Пролетна тарта със спанак и аспержи

Предлагам ви една рецепта за безглутенова пролетна тарта, която приготвих за Гергьовския брой на сп. Good Food.
Ако никога преди не сте опитвали тарта, бъдете убедени, че сте пропуснали много и е време да наваксате! Тартата е за французите онова, което е пицата за италианците. Основата й е хрупкава и се приготвя от маслено тесто, а плънката може да бъде солена или сладка. Солена тарта може да се поднесе като основно ястие в комбинация със салата, а тарта, приготвена в малка форма е известна като тарталета и може да бъде чудесно предястие.
Традиционно при приготвяне на основата се използва брашно (бяло пшенично, пълнозърнесто или комбинация от безглутенови брашна). В случая аз избирам безглутенов вариант като се спирам на царевично брашно. Освен че е богато на каротеноиди, жълтият му цвят красиво контрастира с пълнежа на тартата.
При избора на мазнина се спирам на пречистено масло гхи. Често когато готвя употребявам гхи заради полезните му свойства и висока точка на кипене (за разлика от растителните мазнини гхи не променя структурата си при загряване). Приготвям го сама, но може да закупите и готово от био-магазините.
Индийците наричат гхи „златна храна” и го почитат като една от петте свещени индийски храни заедно с прясното и киселото мляко, захарта и меда. Гхи е не само символ на индийската култура, но и един от основните елементи в науката за хранене и дълголетие аюрведа.
Гхи се приготвя от качествено безсолно краве масло. Маслото се загрява на бавен огън в тенджера с дебело дъно. След завиране се образува пяна, която внимателно се отстранява, без да се разбърква. Маслото се оставя да къкри, докато придобие прозрачен кехлибарен цвят и аромат на прясно изпечени кроасани, а на дъното се утаят твърдите млечни частици (млечния белтък казаин). Утайките приличат на тъмни нагарки и на практика представляват онази съставна част на млечните продукти, които затрудняват храносмилането и при някои хора предизвикват алергии и възпаления.
Този момент от приготвянето на гхи е много важен, защото ако не се отстрани навреме от огъня, гхи-то прегаря. Готовото гхи се прецежда през двойна марля, така че прегорелият казеин да остане в марлята. Чистата мазнина се съхранява до няколко месеца в плътно затворен буркан в хладилник, но и на стайна температура не гранясва.
Според Аюрведа гхи е пазител на баланса в тялото, ума и душата. В Индия пречистеното масло се е използвало за лечение на язва, запек и кожни проблеми. Добавяли са го в домашно приготвени кремове за омекотяване на кожата и лечение на изгаряния.
Съвременната наука за хранене също утвърждава лечебните свойства на гхи-то. Изследванията показват, че гхи съдържа мастноразтворимите витамини А, D и К, както и антиоксидантите – витамин Е и бета каротен. Гхи стимулира секрецията на стомашна киселина и облекчава храносмилането за разлика от другите мазнини, които имат обратен ефект. Гхи има благоприятен ефект върху имунната система и забавя растежа на раковите клетки.
Ако страдате от наднормено тегло или висок холестерол е добре да бъдете умерени в консумацията на гхи въпреки полезните свойства. Но ако сте склонни към дехидратиране на организма и суха кожа (конституция Вата доша според Аюрведа), гхи е чудесен начин да доставите на организма си необходимите му мазнини. То е също чудесна храна за деца! Не збаравяйте, че менюто на децата не е просто умалено като количество меню на възрастен! Децата растат, а зедно с тях расте и мозъкът им, за което са необходими мазнини! Детското меню до 2 годинки трябва да включва 40-50 % мазнини, а след това около 30% мазнини. Най-полезните източници на мазнини за вашите деца са гхи, кокосово масло, студено пресован зехтин, авокадо и пречистено рибено масло.
Гхи е не само лечебно, но изключително вкусно! Храната, приготвена с Гхи, е несравнима с друга по вкус и аромат, както ще се уверите сами, ако приготвите тази тарта.
Пролетна тарта със спанак и аспержи
За основата:
- 1 чаша царевичен грис
- ½ чаша бадемово брашно или ситно смлени бадеми
- 1 яйце
- ½ чаша пречистено масло (гхи)
- 1 ч.л. ксантанова гума (замества глутена в безглутенови печива, има слепваща функиция, продава се в био магазините)
- щипка сол
- 1 -2 с.л. студена вода
За пълнежа:
- 100 гр пресен спанак
- 2 яйца
- 3-4 аспержи
- ¼ чаша пробиотично мляко или кефир
Приготвяне:
За да приготвите основата смесете брашната, ксантановата гума и солта в купата на кухненския робот (алтернативно може да използвате 1 ½ чаша пълнозърнесто брашно). Добавете маслото и завъртете, докато сместа стане на трохи. Прибавете яйцата и отново включете робота. Докато машината работи прибавете през отвора водата докато получите топка тесто. Изключете уреда и прехвърлете тестото в керамична тава за пай с диаметър 28 см. Разтелете с пръсти на тънък пласт, така че да покрие дъното и издигнете борд от 0.5 см отстрани.
Почистете и нарежете наситно спанака. Почистете и начупете аспержите. Разбийте яйцата с вилица, добавете млякото и изсипете тази смес към спанака и аспержите. С готовата смес запълнете тартата и загладете с лъжица.
Печете 25 мин на 180С.
7 Comments Hide Comments
Comments are closed.
И моята първа публикация в GoodFood беше тарт :)))
само че с шпелта и броколи :))
Хехе, аз редовно експероментирам с основите! А освен, че са вкусни и лесни за приготвяне, тартите са много фотогенични, нали? :)
Много! Замислих се да спретна една и аз :))
Маги, с изречението “алтернативно може да използвате 1 ½ чаша пълнозърнесто брашно” , имаш предвид да се сложи чаша царевичен грис и да се добави пълнозърнесто брашно, за да се замести ксантановата гума ли или имаш предвид чашата царевичният грис да се замести с чаша и половина пълнозърнесто брашно ?
Пълнозърнесто брашно вместо царевични грис, бадемовото брашно и ксантановата гума :)
Благодаря, мисля да я пробвам сега в почивните дни
: )