Полента с пролетни зеленчуци

Нашите баби са го наричали качамак. Днес е по-модерно да го наричаме полента. Но независимо от името царевичната каша може да внесе едно приятно разнообразие в менюто ви и е отлична идея за вечерите, в които не разполагате с много време за приготвяне на вечеря, а искате да хапнете вкусна и питателна домашна храна. Има различни начини за приготвяне на полента, като на мен най-много ми допада след сваряването да я запека на фурна и да я гарнирам с различни зеленчуци и пресни билки. За разкош може да се добави сирене или настърган пармезан, босилеково песто, хранителна мая или натрошени ядки. В настоящата рецепта полентата е комбинирана с пролетни зеленчуци и билково песто.
Друго предимство на полентата освен лесното й приготвяне е богатото съдържание на каротеноиди – специални съединения, които придават червен, оранжев или жълт цвят на плодовете и зелeнчуците. Срещат се още в морковите, тиквата, червените чушки и др. Карoтeноидите са мощни антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждащия ефект на свободните радикали, полезни са за очите и имат анти-канцерогенен ефект. Счита се, че бета-каротенът – едно вещество от групата на каротеноидите, подсилва и укрепва имунната система.
Каротеноидите подобряват здравината на клетъчната мембрана, а това е онази част от клетката, която гарантира нейната структура и контролира кои вещества влизат и кои напускат клетката.
Имайте предвид обаче, че каротеноидите са мастноразтворими вещества т.е. за да бъдат усвоени от организма трябва да се консумират в комбинация с мазнини. Ако храната ви се състои предимно от обезмаслени и нискомаслени продукти или имате проблем с усвояването на мазнините (напр. ниска стомашна киселина), няма да сте в състояние да усвоявате добре и каротеноидите.
За да подобрите усвоемостта на тези полезни съединения, най-добре включете в приготвянето на полентата качествена мазнина. Аз лично използвам пречистено масло (гхи), което си проготвям сама. Може да си купите и готово гхи от повечето био магазини или малките производители на млечни продукти. Друг вариант е да приготвите полентата с кокосово масло или зехтин. Ако използвате зехтин, не загрявайте ястието на повече от 180С, защото при тази температура зехтинът губи полезните си свойства и става канцерогенен.
Полента с пролетни зеленчуци
Продукти:
- 1/2 чаша полента
- 1/2 литър изворна вода или зеленчуков бульон
- 1 – 2 с.л. гхи
- 1 малка тиквичка
- 1 чаша пресен или замразен грах
- няколко стърка аспержи (по желание)
Приготвяне:
Поставете водата в дълбок съд с незалепващо дъно върху котлона. След като заври изсипете на тънка струйка полентата като едновременно бъркате енергично с телена бъркалка. Внимавайте, защото когато полентата започне да се сгъстява, бълбука като гореща лава – не се навеждайте над съда и пазете ръцете си от горещите пръски! Продължавайте да бъркате, докато сместа се сгъсти (около 4-5 минути) и отстранете от котлона.
Прибавете мазнината, нарязаната на кубчета тиквичка, половината грах и половината аспержи. Изсипете в подходяща тава (така че след разстилане, дебелината да е около 2 – 2.5 см) и запечете за 15-10 минути в предварително загрята фурна на 180С.
Междувременно поставете в празен съд 1/2 литър вода да заври и пригответе втори съд с ледена вода, за да бланширате останалите зеленчуци. Пуснете останалите грах и аспержи във врящата вода за 30-40 секунди и прехвърлете в ледената вода, за да спрете процеса на готвене.
Сервирайте готовата полента с бланшираните зеленчуци и топка домашно приготвено билково песто.
3 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Благодаря за рецептата, Маги.
Не се бях сещала, а е толкова лесно, бързо и много, много вкусно!
Минавам през блога ти за пореден път, но го преоткривам по прекрасен начин. Благодаря ти за това, което правиш, надявам се повече хора да се вслушват, за да достигнат баланса и в душата, и в тялото.
И аз ти благодаря за думите, Петя!