ефекта от режима ви, са омега-3 мастни киселини (за предпочитане рибено масло), зелени микроводорасли (например спрулина и АФА), пшенична трева или комбинирана добавка със стрити на прах кълнове от пшенична и ечемична трева, водорасли и зеленчуци, както и комбинация от алкални минерали (Ca, Мg, Zn, Mn, K,Na).
Когато този режим се прави с цел алканизиране на организма е добре да се следва между 3 дни и 1-2 седмици (зависи от индивидуалното състояние). Зимата обаче не е подходящо време за рестриктивни режими, затова се ограничете с прилагането му до 3 дни, а след това увеличете приемът на храна на закуска, обяд и вечеря, като избягвате силно киселинни храни като захар и сладкиши, неправилно приготвени зърнени храни, млечни продукти и твърде честа консумация на месо.
За да проследите резултата, можете да си вземете pH тест ленти за домашна употреба, да отчетете резултата си през първия ден и да следите как се променя той, докато постигнете резултат около 7.2. Такива тест ленти се продават в някои био-магазини, а проверката с тях се прави сутрин като се тества слюнчен секрет или първата за деня урина.
Когато постигнете подобрени на pH баланса, ще усетите прилив на енергия, ще се фокусирате по-лесно, няма да се нуждаете от стимуланти като кафе и шоколад, гарантирано ще пропуснете грипа този сезон и много вероятно ще се освободите от някой ненужен килограм.
Материалът е изготвен на база препоръките за алкално пречистване на The Alkaline Sisters.
9 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Много полезно предложение за алкално пречистване.
Използвам случая да попитам какви стойности pH са добри за тялото, към които да се стремим ? Също и какви стойности могат да се приемат за твърде киселинни и съответно – проблемни ?
Добрите стойности са над 7.0 – най-добре 7.2 до 7.4. Между 6.5 и 7.0 са леко киселинни. Всичко под 6.0 е много киселинно и изисква незабавна реакция!
Страхотно! При мен даде категоричен резултат още след първия ден. Благодаря, Маги! :)
Много хубава и полезна статия. Интересувам се от тази тема и искам да попитам за киселото мляко. Информацията, която намирам за него спада в киселинната група, а всъщност е полезен продукт. Какъв е случай с него?
Да, млякото какот и всички животински продукти са киселинни. Това не ги прави атоматично вредни :) Просто е необходимо да се следи за баланса между алкални и киселинни храни в менюто :)
Здравей, Маги! Толкова се вдъхнових от статията, че започвам своето презареждане и аз :). Имам само 2 въпроса – може ли соковете да се заменят със смутита /нямам сокоизстисквачка, а само блендер/ и има ли проблем, че кърмя в момента?