Как да изберем блендер?

Доста често ми задавате този въпрос, затова реших да обобщя насоките, които обикновено давам, в една публикация.
Много удобно, точно тогава от фирма www.slowkooker.bg ми предложиха да тествам две техни машини – блендер Oster Delighter, с който приготвих тази тиквна супа и блендер Oster Reversible, с който направих ароматен билков спред с козе сирене, босилек и авокадо.
Общото между двете машини Oster, са металните части на мотора и стъклените кани, както и това че са компактни и заемат сравнително малко място в кухнята. Разликите, както ще се убедите, са въс функционалстта и естествено в цената. Ще използвам двата блендера, за да илюстрирам критериите, които прилагам при избор на блендер. Същите критерии можете да приложите и спрямо всеки друг подобен уред, независимо от производител и клас.
И така преди да си изберете блендер, е важно предварително да си отговорите на няколко въпроса:
За какво ще го използвам?
Ако следите редовно сайта ми, сте забелязали, че аз много често използвам блендер или кухненски робот за приготвяне на крем-супи, пастети, смутита, палачинкови смеси, теста, сурови сладкиши и т.н. Затова когато избирам машина за себе си, обръщам внимание на функционалността, мощността и издържливостта. Съответно, склонна съм да отделя по-голям бюджет за уред, който ще използвам интензивно и често. Хората, които се хранят предимно с растителна храна, знаят че блендерът е незаменим помощник в тяхната кухня и не биха направили компромис с качеството. Ако имате бебе или малко дете, често ще ви се налага да приготвяте пюрета и каши, за което добрият блендер е отличен помощник.
По този критерий твърдо бих заложила на Oster Reversible
Колко често ще го използвам?
Ако обаче ще ползвате блендера само от време на време, за да пасирате някоя супа, да си направите смути или екзотичен коктейл, не се нуждаете от машина с голяма мощност и фукнционалност, и не е нужно да отделяте за целта голям бюджет.
Моделът Oster Delighter или друг уред от този клас са по-подходящи за вас.
С какъв бюджет разполагам?
В света на блендерите, цените започват от 40 и могат да достигнат до 4000 лв за специализирани високоскоростни машини. Качествени продукти за домашна употреба обаче можете да намерите в диапазона 200-400 лв.
Цената на Oster Delighter е 199 лв, а на Oster Reversible – 299 лв.
С какво място в кухнята разполагам?
Не познавам домакиня, която да има достатъчно място в кухнята си, колкото и голяма да е тази кухня! При днешното многообразие от уреди, с които ни изкушават производителите, всяко свободно място бързо се запълва: печка, кафе-машина, тостер, машина за хляб, сокоизтисквачка, робот или блендер,уред за бавно готвене, може би дехидрататор или машина за кисело мляко, уред за готвене на пара и т.н и т.н. Достатъчно е да имате и половината от тези уреди, за да запълните една стандартна кухня! Помислете предварително къде ще сложите вашия блендер, защото ако от самото начало го настаните в шкафа, шансовете да го използвате редовно намаляват на половина!
Именно поради пространствени ограничения много домакини предпочитат комбинираните уреди. Проблемът при тях е, че рядко един комбиниран уред може да предложи качеството на самостоятелен специализиран уред. Двата модела блендери Остер са саравнително компактни и много стилни като визия, с което могат да придадат завършен вид на вашата кухня! Ако обаче разполагате с много малко място, а искате да имате блендер, пасатор и сокоизтисквачка, по-добре е да потърсите комбиниран уред.
Кои са критериите за качество на един блендер?
За мен лично са важни следните критерии:
- мощност – минимум 600 W. По този критерий бих избрала модела Oster Reversible с мощност 650 W и мултифункционален нож, който се върти в двете посоки
- скорост – възможност за промяна на скоростта и работа в различни режими (Oster Reversible)
- издържливост – възможност за продължителна работа без прегряване на мотора (Oster Reversible)
- устойчивост и хигиена на материалите – метални части и стъклена кана са вариантът на който бих заложила пред пластмасовите част в мотора и каната( Oster Reversible, Oster Delighter)
- лекота на каната – за моя приятна изненада, каните и на двата уреда Oster, които тествах, бяха приятно леки, въпреки че са от масивно стъкло!
- сглобяване и почистване – когато позлваш нещо редовно е важно сглобяването и почистването му да не отнемат време! (Oster Reversible, Oster Delighter)
- шум – е добре, няма безшумни блендери, но има повече и по-малко шумни блендери, така че проверете каква е силата на шума на машината, преди да я закупите (Oster Reversible, Oster Delighter)
- гаранция – стандартната гаранция е 12 месеца, но добрите производители дават 24 месеца (Oster Reversible, Oster Delighter)
Надявам се тези насоки да ви помогнат да изберете най-подходящият за вашето домакинство и бюджет блендер, за да се радвате на повече вкусни, здравословни и разнообразни кулинарни изкушения!
4 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравей Маги,
Благодаря за подробната информация. Според теб ще има ли съществена разлика между блендер от 600w и 2,200w за приготвянето на сурови десерти,кремове и т.н.
Благо-даря
Да, при десертите особено ясно се усеща разликата между стандартния и високоскоросния блендер. Само с наистина мощна машина може да се постигне идеално гладка консистенция. Ако ще го ползвате предимно за супи, спокойно може да си вземете и с по-ниска мощност.
В края на статията си казвате: “гаранция – стандартната гаранция е 12 месеца, но добрите производители дават 24 месеца (Oster Reversible, Oster Delighter)”.
Според Закона за защита на потребителите, продавачите са длъжни да дават на клиентите си гаранция минимум 24 месеца, т.е. в случая изтъквате като предимство на въпросните уреди, нещо което всъщност е задължение на продавачите! :)
Иначе благодаря за статията. За мен беше интересна и полезна. ;)
Здравейте! Взимам си бележка!