https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Начало
  • Еко живот
  • Какво трябва да знаем за пестицидите

Какво трябва да знаем за пестицидите

Публикувано на юли 10th, 2018
от Маги Пашова
Категории:
  • Еко живот
  • Здраве
  • Полезни храни

Думата “пестициди” предизвиква негативни асоциации у повечето хора, стремящи се да се хранят с чиста и здравословна храна. Какво точно представляват пестицидите, доколко са вредни и как можем да избегнем или поне намалим ефекта от тях, ще разгледаме подробно в следващите редове.

Какво са пестицидите?

Най-общо пестицидите са химични аерозолни вещества с различна структура (органични, неорганични), които се използват за унищожаване на вредители по растенията и животните. В зависимост от това каква защита осигуряват, се разделят на инсектициди (унищожават насекоми), хербициди (унищожават плевели), фунгициди (унищожават гъби и други паразити).

По своята същност пестицидите са токсични вещества, създадени за да унищожават. Вярно е, че са създадени да унищожават вредители и по този начин да гарантират осигуряването на реколтата, но за съжаление вредното им влияние не може да се ограничи само върху вредителите, а се пренася от една страна върху хората при консумация на третирана реколта и от друга върху почвата, върху която са отглеждани третирани зеленчуци.

Степента на вредно влияние на пестицидите се определя от няколко фактора:
– токсичността на самото вещество – някои препарати са по-токсични от други
– трайността на продукта – различните пестициди имат различно време на разпад. Някои се разпадат бързо и в третираната реколта не остават остатъчни пестициди. Други обаче имат дълъг период на разпад и попадат в човешкия организъм при консумация на третирани растения. Същите продукти могат да останат в почвата и да попаднат в реколти, засети десетки години по-късно, дори ако тези реколти изобщо не са третирани или са третирани с много по-щадящи пестициди;
– задържане на продукта – опасни са пестицидите, които веднъж попаднали в човешкия организъм се задържат в него и се акумулират в мастната тъкан. В по-голяма степен на това са способни мастноразторимите пестициди за разлика от водоразтворимите
– конкретни вредни ефекти, които се знае, че определени пестициди могат да причинят на човешкия организъм. Ето и част от доказаните:

Вредни ефекти от пестицидите?

Ефектът от трайното приемане на големи количества пестициди има редица вредни ефекти върху човешкия организъм. Според проф. Божидар Попов, председател на българското дружество по “Хранене и диететика” част от тези вредни ефекти засягат нервната и ендокринната система, други смущават дейността на черния дроб, имат канцерогенен ефект, водят до нарушение на метаболитните процеси, могат да имат ембриотоксично действие т.е. да засегнат развиващ се в тялото на майката плод или да окажат негативни ефекти върху генетичния апарат, които да се предадат на идното поколение.

При кърмещите майки ефектът от пестицидите не се ограничава само до самите тях, а и върху техните бебета, тъй като пестицидни остатъци могат да преминат от тялото на майката към кърмата.

Проучване, публикувано в JAMA International Magazine, списанието на Американската медицинска асоциация, открива взаимовръзка между консумацията на храни с високи стойности на пестицидни остатъци и трудности при забременяването при жените. По-рано подобно изследване открива взаимовръзка между консумацията на продукция с висока остатъчна стойност на пестициди и репродуктивното здраве при мъжете.

При толкова опасности за човешкото здраве в резултат употребата на пестициди, логичен е въпросът:

Защо се употребяват пестициди?

За жалост за момента употребата на пестициди е начин да се гарантира оцеляването на реколтите и тяхното богатство, а оттам и изхранването на населението на Земята. Липсата на растителна защита би означавала сериозен риск от недостиг на храна и световен глад.

И все пак както стана ясно от пестициди до пестициди има разлика. Ние като потребители носим лична отговорност към здравето си (и към околната среда индиректно) като се информираме, поощряваме с потребителския си избор производителите, използващи по-щадяща защита и полагаме всички усилия, зависещи от нас, да намалим негативния ефект от пестицидите върху здравето си.

