https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Начало
  • Други
  • Помощ! Не трябва да ям хляб!

Помощ! Не трябва да ям хляб!

Публикувано на юли 29th, 2014
от Маги Пашова
Категории:
  • Други

Едно време, когато баба ми слагаше масата, ни казваше: „Хайде, сядайте да ядем хляб“. В нейното съзнание храна и хляб бяха пълни синоними. Храната е хляб. Най-важната. Само в нейното съзнание ли?

Много, много хора просто не допускат идеята да седнат да се хранят без панерчето с хляб. Други, твърдят , че не купуват хляб, но колко често навън се изкушават със сандвич (защото нямат време за друго), прясна багета (защото ухае прекрасно) или друго тестено изделие (защото сме свикнали с хляба от деца!). Когато кажа на някоя клиентка, че трябва за определено време да ограничи или напълно да спре хляба и тестените изделия, често срещам онзи объркан поглед, който казва „Абсурд!“.

seed-bread-1

Абсурдът всъщност е това какъв хляб ядем днес. Това не е хлябът на предишните поколения – от ръчно ожънато жито, с ниско съдържание на глутен, замесен с квас и любов, консумиран с наслада и почит насъщен хляб. Днешният хляб е от модифицирана пшеница с много високо съдържание на глутен, съдържа мая, консерванти и кой знае още какви вредни вещества. Без да задълбавам по темата и без да превръщам поста в анти-хляб кампания, ще ви насоча само към няколко статии, по темата, които можете да прочетете тук, тук и тук.

Добрата новина е, че напоследък започнаха да се появяват малки пекарни, които предлагат ръчен хляб от подбрани сортове пшеница като камут, лимец и шпелта, замесени с квас. Тези хлябове са пресни, вкусни и далеч не крият опасностите, изредени в статиите по-горе. Проблемът е, че цената им съвсем оправдано е по-висока и не всеки може да си ги позволи. Освен това подобни пекарни има в по-големите градове, но какво ако във вашия няма? И не на последно място какво правите, ако вие или детето ви трябва да следвате хранителен режим без глутен – защото повечето хлябове с квас, съдържат глутен, макар и в много по-малки количества от белия хляб?

За всички вас имам решение! При това напълно достъпно и много вкусно!

[box type=”success”]Предлагам ви рецепта за хляб, който не съдържа брашно, нито глутен, нито мая или квас! Хляб, който се приготвя лесно и изключително вкусен![/box]
Хляб, богат на фибри, влакнини, протеини и полезни минерали. Можете да го хапвате пресен, да го съхранявате няколко дни и да го запечете в тостера. Да го намажете с гхи, хумус, гуакамоле или любимото си домашно сладко. Да го направите част от няко основно хранене или да го използвате за закуска. Възможностите са без край!

seed-bread

Хлябът е подходящ и за деца, стига да са над година и половина, за да не се задавят с целите ядки в него. Ако искате да го приготвите за по-малки дечица, просто смелете на ситно ядки, които използвате.

Хубавите неща обаче не свършват дотук! За да приготвите този уникален хляб ви трябват само силиконова форма за печене на кейк и мерителна чашка. Забравете за всичките купи и купички, набрашнения плот и досадното почистване! Хлябът не изисква месене, не е необходимо да спазвате абсолютно точна рецепта, достатъчно е приблизително да спазите пропорциите.

Единствената специфична съставка, която ви е необходими, за да го приготвите хляба, и която не можете да замените или пропуснете семена от индийски живовляк. Без тях хлябът ви просто няма да се получи!

Индисйкият живовляк представлява фибри, които имат способността да абсорбират вода до 10 пъти повече от сосбтвеното си тегло. Често пъти се използват като лаксатив за възстановяване на нормалната и редовна елиминация. Индийският живовляк намалява холестерола, подпомага храносмилането и е чудесен за отслабване и изчистване на организма.

В рецептата за този хляб индийският живовляк замества брашното и играе ролята на слепващ агент, които държи заедно всички други чудесни и полезни съставки. Можете да намерите индийски живовляк на прах в повечето био магазини и някои аптеки. Често пъти се предлага под името psyllium husk.

Ако имате проблем с изхождането, разтваряйте си всеки ден по 1-2 лъжички в чаша вода и вижте колко по-добре ще се чувствате!

