Хумус с печени чушки

В краят на август и началото на септември по улиците и балконите винаги замирисва на печени чушки. Едва ли има човек, иразстнал в България, който да не обича този аромат във въздуха, в който се долавят фини нотки на опушено, на есен, на домашност, на детство…
И до днес печените червени чушки са ми много любими – в салата, лятна манджа с домати, домашна лютеница и като пикантна добавка към хумус. Отдавна се каня да споделя тук любимата си рецепта за хумус и защо добавянето на печена червена чушка към основните продукти го прави толкова по-вкусен!
Да започнем обаче с това какво е хумус и защо ако никога преди не сте го приготвяли, трябва непременно да опитате!
Хумусът е паста, приготвена от нахут и сусамов тахан. В арабската кухня служи за предястие, гарнитура или сос за фалафели. За мен купичка хумус в комбинация със салата и пълнозърнеста филийка си е направо пълноценен обяд или вечеря! Следобедната закуска на децата (а и не само!) също може да бъде комбинация от хумус и парче пълнозърнест хляб или от нарязани на пръчици морков и краставица, комбинирани с хумус, или от хумус с 3-4 домашни крекера. Такъв тип следобедна закуска създава усещане за ситост, защото осигурява пълноценен протеин, без да предизвиква в организма опасните инсулинови реакции, които отключва похапването на вафла, кифла или други рафинирани храни и напитки.
Освен разнообразното приложение на хумуса, друго негово предимство е лесното му приготвяне. Всички съставки се смесват в блендер или кухненски робот и се пюрират. Необходими са ви не повече от 10 минути и най-елементарни кулинарни умения.
Готовият хумус можете да съхранявате в плътно затворена кутия в хладилника поне 4-5 дни, но вкъщи обикновено свършва на втория ден.
Основните съставки в рецептата за хумус са сварен нахут, сусамов тахан, лимонов сок, зехтин и сол. Оттук нататък вариации – много! Като подправки можете да добавите – кимион, червен и черен пипер. За по-кремообразна консистенция можете са включите 1-2 с.л. кисело мляко или ½ авокадо. За повече витамини добавете половин връзка магданоз и няколко скилидки чесън. А цвят, сочност, плътност и неповторим аромат можете да да постигнете с включването в рецептата на 2-3 печени червени чушки.
Ако разполагате с много малко време, можете да използвате готов нахут от консерва – продава се във всички големи магазини. Моят съвет обаче като цяло е да избягвате употребата на консервирани храни заради намалената хранителна стойнсот, консервантите, които и заради веществата, от които се правят консервените кутии. Сред тези вещества са т.нар. BPA и фталати, които правят пластмасата по-мека и огъваема, но в същото време могат да предизвикат хормонални нарушения, тъй като при попадане в тялото ни имитират поведението на женските хормони и по-специално на естрогена. Хормонните рецептори не могат да направят разлика между истинските и псевдо хормоните и всичко това може да доведе до сериозни смущения. С други думи, ако сте жена в детеродна възраст и планирате скорошно забременяване, ако имате малки деца или просто желаете да се храните с по-чиста храна, най-добре е изобщо или много рядко да хапвате храна от консерва.
Алтернативата е да си купите сух нахут, да го накиснете за една нощ във вода и да го сварите – накиснатият нахут се сварява за 20-30 минути.
И накрая, когато си купувате сусамов тахан, избирайте пълнозърнест (по-тъмен на цвят), тъй като той е направен от небелен сусам и съдържа повече фибри и минерали от беления.
Хумус с печени чушки
Продукти:
- 2 чаши сварен нахут
- 3 с.л. сусамов тахан
- 3 с.л.зехтин
- сок от 1 малък лимон
- 3 скилидки чесън
- 3 печени чушки, обелени
- 1 с.л. кимион, смлян
- 1 ч.л. сладък червен пипер
- 1 ч.л. черен пипер
- 1/2 ч.л. хималайска сол
Смесете продуктите в кухненски робот и блиндирайте 1-2 минути до получаване на хомогенна паста. Овкусете допълнително с хималайска сол, черен пипер и прясно изцеден лимонов сок.
6 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравей Магдалена,
Интересно е предложението ти за хумус.Аз съм опитвала в България хемус, но този, който опитах, когато бях в Израел имаше съвсем различен вкус.Аз обаче използвам нахута като паста от покълнали зърна в най – различни комбинации и мога да кажа, че в такъв вид той е много лесно смилаем.По принцип нахута е балсам за стомаха, но съм постигала и продължвам да постигам чудесни резултати при диабетици.В покълнал вид нахута е чудесна храна и много бързо влияе за сваляне на кръвната захар.
Поздрави !
Здравей Елена!
А ще сподлеиш ли как покълваш нахута? Аз съм опитвала, но все ми е твърд…
Здравей,
Обичам нахут и често го приготвям, но съм чела че за да е по-гладък хумуса, след като се свари трябва да се обели.. опитвала съм и наистина е трудоемко. Въпросът ми е ти дали го белиш? Поздрави
Да, наистина е трудоемко и обикновено не го беля. Това, което правя е да измия добре сварения нахут и да остраня люспите, които сами се отделят при измиването.
Забелязала съм, че нахутът, който се продава в България е по принцип с по плътни люспи. В Италия например съм яла нахут с много фини люспи, голяма част от които се отделят сами при варенето. Явно става въпрос за различни сортове.
Здравейте, четох някъде, че нахута се бели по-лесно ако се добави във водата за варене малко сода бикарбонат. Пробвах и наистина белнето вече не беше така трудно, но незнам дали е добре от здравосл. гл. точка.