Ето 5 начина, по които можем да го направим!

1. Консумираме редовно плодове и зеленчуци

Огромна грешка, която допускат много хора е да избягват изцяло консумацията на плодове и зеленчуци заради веществата, с които се обработват реколтите. Чувала съм хора да казват: “Защо да ям плодове и зеленчуци, като са пълни с отрови!”

Проучване, проведено през 2016 г в САЩ сред хора с по-ниски доходи открива, че менюто на значителна част от тях не покрива минимума на дневните нужди от плодове и зеленчуци заради послания, свързани с риска от пестицидите.

Въпросът е, че този риск в никакъв случай не е извинение да избягваме консумация на прясна продукция, и че имено това избягване е свързано с по-голям риск! На първо място това е така, защото плодовете и зеленчуци са основен източник в менюто ни на витамини, минерални вещества и антиоксиданти, които са важен елемент от естествената защита на тялото ни срещу химични контаминанти или иначе казано отрови, които попадат в организма ни от външната среда. А те попадат там не само чрез пестицидите, а и чрез много други храни, вода, замърсен въздух, козметика и всякакви други вещества, с които влизаме в контакт. Самото ни тяло е източник на вътрешна или ендогенна интоксикация, за чието неутрализиране се нуждаем от полезните вещества в плодовете и зеленчуците.

На следващо място защото като потребители имаме възможност да правим осъзнат и информиран избор на това какво консумираме и приоритетно да избираме плодове и зеленчуци от източници от точка 2 и 3 по-долу.

2. Избираме органични плодове и зеленчуци, когато е възможно

Безспорно един от най-добрите потребителски избори е консумацията на органични плодове и зеленчуци. Тук е важно да разсея една разпространена заблуда, че при отглеждането на органични или био плодове и зеленчуци не се използват пестициди. В действителност употребата на такива е допустима, но е строго регламентирана, за да гарантира минимален ефект върху човешкия организъм и околната среда. В ЕС тази регулация се осъществява чрез Регламент No. 889/2008 на ЕС, които изрежда допустимите за употреба в био производството средства за растителна защита.

Регламентът допуска употребата на някои изрично изредени в анекс към него синтетични препарати за защита, ако “не съществува подходяща алтернатива”, но като цяло в био производството се използват биологични препарати, извлечени от други растения, микробни съединения или някои гъби, чието добиване е доста скъпо. Именно това както и спазването на регулациите за чистотата на почвите в био производството правят продукцията му по-скъпа и на този етап все още извън бюджета на не малка част от домакинствата.

Абстрахирайки се от цената, предлагането на органични плодове и зеленчуци като цяло е все още ограничено. Дори в град като София е трудно едно домакинство да си осигури разнообразие от изцяло органични плодове и зеленчуци за ежедневно и целогодишно меню, а в по-малките градове, това е почти нереалистично. Ето защо в този случай остава възможността за избор на щадящо отглеждани конвенционални зеленчуци.

3. Консумираме конвенционални плодове и зеленчуци с ниски или нулеви пестицидни остатъци

Всички плодове и зеленчуци, които не са био, се считат за конвенционално отгледани, но тук също съществуват значителни разлики! Третирането на конвенционални реколти с пестициди се регламентира на ниво ЕС от няколко регламента, които може да видите тук, а в България има Наредба на Министерство на здравеопазването от 2015 г, която определя максимално допустимите остатъци от пестициди във или върху храни и с която би следвало да се съобразяват всички земеделски производители.

Доколко това е така обаче е въпрос от една страна на контрол, а от друга на социална отговорност на самия производител. В тази връзка покупката от неконтролирани производители в някои случаи крие своите рискове. Мнозина например вярват, че ако си купуват зеленчуци от баби по пазарите, те ще са по-чисти, защото са отглеждани в градини и защото повечето от нас имат сантиментални спомени от градините на нашите баби. Това обаче не е задължително така, защото “бабите” и изобщо всички малки производители също ползват средства за растителна защита и не винаги се съобразяват или изобщо са запознати с нормите за ограничаване на пестицидите.