И така готовите ли сте да опитате този невероятен хляб без брашно? Ще се радвам да споделите дали ви харесва, а в следващия пост ще откриете и рецепта за сладък вариант на този хляб със сушени плодове и шоколадов чипс, който можете да изпечете във формички за мъфини!

Seeds-Muffins

Хляб без брашно

Продукти:

  • 1 чаша суров слънчоглед
  • ½ чаша ленено семе
  • ½ чаша лешници или бадемиv
  • 1 ½ чаша овесени ядки (или ядки от елда за напълно безглутенов вариант)
  • 2 с.л. чиа семена
  • 3 с.л. индийски живовляк на прах
  • 1 ч.л. морска сол
  • 1 с.л. мед или щипка стевия
  • 3 с.л. разтопено кокосово масло или гхи
  • 1 ½ чаша вода

Приготвяне:
Смесете всички сухи продукти в силиконовата форма и ги разбъркайте. Ако ползвате цели ядки (бадеми, лешници, орехи), можете предварително да ги смелите на едри парчета.

Смесете в купа водата с подсладителя и мазнината, разбъркайте и изсипете при сухите продукти. Отново разбъркайте и ако сместа е много суха, добавете още 1-2 лъжици вода. Загладете сместа във формата с обратната страна на лъжицата и я оставете да престои на стайна температура за минимум 2 часа. Може и цял ден.

Ще разберете, че хлябът е готов за печене, ако когато леко отлепите стената на формата, хлябът си стои цял и добре оформен.
Загрейте фурната на 175С. Печете хляба във формата за 20 минути. След това го извадете от формата и го обърнете в тава, така че долната част да е отгоре. Печете още 30-40 минути. Хлябът е готов, когато при почукване по коричката се чува кух звук.

Охладете добре преди да разрежете. Съхранявайте в плътно затворена кутия.

  • индийски живовляк
  • хляб

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

25 Comments Hide Comments

Maia каза:
29 юли 2014 в 2:56 pm

Здравейте, а какъв е топинга? И изобщо с какво съветвате да се консумира като комбинация?

Maggi каза:
29 юли 2014 в 3:12 pm

Топингът на снимката е импровизация на домашно песто с билки и бадеми. Но както съм писала в поста, хлебчето се върви добре с всичко – песто, гуакамоле, хумус, гхи, крем сирене, мед, домашно сладки, тахан, домашен шоколад :)

Елена Димитрова каза:
29 юли 2014 в 3:47 pm

Аз приготвям хляб от кълнове с ядки, зеленчуци или плодове.Твоят също ми хареса,но в суров вариант няма да покачва теглото и е по -полезен,запазено е всичко.Има рецепта в блога ми за есейски хляб,кюфтета и бургери от кълнове.Овесените ядки са обработени и от няколко години получавам силни киселини от тях.Блога ми е :naturalnakuhnia.blogspot.com

Maggi каза:
29 юли 2014 в 5:11 pm

Аз също бих пробвала твоя вариант – интересно звучи, но не бих сравнявала хлябовете кой е по-полезен. Суровите варианти с кълнове не са полезни за хора с възпалени черва, тъй като допълнително могат да усложнят състоянието им. При хора с кандида, консумацията на домашни кълнове крие рискове, защото неправилното поникване на кълновете може да доведе до възникване на спори и плесени.
Така че всеки вариант си има плюсове и минуси :)
Овесените ядки обикновено се третират с пестициди и могат да предизвикат киселини. Аз купувам био и не съм имала проблеми :)

Iskra каза:
29 юли 2014 в 5:52 pm

Zdravei Maggi! Kakvo bi mi preporachala pri kandida. Az qm kalnove samo, ako ne mirishat na kiselo. Ima li drugi nachini za razreshavane na tozi problem. Az sam na surova hrana, hapvam i plodove. Molq za savet za traino spravqne s tozi problem. Blagodarq ot sarce.

Maggi каза:
30 юли 2014 в 2:16 pm

Здравей Искара,
Лелчнието на кандида е процес, който изисква специфичен хранителен режим, подходящи хранителни добавки и пробиотици. В зависимост от първоначалното състояние може да отнеме от няколко седмици до няколко месеца.
Не мога обаче да дам конкретни препоръки без да познавам цялостното ти състояние, симптоматика, фамилна история и начин на хранене. Ако желаеш, можем да направим консултация, където да се запозная с всички тези неща и да ти изгодвя индивидуален протокол за справяне се кандидата.

