Предизвикателство: Осъзнато хранене

Тези от вас, които следят фейсбук страницата ми вече знаят, че според индуисткия календар вчера зпочнаха 9-те дни на Наваратри. Наваратри е древна практика за почитане на божествената природа и сътворението. През девете дни от 31 март до 8 април енергията, която ни заобикаля благоприятства промяната и позитивната трансформация.
Ако си изберете качество и го практикувате осъзнато през този период, ще ви бъде много по-лесно да го развиете.
Едно такова качество, което изключително ни лисва в модерния, забързан свят е осъзнатостта. Сппособността да присъстваме тук и сега, да бъдем във връзка с телата си, със заобикалящата ни среда, с цветовете, ароматите, звуците. Често пъти, сме толкова вглъбени в мислите си, във вътрешния си диалог, в списъка с хиляди неотложни задачи, в поредния телефонен разговор, че оставяме красивия свят да се изниже незабелязано покрай нас; оставяме живота да отминава, без пълноценно да участваме в него, без да го пре-живяваме.
Улавям се, че допускам тази грешка. Бързам. Времето все не ми достига. Походката ми губи женственост и преминава в роботизиран тръс. Пейзажът покрай мен се слива в акварелна абстракция. И точно тогава ме лъхва ароматът на цъфнали теменужки. Стоп! Чувам жужене на пролетни пчели. Виждам белите ангели, накацали по джанката, нежните мрежесто-зелени воали на върбата, виждам пъстроцветните калпачета на игликите, златните парички на глухарчета. Виждам! Очите ми, сетивата ми, цялото ми тяло се изпълва с един свят, който щях да пропусна, защото бързам!
И затова се уча на осъзнатост. Уча се да присъствам. Да бъда на едно място едновременно с тялото, ума и духа си. Да не мисля едновременно за 100 неща. Да се наслаждавам. Да не бързам. Да бъда.
Осъзнатостта е важна и при храненето. Колко от вас се хранят в движение, в колата, пред компютъра, пред телевизора, говорейки по телефона? Колко от вас дъвчат, наистина дъвчат храната си, а не я преглъщат след едно-две предъвквания? Колко от вас се хранят за по-малко от 15 минути?
Отговрете си честно на тези въпроси! Бъдете сигурни, че дори най-чистата и подбрана храна, изядена на бързо, не носи ползи на тялото! Тонове научни изследвания доказват, че когато се храним бързо, не сдъвкваме добре храната, не обръщаме достатъчно внимание какво и колко ядем и трупаме излишни колиграми.
Обратно, доброто сдъвкаване осигурява по-лесно разграждане и по-пълноценно усвояване на храната. Когато се храним бавно, не преяждаме, защото си осигуряваме време сигналът за ситост да стигне до мозъка. Когато се фокусираме върху онова, което ядем, истински усещаме вкуса му, разграничаваме нюансите, подправките, ароматите, текстурата. Осъзнатото хранене е ритуал, тържество на сетивата, общуване с храната и чрез нея с майката Природа. Защо се лишаваме от всичко това!?
Моето предизвикателство към вас през следващата седмица се нарича Осъзнато хранене! Използвайте енергията на Наваратри, за да развиете способността да се храните осъзнато, да бъдете във връзка с телата и с храната си.
[box type=”success”]
Гарантирам ви, че който усвои този навик, ще отслабне с няколко килограма, без да прави каквито и да е други промени в начина си на хранене!
[/box]
5 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте!
Рецептата е много вкусна! :)
Тази година направих житния режим и след него осъзнах,че всъщност преди това не съм дъвкала храната си достатъчно. Мислех, че вече съм усвоила това, но се оказа, че напрегнатият начин на живот отново ме карат да бързам.
Днес отново дъвках бавно и спокойно! Беше прекрасно!Толкова е хубаво да имаме връзка с храната си – създаваме си един малък празник всеки ден! :) Още на половината порция се бях заситила и не успях да изям докрай иначе безумно вкусното блюдо.
Ще се старая винаги да се храня по този начин. Благодаря ви! :)
И аз благодаря за тази обратна връзка! Чувствам се много щастлива всеки път, когато вдъхновя накой да преоткрие насладата от истинската храна и осъзнатото хранене!
Отново чудесно предложение, Маги!
Благодаря :)
Наистина храната е по-вкусна и засищаща, когато храненето е осъзнато.
Здравейте! Може ли да ми кажете сама ли си приготвяте сусамовия тахан…не можах да открия в сайта Ваша рецепта. Не съм приготвяла досега и моля за изпробвана рецепта или по-скоро съотношение сусам – мазнина. Благодаря!
Здравейте! По принцип при приготвянето на тахани не се добавя мазнина – при пресирането на ядката/семето, то отделя своя собствена мазнина. Аз не съм опитвала да приготвям сусамов тахан в домашни условия, но съм правила бадемово масло и предполагам, че на същия принцип може да се получи и сусмов тахан. Ще ви бъде необходим много мощен блендер обаче. Може да видите рецептата за бадемово масло тук: http://www.momichetataotgrada.com/article/domashno-qdkovo-maslo.html#.VP6sU-EwD_s