Аз лично също дълго време вярвах в “бабините градински зеленчуци”, докато мъжът ми, който винаги е по-скептичен от мен, не попита една баба на пазара: “Бабо, ти с какво ги пръскаш тези домати“, а тя отговори: “Ами съседката ми е донесла нещо в една бутилка от лимонада. Не го знам какво е, но никакви плевели нямам откак го ползвам. Само го пазя далече от кокошките, че една кълва доматите и се гътна“. Няма нужда от коментар.

С други думи ако не става въпрос за баба или изобщо за малък производител, когото познавате добре и който може да ви каже с какво точно третира реколтата, за да сте сигурни, че пестицидните остатъци в нея не превишават нормите или че в идеалния случай такива няма изобщо, по-добре купувайте от контролирани източници.

За мен такъв източник през последните месеци стана BILLA България заради специалната Програма за намаляване на пестицидите в BILLA градините. Това са над 150 зеленчукови градини, оранжерии и лозя на повече от 30 български производителя, които прилагат програма за отглеждане на продуктите със значително намалени количества или дори без остатъчни количества пестициди.

В рамките на програмата BILLA определя собствени критерии за остатъчни пестициди, които са по-строги или иначе казано остатъците са по-малко от тези, заложени в официалната Наредба на МЗ. Партньор в програмата е австрийската неправителствена природозащитна организация Global 2000 (Глобал 2000). Всяка седмица продукти от склада на BILLA се тестват за остатъчни пестициди, като изборът на продукти се прави съвместно с Глобал 2000 на база рисков профил, резултатите се оценяват от техни експерти, а всяка втора седмица представител на организацията присъства на пробовземането. Така се гарантира коректност на контролния процес.

С цел гарантиране на прозрачност, всички резултати се публикуват в сайта на BILLA и може да ги следите тук като за повече яснота, резултатите от проби се маркират в 3 цвята на принципа на светофара. Зелен резултат от пробата означава, че тестваният продукт отговаря на по-строгите критерии на Програмата за намаляване на пестицидите. Жълтият цвят означава, че резултатът от пробата отговаря на законовите изисквания за България, но е по-висок от нормите на Програмата за BILLA градини, поради което се взимат последяващи проби. Червеният цвят е знак, че продуктът не отговаря на законовите норми и такъв продукт се бракува и изтегля от продажба.

Най-хубавото на програмата е, че тя не е временна кампания, а дългосрочен проект, целящ като цяло да се подпомогнат местни производители и да се намали употребата на пестициди в земеделието. За да се постигне тази цел веригата насърчава използването на алтернативни на пестицидите методи за растителна защита в BILLA градини и ангажира експерт, който разработва и представя безплатно на производителите схеми за растителна защита, предвиждащи комбинирано прилагане на пестициди и алтернативни на пестицидите методи. Особено впечатляващ за мен е примерът с високотехнологизираното производство на живи салата и подправки до Сандански, в което не се използват никакви синтетични средства за растителна защита. Може да видите повече във видеото:

Свикнали сме да гледаме скептично на големия бизнес и донякъде не без основание. Светът обаче се променя. Ние, потребителите, ставаме все по информирани и все по търсещи качествена и чиста продукция. Затова и големият бизнес следва да се съобрази и да отговори на това търсене или рискува да бъде изместен от пазара. Аз вярвам, че бъдещето не е в предлагането на възможно най-ниски цени, а в предлагането на устойчиво качество с грижа за здравето на потребителя и за опазването на околната среда. Бъдещето е в инвестициите в тази посока и във взаимната подкрепа между големия бизнес и малките производители. Изобщо, Програмата за намаляване на пестицидите на BILLA e стъпка в правилната посока и стъпка към бъдещото. Надявам се да продължат да я следват и да бъдат последвани и от други представители на големия бизнес.