Елена Димитрова каза:
30 юли 2014 в 10:03 am

Здравей Маги,
Вярно е че,хората с болен стомашно – чревен тракт имат проблеми не само с кълновете, но въобще с всяка сурова храна,която дразни органите им.Аз самата от 16 годишна имам проблеми със стомаха и преодолявам успешно този проблем като смилам всичко сурово в блендера.Даже по няколко пъти, а не веднъж.Навремето преди да започна строго със суровата храна ползвах печени хлябове като твоя, които си правих сама,без мая.Имам няколко основни заболявания и не постигнах резултат при лечението им.Сега се храня само със сурова храна, но знам,че за да има резултат в лечението организма трябва да е идеално изчистен.Това става чрез периодично постене на плодове, сокове или вода.Помагала съм на много хора да преборят тежки заболявания, каквито са рака и хемодиализата чрез хранене само със сурова храна.Имам позната ,която е била за хемодиализа, вече над 25 години се храни с кълнове, ядки и диви растения,плодове и зеленчуци.Бъбреците и се възстановиха напълно, но не употребява сол , а само понякога безсолни маслини.В института Хипократ в САЩ е разработена цялостна система за хранене с кълнове и сок от пшенична тпева / поници от жито/.Суровата храна и в частност кълновете са много полезни,но хората за жалост са много болни и имат проблеми,както със зъбите,така и с
червата и стомаха.Аз ползвам зелени смутита на Виктория
Бутенко и идеално снабдявам организма със зеленолистни растения, въпреки ,че съм с болен стомах.От опит знам,че сокът от суров картов и босилека могат да спасят човек,дори и при тежка криза.Изхода е – смилайте всичко в блендера и яжте сурово,необработено,натурално.
Много от продуктите с етикета био са обработени.Например суровия овес,който не покълва.Преди години си купувах шарлан от един завод за олио,но трябваше да го консумирам до 2-3 седмици,защото гранясва.Е, във всички хранителни магазини студено -пресованите масла си стоят с месеци и как става така ,че не гранясват.Шарлана има много силна миризма на слънчоглед,би трябвало и всички други масла да имат миризма на растението,от което са извлечени.Но това не е така, защото са обработени.
Поздрави!

Maggi каза:
30 юли 2014 в 2:23 pm

Здравей Елена! Не отричам ползите на суровоядството и това че е помогнало на много хора да се излекуват. Както и е навредило на много хора. Аз самата познавам такива и съм имала такива клиенти.
Няма начин на хранене-панацея, който да е универсален и еднакво добър за всички. Защото всички ние сме различни, потребностите на телата ни също.
Разликата между нутрициониста и привържениците на даден тип хранене е, че ние сме изучавали плюсовете и минусите на отделните системи (веганство, суровоядство, всеядство и т.н.) и знаем, че при един човек може да работи едно, а при друг – друго. Работата ми е да помогна на всеки да стигне до идеалния за НЕГО/НЕЯ начин на хранене, да се научи да чува и разбира сигналите на тялото си, защото нашето тяло е много мъдро и знае най-добре – стига да му позволим да бъде чуто!

Елена Димитрова каза:
30 юли 2014 в 4:25 pm

Най -важен е опита ,скъпа Маги и опита да лекуваш и да излекуваш дадено заболяване.Аз също имам медицинско образование ,но се излекувах сама от опит и практика.Лекарю ,излекувай сам себе си – е най – важната сентенция.Доброто е ,че съм помогнала на много хора с опита и знанията си в продължение на почти 15 години.
Поздрави!

Maggi каза:
30 юли 2014 в 4:41 pm

Искрено се радвам за теб и за хората, на които си помогнала!

Веда каза:
31 юли 2014 в 10:16 am

Здравейте, много хубав блог имате. Искам да попитам за една от съставките – индийски живовляк, какъв е безопасния прием и може ли да се подлага на термична обработка? Благодаря

Maggi каза:
31 юли 2014 в 2:09 pm

Здравейте, можете да приемате живовляка, разтоворен във вода от 1 до 3 с.л. лъжици дневно. Започнете с едната и наблюдавайте как се чувствате.Ако не усетите ефект, увеличете количеството. Това са фибри и не се влияят особено от термичната обработка, както наприемер витамините, биофлавоноидите и т.н. При този хляб основната им роля е на слепващ агент.

