Ядливи треви: тученица

Юли нагази тревата с палави детски крачета, с ухание на прясно окосено сено, с усещане за лято, с изобилие от сочни горски плодове.
Това ухание и това изобилие неудържимо ме привличат, че няма сила, която през уикенда да ме задържи в града! Освен че близостта с природата ме зарежда и вдъхновява, вярвам че като родител трябва да използвам всяка възможност, за да помагам на детето си да я опознае, да се докосне до нея, да научи откъде идва храната и защо кравите не са лилави.
И така двете заедно разглеждаме тревички и буболечки, берем малини и горски ягоди, събираме ядливи треви и после мама приготвя пъстра салата.
Ядливите треви са често срещани растения, които мнозина мислят за плевели, но познавачите на доброто хранене и кулинарията ценят като ценни акценти в кухнята.
Една от най-разпространените в България ядливи треви е тученицата. Този див събрат на култивираното цвете калдъръмче расте по градини, пътеки, саксии и обикновено се възприема за плевел, който стопаните се борят да отсранят. Доста несправедливо отношение, защото тученицата е един от много ценните дарове на майката природа!
В Китай тученицата е позната като „билка на дълголетието“ и се използва от хилядолетия в традиционната китайска медицина. В Гърция я наричат τρέβλα и я добавят към салати, супи, яхнии и баници. А на о-в Крит могат да ви предложат разновидност на прочутото дзадзики, приготвено с гъсто кисело мляко, тученица, чесън, зехтин и местни каперси.
Популярността на считаната у нас за „плевел“ тученица се дължи на изключително полезните и хранителни свойства. Тученицата е по-богата от всеки друг зеленчук на алфа-линоленова киселина, която е прикурсор на есенциалните мастни киселни омега-3. Източник е на витамин А – важен за зрението и добрия вид на кожата. Само 100 гр тученица могат да осигурят близо половината от необходимата ни дневна доза витамин А. Богата е още на витамини В, С, Е, на калций, магнезий, калий, желязо, както и на редица антиоксиданти.
Счита се, че тученицата влияе благотворно на зрението, регулира кръвната захар, предпазва от рак и помага за пречистването на кръвта. Затова, ако откриете тази трева във вашата градина или балконски саксии, не бързайте да я третирате като плевел, а я добавете към някоя лятна салата и се възползвайте от полезните й свойства.
И за да ви провокирам да я опитате, по-долу ви предлагам една интересна салата тученица, авокадо и горски плодове. Това което я прави още по-специална обаче е дресингът. Дресингът е поантата във всяка салата и може тотално да промени вкуса й.
Никога не използвайте готови дресинги от магазина! Те обикновено съдържат майонеза, натриев глутамат, глутен, оцветители, консерванти и други химикали. Когато приготвяте домашен дресинг (като този от рецептата по-долу, можете да си направите по-голямо количество и да го съхранявате в плътно затворен буркан в хладилника в рамките на седмица. Така ще можете лесно и бързо да овкусявате салатите си, да се радвате на невероятен вкус и да знаете, че не вредите на здравето си!
Пъстра салата с тученица
Продукти:
- 100 гр тученица
- 1 малка краставица
- 3-4 чери домата
- 3-4 пъдпъдъчи яийца
- ½ авокадо
- ½ връзка къдрав магданоз
- 1 шепа боровинки или други горски плодове
За дресинга:
- 2 с.л. зехтин
- 2 с.л. прясно изцеден лимонов сок
- 1 ч.л. горчица
- 1 ч.л. мед
- 1 шепа кедрови ядки
Приготвяне:
Накъсайте тученицата, обелете и нарежете на кубчета краставицата и авокадото. Смесете зеленчуците в подходяща чиния и поръсете с магданоз и горски плодове. Нарежете доматите и яйцата на половинки и добавете към салатата.
Преди сервиране овкусете с дресинга.
За приготвянето на дресинга запечете леко кедровите ядки на сух тиган и ги стрийте фино в саханче. Сместе със зехтина, лимоновия сок, меда и горчицата и разбъркайте до хомогенна смес.