Децата и лятото: на море

Тази година на морето си припомних:
- Как се правят сапунени мехури
- Как се изсипва пясък върху хавлията
- Как се правят пясъчни фигури
- Как се седи директно върху пясъка
И още много забавни неща, които ти се случват с дете на море.
Имаше разбира се по-малко забавни епизоди. Като например как да изкъпеш покритото с пясък дете, как минута след това – то отново е в пясък; как да го опазиш от привличащите го на всяка крачка изкушения – сладкиши, сладолед, пластмасови играчки и какво ли още не; и разбира се как да му осигуриш качествена храна.
Въпросът с храната е особено актуален на българското черномоерие, защото хигиената на голяма част от сезонните заведения за хранене е да го кажем меко „под въпрос“. Не случайно толкова семейни почивки са развалени от стомашни инфекции и чревни вируси.
Ето какви „трикове“ използвах аз тази година. Може да не са подходящи за вас, ако сте с по-големи деца, а може да сте открили други работещи модели. Ще се радвам да споделите!
-
1.Държах да бъдем не в хотелска стая, а в студио с кухненски бокс и хладилник.
2. Носех предварително приготвена и стерилизирана в бурканчета храна, така че да съм сигурна, че дъщеря ми има поне едно пълноценно хранене на ден. Приготвени по този начин и съхранявани в хладилник, бурканчетата издържат до седмица.
3. Поддържах в хладилника пресни плодове, зеленчуци и сврени яйца за междинни хапвания и закуски.
4. Когато хапвахме в някое заведение избирах сравнително безопасни храни – салати, зеленчуци на скара, зеленчуков сач. Риба бих си позволила само ако мога да я видя и да преценя колко е прясна преди приготвянето.
5. От сладките неща засега дъщеря ми си иска единствено сок, или както тя го нарича “шок”. Забавно й е да пие нещо от кутийка със сламка. Вместо сок от кутийка обаче, аз и купувах прясно изцеден фреш с две сламки и чадърче, и всички оставаха доволни!
6. И накрая – две седмици преди пътуването и по време на почивката, и двете взимахме вечер пробиотик с Бифидус щамп, за подсилване на имунната система и издържливостта на стомашно-чревния тракт
В резултат имахме едно весело море без стомашни проблеми.
А вие имате ли практични трикове за лека почивка с деца на море?
6 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте, искам да ви попитам за пробиотика кога е най- добре да се пие?
Прочетох в статията, че го пиете вечер, но на гладно ли трябва да се пие или по време на хранене?
Хубава вечер
Най-подходящото време за приемане на пробиотик е непосредствено преди хранене.
Можете ли да споделите какви храни са ппдходящо за стерилизиране при тези условия? Моята дъщеря е на 11 месеца и ни предстои пътуване, но отказва да яде пюрета и вкъщи залагаме основно на “ориз с нещо”, “паста с нещо” и всякакъв вид кюфтенца на фурна – тиквени, картофени и т.н. Дали можем да съхраним такава храна в рамките на 7-8 дни и каква е технологията на стерилизиране? Предварително благодаря!
Здравейте Ина,
В най-горещите летни дни съхраняването на домашна храна за бебе при пътуване е рискове. Опасността от развитие на бактерии, които предизвикват чревни инфекции, е сериозна и това е един от случаите, в който е под-бре да заложите на готови пюрета. Особено когато е въпрос на няколко дни.
Освен това не ви съветвам да преклаявате с пастата, ориза и зърнените въобще на 11 месеца, тъй като на тази възраст бебета не синтезират достатъчно ензим амилаза, необходим за разграждането на зърнени храни.
Много благодаря за отговора! За добро или лошо, моята дъщеря не прекалява с нищо – доскоро отказваше всякаква храна, освен плодове (и кърма, разбира се). Едва след като й се показаха първите два зъба започна да хапва и други неща, но в малки количества и само когато е в подходящо настроение.
На готовите пюрета казва твърдо “не”, така че ще му мислим на морето :)
Още веднъж благодаря и пожелавам хубаво лято!
Здравейте Маги, можете ли да препоръчате конкретен пробиотик за деца 1-3 години?Благодаря предварително!:)