Веда каза:
1 август 2014 в 10:07 am

Много благодаря за отговора, желая ви много вдъхновение и усмивки!

Milena каза:
5 август 2014 в 10:14 am

Здравейте Маги!
Много ми харесва блога Ви и с удоволствие ще го препоръчам на майка ми,на която наскоро й откриха диабет.
Бих искала да попитам за индийския живовляк.По-горе споменавате,че другото му наименование е хуск.Едно и също ли е или ако не,каква е ралзиката?Питам,защото съм си купувала хусл от аптеката.Мога ли да си купя хуск от аптека,вместо индийски живовляк от био магазин?
Благодаря предварително!
Поздрави,

Maggi каза:
5 август 2014 в 12:52 pm

Милена, мисля, че е едно и също. Индийски живовляк, известен още като хуск. Може да видите, този който аз изпозлвам тук.

Olive каза:
8 август 2014 в 5:36 pm

Здравей Маги,
а този хуск не може ли да се замести с накиснато смляно ленено семе или чиа?
Поздрави и весело лято!

Maggi каза:
8 август 2014 в 5:43 pm

Здравей Оля,
Според мен този тип фибри нямат достатъчно силен слепващ ефект и има опасност хлябът да стане по-ронлив. Аз не съм пробвала с друго освен с хуск, но ако някой пробва и се получи, ще се радвам да сподели :)

Елена каза:
30 август 2014 в 1:27 pm

Страхотен блог! Поздравления, прекрасни рецепти и красива презентация!

Хлябът е много вкусен и наистина върви с всичко, заслугата за рецептата обаче не е ли на тази мацка – http://www.jessicasepel.com/recipes/breakfast/the-life-changing-loaf-of-bread-by-my-new-roots/ ?

Maggi каза:
30 август 2014 в 3:04 pm

Елена, радвам се, че хлябът ви харесва. Иначе заслугата е на неизвестен автор. Това е т.нар. paleo bread. В интернeт и в специализираната литература за здравословно хранене има десетки рецепти или по-скоро интерпретации на една основна рецепта.
А идеята на блога ми е да представям както авторски, така и други рецепти, които съм изпробвала и искам да достигнат до моите читатели, заедно със съответните пояснения и практически съвети :)

Елена каза:
31 август 2014 в 9:56 am

Разбира се! Блогът ти е наистина страхотен, продължавай в същия дух!

Maggi каза:
31 август 2014 в 10:18 am

Благодаря ти!!!

Диляна каза:
4 септември 2014 в 3:41 pm

Здравейте , има ли някакъв заместител в случая на лененото семе ?Понеже имам хормонален дисбаланс ,а знам че то влияе на хормоните и препоръчителната дневна доза е 5-10г на ден ако не е варено.Ползвам ленено олио за салати и честно казано мисля ,че само от него превишавам дозата.Не претендирам да съм много веща по въпроса ,но си бях правила ленен хляб няколко пъти и забелязах ,че се подувам от него и кожата ми се омазнява , въпреки че го консумирам в малки количества.

Милена каза:
19 септември 2015 в 1:30 pm

Уау!!!!! Уникално вкусен хляб – поради пълна забрана за ползване на глутен за дъщеря ми (3г.) – модифицирах рецептата в часта 1.5 ч овесени ядки и промених на : 1/2 ч оризово брашно, 1/2 брашно от елда, 3 сл брашно нахут и увеличих ядките от 1/2(кашу, бадеми) на 1 ч. Притеснявах се дали ще стане или дали ще се яде. Мале, мале – изядох 2 филии с домати отгоре – много вкусно. Благодаря за хубавата рецепта. Харесва ми, че могат да се използват и други брашна и ядки – така ще имаме много, много различни хлебчета. Много съм щастлива, че намерих твоята рецепта, която се хареса не само на детето , а на тати – да не я изкушава с печените си филийки.

Maggi каза:
19 септември 2015 в 10:23 pm

Много се радвам, че ви харесва, Милена! :)

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Първите храни на бебето
  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Първите храни на бебето
  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.