4. Почистваме добре всички добре плодове и зеленчуци преди консумация

А за нас като потребители остава все пак отговорността освен да подбираме източниците, от които пазаруваме, да третираме правилно плодовете и зеленчуците преди консумация.

Независимо дали става въпрос за органични или конвенционално отгледани плодове и зеленчуци доброто почистване преди консумиране е важна стъпка в посока намаляване на всякакви остатъци от препрати за растителна защита. Най-често такива се натрупват в корите на растенията, затова тези, които подлежат на обелване, е добре да се белят, освен ако не сте абсолютно сигурни, че не съдържат следи от пестициди. Накисването и механичното измиване са опция за онези, които не могат да се белят.

Не на последно място термичната преработка е допълнителна стъпка в посока премахване на пестицидини остатъци в готвени/стерилизирани плодове и зеленчуци такива не се откриват, но пък при готвенето плодовете и зеленчуците губят част от полезните си свойства като например витамини и антиоксиданти, които не са устойчиви на температура, така че не бива заради страха си от пестициди да избягваме изцяло консумацията на сурови плодове и зеленчуци.

Повече по темата за доброто почистване на плодовете и зеленчуците, вижте в публикацията “Как да мием плодовете и зеленчуците правилно“.

5. Храним се пълноценно и разнообразно

Не на последно място старайте се да се храните пълноценно и разнообразно всеки ден. Витамините, минералните вещества и антиоксидантите, които извличаме от плодовете и зеленчуците са важни за общото ни здраве и за естествената защита на тялото срещу различни вируси, бактерии и химични контаминанти. Един здрав организъм, който може да устои на предизвикателствата на замърсената околна среда обаче се нуждае още от аминокиселини и полезни мазнини, които си набавяме с пълнозърнести и бобови храни, подбрани животински продукти и риба.

В крайна сметка отново стигаме до извода, че е важно в менюто ни редовно да присъстват повече плодове и зеленчуци, както и други естествени, идващи от природата храни с контролиран произход и качество, за сметка на по-малко технологично-преработени храни и пакетирани хранителни изделия.

***

Надявам се информацията да ви е била полезна! Ако е така, помогнете ѝ да достигне до повече хора като я споделите с приятели.

Източници:
1.  Y-H Chiu et al., Association Between Pesticide Residue Intake from Consumption of Fruits and Vegetables and Pregnancy Outcomes Among Women Undergoing Infertility Treatment With Assistance Reproductive Technology. JAMA Internal Medicine, 2018. DOI: 10.1001/amainternmed.2017.5038: jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2659557
2. Y-H Chiu et al., Fruit and Vegetable Intake and Their Pesticide Residues in Relation to Semen Quality Among Men from a Fertility Clinic. Human Reproduction, 2015; 30(6):1342-1351: academic.oup.com/humrep/article/30/6/1342/616110
3. EWG’s 2018 Shopper’s Guide to Pesticides in Produce™, by Sonya Lunder, Senior Analyst https://www.ewg.org/foodnews/summary.php
4. Pesticides in produce linked with reduced fertility in women – https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/pesticides-produce-fertility-women/
5. What a nutritionist wants you to know about pesticides and produce – https://www.nbcnews.com/better/health/produce-side-pesticides-what-nutritionist-wants-you-know-about-ewg-ncna864156
6. Low-Income Shoppers and Fruit and Vegetables: What Do They Think? – https://www.researchgate.net/publication/309410866_Low-Income_Shoppers_and_Fruit_and_Vegetables_What_Do_They_Think
7. https://www.billa.bg/asortiment/ kakvo-sa-pesticidi

  • зеленчуци
  • пестициди
  • плодове

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

One Comment Hide Comments

Anna каза:
11 юли 2018 в 7:54 pm

Blagodaria

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.